ضرورت انجام اقدامات پیشگیرانه برای اطفای حریق در جنگلها و مراتع

ضرورت انجام اقدامات پیشگیرانه برای اطفای حریق در جنگلها و مراتع

به گزارش آبیاری، فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور با ارسال بخشنامه ای به ادارات کل منابع طبیعی استان ها بر انجام اقدامات پیشگیرانه و آمادگی لازم برای مدیریت و اطفای حریق در جنگلها و مراتع تاکید نمود.


به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «رضا اکبری» اظهار داشت: جنگلها و مراتع، بیشه زارها و پارک های ملی سرمایه پرارزش کشور به حساب می آید و تخریب این منابع باعث نابودی اکوسیستم و پوشش گیاهی خواهد شد.
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور اضافه کرد: در چنین شرایطی وظیفه ملت و دولت می باشد تا در زمینه حفظ و حراست از منابع طبیعی کوشیده و با اقدامات مناسب و برنامه ریزی دقیق از تخریب منابع طبیعی و حریق احتمالی در جنگلها و مراتع جلوگیری به عمل آید.
وی از ادارات کل منابع طبیعی استان ها خواست با تشکیل تیم های ویژه، نقاط بحرانی حریق را شناسایی و با همکاری دستگاههای مرتبط استانی نسبت به پیشگیری و اطفای حریق اقدام نمایند.
اکبری با تکیه بر ایجاد بانک اطلاعات و تقویت سامانه اخطار و همینطور بهره گیری از شبکه رادیویی بی سیم خواهان نصب برج های دیده بانی مجهز به دوربین های کشف حریق در نقاط مرتفع، بحرانی و حساس منابع طبیعی شد.
این مقام مسئول، استقرار مخازن ذخیره آب ثابت و متحرک، طراحی و ایجاد «آتش بر» در عرصه های منابع طبیعی و جنگل های دست کاشت، بخصوص تاغزارها و بوته های مرتعی، تأمین تجهیزات مورد نیاز اطفای حریق شامل انفرادی، گروهی و هماهنگی با سازمان ها و دستگاههای مربوطه را قسمتی دیگر از هماهنگی های منابع طبیعی در رویارویی با حریق های احتمالی در منابع طبیعی دانست.
اکبری در ادامه مبحث برگزاری دوره های آموزشی و توجیهی برای نیروهای حفاظتی، بهره برداران و ساکنان بومی و محلی و همینطور تشکل های مردم نهاد، دهیاری ها و شورای روستا را امری ضروری و لازم دانست و نقش و مشارکت رسانه های خبری بخصوص صدا و سیما را در امر اطلاع رسانی بسیار موثر خواند.
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور خط ارتباطی ۱۳۹ و ۱۵۰۴ را یک ظرفیت مناسب برای پیشگیری از تخریب منابع طبیعی و جلوگیری از آتشسوزی جنگلها برشمرد و تصریح کرد: این خط های ارتباطی باید از جانب منابع طبیعی به مردم اعلام گردد تا دوستداران و علاقه مندان منابع طبیعی و محیط زیست بتوانند در کوتاهترین زمان ممکن هرگونه آتشسوزی در جنگلها و مراتع و یا هرگونه تخریب و تصرف منابع طبیعی از جانب افراد سودجو را به این سامانه اعلام کنند.

1401/06/13
23:28:47
5.0 / 5
455
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد