سالانه چه میزان پلاستیک روانه دریا می شود؟

سالانه چه میزان پلاستیک روانه دریا می شود؟

به گزارش آبیاری، خراسان رضوی نتایج مطالعه جدید به رهبری مؤسسه تحقیقاتی در بارسلون، اسپانیا نشان داده است که آلودگی پلاستیکی به اسیدی شدن اقیانوس ها کمک می کند؛ آلودگی پلاستیک و اسیدی شدن بزرگ ترین عواملی هستند که اقیانوس ها را تهدید می کنند.


به نقل از ارث، افزایش اسیدیته اقیانوس ها، کار را برای حفظ اسکلت موجوداتی مانند مرجان ها دشوار می کند. هر ساله ۱۳ میلیون تن پلاستیک به دریا می رسد و تخمین زده می شود که بیشتر از حدود ۲۵۰ هزار تن پلاستیک در سرتاسر اقیانوس شناور باشد.
نتایج این تحقیق نشان داد که وقتی نور خورشید پلاستیک را تجزیه می کند، ترکیبات کربن آلی محلول آزاد و این ترکیبات شیمیایی آلی منجر به کاهش سطح پ هاش (pH)می شود.
کریستینا رومرا کاستیلو، محقق این تحقیق اظهار نمود: با عنایت به این مطالعه، ما توانستیم ثابت نماییم که در مناطق سطح اقیانوس بسیار آلوده به پلاستیک، تخریب پلاستیک منجر به افت تا ۰.۵ واحد pH خواهد شد.
با افت pH تخمین زده می شود که بدترین سناریوهای انتشارات انسانی در انتها قرن بیست و یکم قابل مشاهده خواهد بود.
نور فرابنفش خورشید منجر به تخریب پلاستیک خواهد شد و سبب می شود پلاستیک به قطعات کوچکتر تبدیل گردد. بعضی از این ذرات که به میکروپلاستیک معروف هستند کمتر از پنج میلی متر طول دارند. ترکیبات شیمیایی آزاد شده توسط پلاستیک می تواند از خود پلاستیک یا مواد افزودنی که رنگ یا مقاومت پلاستیک را ایجاد می کند، به دست آید. بعضی از این ترکیبات اسیدهای آلی هستند و بنابراین به افت pH کمک می کنند.
برای این مطالعه، محققان پلاستیک جدید و قدیمی را در معرض دما و تابش خورشید قرار دادند. pH آب و مقدار کربن آلی محلول آزاد شده توسط میکروپلاستیک ها هم مورد بررسی قرار گرفت. تنها با ۶ روز قرار گرفتن در معرض نور خورشید، پلاستیک های قدیمی مقدار زیادی از ترکیبات کربن آلی محلول را آزاد کردند که منجر به کاهش قابل توجهی در pH آب شد. آزمایش ها با استفاده از پلی استایرن جدید، پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE) و قطعات پلاستیکی زیست تخریب پذیر کاهش قابل توجهی در pH نشان ندادند.
رومرا کاستیلو نتیجه گرفت: این نتایج نشان داده است که پلاستیک قدیمی خیلی بیشتر از پلاستیک جدید بر اسیدی شدن تاثیر می گذارد که بسیار نگران کننده است چونکه بیشتر پلاستیک های موجود در دریا از هر نوع که باشد، تخریب می شوند.
نتایج تحقیق این هفته در مجله Science of the Total Environment انتشار یافته است.
منبع:

1401/07/09
07:29:33
5.0 / 5
622
تگها: آب , آلودگی , مقاوم
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد