گزارشی از كاهش برداشت در نخلستان های شرق كرمان

دست خرماداران بم در پوست گردو

دست خرماداران بم در پوست گردو

آبیاری: ایرنا- خسارت خشکیدگی خوشه خرما و آفت امسال دست به دست هم دادند و دست نخل کاران شرق استان کرمان و بم را در پوست گردو گذاشتند تا باغداران منطقه شاهد کاهش برداشت و مانند چندسال پیش گرفتار زیان های مالی شوند.


به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا مسئولان از بروز خسارت ۳۰ درصدی خشکیدگی خوشه خرما به نخیلات شهرستان بم خبر می دهند و می گویند به دلیل عارضه ها و آفت های مختلف امسال ۱۲ درصد کمتر از سال قبل از باغ های سطح زیرکشت شهرستان بم خرما برداشت شده و خبر بد این که بروز این پدیده های خسارت زا طی چندسال اخیر درحال تکرار و زیان های بهره برداران نیز درحال انباشت روی هم است؛ آن هم در شرایطی که جبران بیمه در مقابل خسارت ها ناچیز خوانده می شود.
مناطق شرقی استان کرمان شامل شهرستان های بم، نَرماشیر، فَهرج و ریگان از نواحی اصلی و مهم تولید خرما در کشور به حساب می آید که محصولات این بخش به علت کیفیت و مرغوبیت، مشتریان داخلی و خارجی بسیاری دارد و به کشورهای مختلف دنیا صادر می شود.
گستردگی و شدت خشکیدگی خرما در نخل ها، مشکلات زیادی را برای کشاورزان و تولیدکنندگان مناطق شرقی کرمان پدید آورده که لازم است مسئولان هرچه زودتر برای حمایت و جبران ضرر و زیان مردم راهکارهایی بیاندیشند و اجرا کنند.
اقتصاد مردم شرق استان کرمان وابسته به خرماست و باغ- شهر جهانی بم بدون شک با اهمیت ترین قطب تولیدکننده خرمای مضافتی و مرغوب در کشور به حساب می آید که بخش قابل توجهی از این محصول راهی کشورهای مسلمان در ماه رمضان می شود و سهم قابل توجهی از بازار جهانی را نیز به خود مختص کرده است.
اما طی سالهای اخیر پدیده خشکیدگی خوشه خرما باعث شده خیلی از مردم درآمد سالانه خودرا از دست بدهند؛ هرسال دقیقا یک ماه مانده تا فصل برداشت محصول خرما با گرم شدن هوا و کمتر از یک هفته حجم قابل توجهی از محصول بر روی شاخه های درختان می خکشد و از بین می رود.
شیوع آفت زنجره خرما از یک طرف و پدیده خشکیدگی، تشدید ریزگردها و طوفان های متوالی شن و خشکسالی و گرمای هوا در کنار یکدیگر مجموعه ای از چالش ها را بوجود آورده که دست نخل کاران را در پوست گردو گذاشته است.
کاهش ۱۲ درصدی برداشت
مدیر جهاد کشاورزی بم در اینباره به خبرنگار ایرنا توضیح داد: سال جاری از ۱۰ هزار هکتار سطح زیرکشت محصول خرما در شهرستان بیش از ۷۰ هزار تُن برداشت محصول خواهیم داشت که نسبت به سال قبل ۱۲ درصد کاهش داشته است.
محمدعلی معقول اضافه کرد: امسال با عنایت به گرمای بی سابقه در تیر و مرداد برداشت محصول ما نسبت به سال قبل کاسته شده که علت اصلی آن عارضه خشکیدگی خوشه خرماست.
علت خشکیدگی مشخص نیست
وی اظهارداشت: باوجود پیگیری های انجام شده تا حالا علت اصلی عارضه خشکیدگی خوشه خرما معین نیست و نیاز به کارهای تحقیقاتی بسیاری دارد که مراکز تحقیقاتی استان باید در این حوزه بصورت جدی ورود کنند تا جلو خسارت بیشتر کشاورزان گرفته شود.
معقول اظهار داشت: سال قبل بیش از ۸۰ هزار تُن خرما در شهرستان بم برداشت شده بود.


صادرات خرما به بالای ۵۰ کشور
مدیر جهاد کشاورزی بم ضمن اشاره به صادرات خرما از این شهرستان اظهار داشت: سال قبل طبق آمار گمرک یکصد هزار تُن خرما به بالای ۵۰ کشور صادرات داشتیم که رکورد خوبی بود البته این مقدار تنها خرمای شهرستان بم نبود و مربوط به خرماهای برخی استانها و شهرستان های همجوار هم بود که وارد شهرستان شده است.
به گفته وی صادرات خرما ارزآوری و درآمدزایی این محصول را نشان داده است که انتظار می رود مسئولان نسبت به این مساله حساس تر باشند.
مدیر جهاد کشاورزی بم توضیح داد: جدا از بحث اشتغال زایی، معیشت ۸۰ درصد مردم شهرستان بم بصورت مستقیم و غیرمستقیم به خرما گره خورده است.
وی اشاره کرد: بحث های مربوط به تحقیقات حلقه مفقوده بم بشمار می رود و از مراجع متولی انتظار داریم در زمینه های تحقیقاتی به ما کمک کنند برای اینکه هر ساله با آفت های زیادی روبه رو هستیم.
درگیری بیشتر عارضه خشکیدگی خوشه خرما
وی افزود: خشکیدگی خوشه خرما در مناطق مختلف شهرستان متفاوت می باشد و بصورت میانگین در شهرستان بم ۳۰ درصد محصول گرفتار خشکیدگی شده است.
مدیر جهاد کشاورزی بم اظهارداشت: در بعضی مناطق که عارضه خشکیدگی خوشه خرما در آنها دیده نشده بود امسال مشاهده شده و باغ های خرما را درگیر کرده که این مساله جای نگرانی دارد.
انتقال پاجوش آلوده و آفت سرخرطومی
وی به آفت هایی مانند زنجره خرما نیز در کنار خشکیدگی خوشه خرما اشاره نمود و اضافه کرد: امسال جدا از آفت های دیگر با آفت قرنطینه ای سرخرطومی حنایی که در شهرستان همجوار ما دیده شده و برخی از نخیلات این شهرستان را نیز درگیر کرده است روبه رو شدیم.
معقول اظهار داشت: آفت سوسک سرخرطومی حنایی بسیار خطرناکست و در این آفت درصد خسارت نداریم برای اینکه نخل که نتیجه زحمت ۱۰ ساله باغدار است از داخل خشک می شود و آفت به درون نخل نفوذ و از نخل تغذیه می کند.
این مسئول افزود: آفت مذکور بصورت عمده در شهرستان های سراوان، بوشهر و شهداد وجود داشته و علت اصلی آن انتقال پاجوش آلوده است.
وی درباب جلوگیری از انتقال این آفت نیز تصریح کرد: کشاورزان پیش از هرگونه نقل و انتقال پاجوش از کارشناسان جهاد کشاورزی مشاوره بگیرند برای اینکه اگر درختی آلوده شود باید قسمتی از درخت که درگیر شده بریده، ضدعفونی و با قرص های آلومینیوم بسته شود اما دیگر درخت مثمر ثمری نمی گردد که بتوانیم برای تولید روی آن حساب باز نماییم.
معقول همین طور درباره ی آفت زنجره خرما اظهار داشت: این آفت دو نسل دارد یکی مربوط به فروردین ماه که گذراندیم و دیگری اوایل مهرماه است که هنوز درگیر نشده ایم.
وی اظهارداشت: اگر به علت خنک شدن هوا برداشت خرما طولانی شود و به مهرماه برسد با عارضه ترشیدگی در خرما هم مواجه خواهیم شد و همین طور تعدادی از درخت ها درگیر آفت زنجره خرما می شوند.
مدیر جهاد کشاورزی بم تاکیدکرد: زنجره خرما در مهرماه شروع می شود و کشاورز باید به موقع به کلینیک هایی که زیر نظر جهادکشاورزی فعالیت دارند مراجعه کند تا آفت را کنترل کنند.
به گفته وی در روند زندگی حشره زنجره خرما، پیش از بالغ شدن باید با آن مبارزه صورت گیرد.


قیمت گذاری خرما موجب ساماندهی این محصول شد
معقول همین طور ضمن اشاره به قیمت گذاری نرخ خرما بیان کرد: درسال جاری مسئولان چهار شهرستان شرقی بم، نرماشیر، فهرج و ریگان مبادرت به قیمت گذاری خرما و قیمت پایه ۴۵ هزار تومان را برای هر کیلو خرما اعلام نمودند.
به گفته وی قیمت گذاری خرما در سال جدید موجب شد وضعیت خرما ساماندهی و همین طور با روند مشخصی خرید و فروش شود.
وی اضافه کرد: به علت این که در اوایل فصل برداشت هستیم و دلالان نیز بدنبال سوءاستفاده هستند بهتر است کشاورزان در فروش محصول عجله نکنند و محصول خودرا در فرصت مناسب به فروش برسانند تا به درآمد مورد نظر برسند.
به گفته این مسئول، نزدیک به ۸۰ واحد بسته بندی سردخانه مجوزدار در سطح شهرستان وجود دارد که جوابگوی نیاز شهرستان خواهد بود.
معقول بیان کرد: این ظرفیت به وجود آمده تا باغداران خرمای خودرا ذخیره کنند و بتوانند در موقعیت مناسب به فروش برساند.
۹۰ درصد نخیلات بم رقم مضافتی است
مدیر جهاد کشاورزی بم ضمن اشاره به تنوع رقم های خرما در شهرستان بم اظهار داشت: حدود هشت رقم خرما همچون ربی، هلیله ای، کلوت، مضافتی، خرمای سفید یا همان قنداشکن و خرمای مجول در سطح شهرستان بم تولید می شود.
به گفته وی عمده نخیلات بم به میزان بالای ۹۰ درصد رقم مضافتی است که از نظر طعم، رنگ و بازارپسندی مناسب به عنوان یک برند جهانی شناخته شده است.
ضرورت تنوع بخشی به رقم های خرما
مدیر جهاد کشاورزی بم اظهار داشت: با عنایت به آفاتی که وجود دارد در آینده نیاز است که به تنوع ارقام خرما نیز دقت کنیم.
وی اظهار داشت: باید رقم های صادراتی مانند پیارم و مجول جایگزین شوند برای اینکه رقم های صادراتی نیمه خشک هستند.
معقول افزود: در آینده برای جایگزینی نخیلات در نخلستان های مسن باید رقم های صادراتی پیارم و مجول بیشتر کاشت شود.
مدیر جهاد کشاورزی بم توضیح داد: اگر به تغذیه نخیلات توجه نشود درخت انواع آفات و بیماری را گرفتار می شود و متاسفانه باغدار در این خصوص کار علمی انجام نمی دهد.
معقول اشاره کرد: برای تغذیه مناسب باید خاک منطقه آزمایش شود و با عنایت به نیاز درخت و موجودی خاک تجویز لازم صورت می گیرد.
وی اضافه کرد: بصورت عامیانه هر ساله باغدار کود اوره تجویز می کند که شاید درخت به این نوع کود اصلا نیاز نداشته باشد.
ضرورت بازبینی تعرفه های بیمه
مدیر جهاد کشاورزی بم همین طور درباره ی بیمه کشاورزی محصولات اظهار داشت: تعرفه های پرداختی بیمه برای رقم مضافتی خرما نیاز به بازبینی دارد برای اینکه خسارتی که به کشاورز پرداخت می شود نسبت به میزان محصول یک اصله درخت بسیار ناچیز است.
به گفته وی با عنایت به افزایش هزینه های تولید باید صندوق بیمه کشاورزی مبلغ بیشتری را پرداخت کند.
گلایه مندی از بیمه
معقول تاکیدکرد: در بحث بیمه کشاورزی نخل ها گلایه مندی وجود دارد برای اینکه بیمه بصورت منطقه ای برآورد می شود و اگر در منطقه ای کشاورزی ۷۰ درصد خسارت دیده باشد اما در منطقه ۳۰ درصد خسارت اعلام گردد بیمه بصورت منطقه ای غرامت بیمه را پرداخت می کند.
وی اظهار داشت: باید پرداخت ها بصورت موردی و باغی باشد نه منطقه ای.
معقول اظهار داشت: فلسفه وجودی بیمه کشاورزی حمایتی است برای اینکه عوامل جوی دست کشاورز نیست و تغییرات آب و هوایی با گرمای بی سابقه موجب ایجاد خشکیدگی خوشه خرما می شود و یک سال زحمت کشاورز در ماه آخر بی نتیجه می ماند.
وی اظهارداشت: سایه حمایتی که بیمه کشاورزی دارد قدرت ریسک کشاورز را بالا می برد.
به گزارش آبیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا شهرستان بم به عنوان قطب تولید خرمای مضافتی در کشور در فاصله ۱۹۵ کیلومتری شرق مرکز استان کرمان قرار دارد.

1401/06/28
11:41:51
5.0 / 5
559
تگها: آب , باغ , درخت , فروش
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد