مجری طرح پنبه پیش بینی كرد:

رشد 20 درصدی تولید پنبه در کشور

رشد 20 درصدی تولید پنبه در کشور

به گزارش آبیاری، مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی پیشبینی کرد: نزدیک به ۳۰۰ هزار تن وش پنبه امسال برداشت شود این در شرایطی است که میزان برداشت پارسال ۲۵۰ هزار تن بوده و رشد ۲۰ درصدی را نشان داده است.


به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «ابراهیم هزارجریبی» از کاهش ۱۵ درصدی واردات پنبه در پنج ماهه سالجاری نسبت به مدت مشابه سال قبل اطلاع داد و اظهار داشت: پنبه کاران نگران واردات بی رویه هستند، در حالیکه این مورد کنترل شده و آنرا رصد می نماییم.
مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی ضمن اشاره به خرید بالاتر از نرخ خرید تضمینی در بازار این محصول، خاطرنشان کرد: در صورت نیاز دولت برای خرید ورود پیدا خواهد نمود.
وی با اشاره به اینکه برداشت اخیرا در استان گلستان و قسمتی از خراسان رضوی آغازشده است، اظهار داشت: به صورت معمول برداشته تا اواسط زمستان ادامه دارد.
به گفته هزارجریبی، میزان عملکرد در واحد سطح محصول پنبه پارسال ۲ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم در هر هکتار بوده و سال جاری پیشبینی می شود این میزان به ۲ هزار و ۷۰۰ کیلوگرم در هر هکتار برسد.
مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی همینطور تأمین بذر یارانه ای را از دیگر عوامل افزایش تولید محصول پنبه عنوان نمود و اضافه کرد: بذرهای «دلینته» داخلی پنبه ۲.۵ برابر بیشتر از سال قبل تأمین و با نصف قیمت در اختیار کشاورزان قرار گرفته و بقیه بذر مورد نیاز استاندارد هم از راه واردات تأمین شده است.
وی کاهش قیمت ۴۵ درصدی کودهای پایه را از علل دیگر افزایش تولید عنوان نمود و خاطرنشان کرد: به اندازه کافی هورمون های تنظیم کننده رشد پنبه تأمین و در اختیار کشاورزان قرار گرفته است، همینطور هورمون های برگ ریز پنبه هم درحال تأمین شده که برای برداشت مکانیزه و دستی قابل استفاده می باشد.
هزارجریبی با بیان اینکه حدود ۳۰ درصد کشت پنبه توسط بخش خصوصی و با کشت قراردادی صورت می گیرد، افزود: بخش خصوصی همچون صنایع نساجی، کارخانجات پنبه پاک کنی، تعاونی های تولید و سایر فعالان عرصه پنبه کشت قراردادی این محصول را انجام می دهند و قسمتی از نهاده ها و مساعدت های مالی (امکانات کشت) توسط مجریان کشت قراردادی در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.
وی همینطور از ایجاد ۱۰۰ سایت الگویی ترویجی پنبه و برگزاری دوره های آموزشی برای بهره برداران، کشاورزان و کارشناسان با هماهنگی موسسه آموزش و ترویج کشاورزی اطلاع داد و اظهار داشت: آفات پنبه هم با همکاری سازمان حفظ نباتات مورد پایش قرار گرفته است.
این مسئول ضمن اشاره به این که معاونت برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی پنبه را جزو هشت محصول مورد حمایت این وزارت خانه اعلام نموده است، خاطرنشان کرد: برای سال زراعی جدید هم تسهیلات یارانه دار برای تأمین کمباین پنبه، تجهیز، نوسازی کارخانه های پنبه پاک کنی و کارخانجات تولید بذر تصویب شده است و در صورت تأمین اعتبار پرداخت می شود.
وی عنوان کرد: در شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست های حمایتی محصولات کشاورزی هم مقرر شده به کشاورزان نو ورود پنبه کار مشوق های تشویقی اختصاص پیدا کند.


منبع:

1401/06/22
10:00:32
5.0 / 5
701
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد