مقابله همزمان با خشکسالی و تولید انرژی پاک

مقابله همزمان با خشکسالی و تولید انرژی پاک

آبیاری: خراسان رضوی کالیفرنیا میلیونها دلار برای ساخت پنل های خورشیدی در بالای کانال های آب سرمایه گذاری می نماید و امیدوار است که با خشکسالی مداوم مقابله و بطور همزمان انرژی های تجدیدپذیر تولید نماید.به نقل از ویفروم، پروژه کالیفرنیا که Nexus نام دارد، می تواند تا ۶۳ میلیارد گالن آب صرفه جویی و ۱۳ گیگاوات ظرفیت انرژی تولید نماید.

اداره منابع آب کالیفرنیا(DWR) برای مقابله با خشکسالی مداوم و تولید همزمان انرژی های تجدیدپذیر چندین میلیون دلار برای ساخت پنل های خورشیدی سرمایه گذاری می نماید تا نه فقط انرژی پاک و تجدیدپذیر برای ایالت تولید نماید بلکه کوشش های صیانت از آب را نیز بهبود بخشد.

محققان در مطالعه سال ۲۰۲۱ دریافتند پوشاندن تمام ۴۰۰۰ مایل کانال های کالیفرنیا با پنل های خورشیدی با کاهش تبخیر، سالانه بیش از ۶۵ میلیارد گالن آب را ذخیره می کند که برای آبیاری ۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی یا تامین نیازهای آب مسکونی بیش از ۲ میلیون نفر کافی است.

این رویکرد به کالیفرنیا کمک می نماید اهداف مدیریت پایدار خودرا برای منابع آب و زمین برآورده کند.

به گزارش رویترز این طرح برمبنای طرحی مشابه درحال انجام در هند است.

ایجاد سایبان های پنل های خورشیدی برای کانال ها نه فقط از زمینهای دیگر برای مزارع خورشیدی استفاده می نماید بلکه تبخیر را در حجم های کوچک آبی که منبع اصلی تامین آب است، می کاهد.

علاوه بر این سایبان ها از رشد علف های هرز و جلبک های آبزی جلوگیری و بطور تصاعدی در هزینه های تمیز کردن صرفه جویی به وجود می آورد.
1401/06/12
18:30:36
5.0 / 5
474
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد