سازمان هواشناسی هشدار داد

رگبار و رعد و برق در ۱۰ استان

رگبار و رعد و برق در ۱۰ استان

به گزارش آبیاری، سازمان هواشناسی نسبت به رگبار و رعد و برق در ۱۰ استان، خیزش گرد و خاک در شش استان و افزایش ارتفاع موج در دریای خزر اخطار داد.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ آورده است: وقوع رگبار باران، رعدوبرق و وزش باد شدید موقت امروز (۱۶ شهریورماه) برای استانهای گیلان، اردبیل، مازندران، شمال آذربایجان غربی، شمال و شرق آذربایجان شرقی و شرق هرمزگان، فردا (۱۷ شهریورماه) برای استانهای اردبیل، گیلان، مازندران، شمال شرق آذربایجان شرقی، غرب گلستان، کهگیلویه و بویراحمد، شرق هرمزگان، جمعه (۱۸ شهریورماه) برای استانهای گیلان، غرب گلستان، مازندران و شنبه ( ۱۹ شهریورماه) برای استانهای گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و اردبیل پیشبینی می شود.

در این شرایط جوی احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها و مسیل ها، اختلال در تردد، احتمال صاعقه، احتمال آبگرفتگی معابر به صورت محلی و احتمال صدمه به سازه های موقت وجود دارد ازاین رو سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در سفرهای برون شهری، احتیاط در تردد از حاشیه مسیل ها و خودداری از توقف در حاشیه رودخانه ها، احتیاط در فعالیتهای کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ رو و انجام اقدامات پیشگیرانه از خسارت در فعالیتهای کشاورزی سفارش می کند.

در ادامه این اخطار آمده است: وزش باد نسبتا شدید و در مناطق مستعد گردوخاک امروز در جنوب آذربایجان غربی، کردستان، فردا در جنوب آذربایجان غربی، کردستان و نیمه جنوبی خراسان رضوی، جمعه در جنوب خراسان رضوی، شنبه در خراسان شمالی، خراسان رضوی، شمال سیستان و بلوچستان، ایلام و خوزستان و یکشنبه در خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، ایلام و خوزستان دور از انتظار نیست.

احتمال کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه های موقت و احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل و احتمال صدمه به تاسیسات حساس به گردوغبار پیشبینی می شود.

بر اساس سفارش سازمان هواشناسی خودداری از حضور افراد در فضای باز بخصوص اشخاص صدمه پذیر، همراه داشتن ماسک کافی توسط زوار شرکت کننده در راهپیمایی اربعین در عبور از گذرگاه ها، پایش شاخص آلودگی توسط دستگاههای ذیربط و اتخاذ تصمیم مطابق با مقررات، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان ها نیمه کاره و استقامت سازه های موقت همچون تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه ها مد نظر قرار گیرد.

سازمان هواشناسی با صدور اخطار زردرنگ از افزایش تلاطم، ارتفاع موج بین ۱ تا ۱.۵ متر در نواحی ساحلی و بین ۱.۵ تا ۲ متر در نواحی دور از ساحل و افزایش سرعت وزش باد از بعدازظهر شنبه (۱۹ شهریورماه) تا یکشنبه ( ۲۰ شهریورماه) در نواحی ساحلی و دور از ساحل دریای خزر، استان های گیلان، مازندران و گلستان اطلاع داد.

بر اثر این مخاطره خطر غرق شدن شناگران، احتمال صدمه به قفس ها و تورهای صیادی، اختلال در تردد های دریایی و خطر خسارت به شناورهای کوچک و سبک و تفریحی وجود دارد.

سازمان هواشناسی برای پیشگیری از صدمه های ناشی از این مخاطره، محدودیت فعالیتهای دریایی ازجمله فعالیتهای تفریحی، تردد با شناورهای سبک و قایق های صیادی، تمهیدات پیشگیرانه از خسارات احتمالی را سفارش می کند.

هشدار زردرنگ به معنای اینست که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که امکان دارد در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد نماید. این اخطار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرفی مسؤلان هم در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع:

1401/06/17
19:36:04
5.0 / 5
548
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد