در گفت وگو با آبیاری اعلام شد

افزایش ۲۲ درصدی قاچاق چوب امسال

افزایش ۲۲ درصدی قاچاق چوب امسال

به گزارش آبیاری، قائم مقام فرمانده یگان حفاظت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری اظهار داشت: میزان قاچاق چوب در شش ماه اول سال جاری نسبت به سال قبل 22 درصد بالا رفته است.


به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، سالانه گزارشات زیادی از تخریب جنگلها و مراتع همچون آتش سوزی، قطع درختان، چرای بی رویه، قاچاق چوب و ذغال و... منتشر می شود و بگفته قائم مقام فرمانده یگان حفاظت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری در مناطق مختلف انگیزه افراد از انجام اقدامات مخرب متفاوت می باشد و در خیلی از مواقع ریشه در فقر و معیشت و بسیاری مواقع نیز ریشه در سودجویی و منفعت طلبی دارد.
علی محمدی مقدم در گفت و گو با ایسنا، درباره عوامل موثر در قاچاق چوب در جنگلها اظهار داشت: هرکجای دنیا که جنگل و رویشگاه جنگلی باشد، بحث تخریب جنگل، قطع درختان، قاچاق چوب و تولید ذغال نیز در بین است. نوع تخریب جنگلها کاملا وابسته به نوع گونه متفاوت می باشد. پوشش گیاهی در جنگل های زاگرس بیشتر بصورت بلوط، در جنگل های شمال و هیرکانی گونه هایی همچون توسکا و ممرز و در مناطق بیابانی و رویشگاه های خلیج عمانی بیشتر گونه هایی همچون گز و جنگل های حرا و... است.

قاچاق و فروش چوب توسط دلالان و قاچاقچیان به کارخانه های صنعتی
وی ادامه داد: دلیلهای قاچاق گونه های جنگلی برمبنای کاربرد آنها می تواند متفاوت باشد. بطور مثال در رویشگاه زاگرس قاچاق چوب برای تولید ذغال صورت می گیرد و اگر هم به شهر دیگری قاچاق می کنند، جهت انتقال به کارخانه های صنعتی است که ذغال تولید می کنند.
بگفته محمدی مقدم موضوع تولید ذغال در ناحیه رویشی زاگرس اتفاق می افتد و علت اصلی آن نیز فقر، معیشت و بیکاری است. در روستایی که مردم آن درآمدی ندارند، جوامع جنگل نشین برای تامین معیشت و رفع نیاز به تقطیع جنگلها اقدام می کنند. عده ای نیز افراد قاچاقچی، دلال و سودجویی هستند که چوب از این افراد بی بضاعت به علت ارزانی قیمت خریداری می کنند. این افراد چوب ها را از استانهای کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، خوزستان و چهارمحال و بختیاری خریداری و برای تولید ذغال به اصفهان منتقل می کنند.

سودجویی علت اصلی قاچاق چوب
وی درباره ی تغییر شیوه قاچاق توسط این افراد اشاره کرد: طی بازرسی ها و سخت گیری های اعمال شده از طرف سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری متوجه شدیم که این افراد در گذشته چوب را با کامیون و نیسان حمل می کردند اما امروزه شیوه خودرا تغییر داده اند و با خوروهای شخصی همچون زانتیا، پژوپارس و... چوب و ذغال را حمل و قاچاق می کنند و در این میان دیگر موضوع فقر و معیشت مطرح نیست بلکه سودجویی در بین است.
محمدی مقدم اضافه کرد: خوراک کارخانه هایی همچون کارخانجات کاغذ و مبلمان سازی چوب است، استخراج چوب طبق آمار سالانه حدود ۱۶ میلیون مترمکعب برآورد شد که ۵ میلیون مترمکعب آن از باغ های کشاورزی استخراج می شود. حدود ۲ میلیون هکتار باغ داریم که از هر هکتار سالانه ۲.۵ مترمکعب چوب جمع آوری می شود. بدین سبب ۵ میلیون مترمکعب چوب از باغ ها استخراج می شود.
وی افزود: در زمینهای منابع طبیعی که در مناطق پربارشی همچون گیلان قرار دارند نیز به میزان ۵۰۰هزارمترمکعب درجهت برداشت چوب به مردم مجوز داده می شود همین طور ۵۰۰ هزار متر مکعب چوب نیز از راه واردات تامین می شود و می توان اظهار داشت که بطور کلی ۶ میلیون مترمکعب از نیازهای این کارخانجات از راه مجاز استخراج می شود.
قائم مقام فرمانده یگان حفاظت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری اضافه کرد: این که علاوه بر آن ۱۰ میلیون متر مکعب قاچاق چوب نیز برای رفع نیاز صورت می گیرد، واقعیتی است که باید بصورت راهبردی و اساسی درباره ی آن تصمیم گرفت.
وی راهکاری برای کاهش قاچاق چوب ارائه داد و اظهار داشت: برای قطع کردن خوراک این کارخانه ها و کاهش قاچاق باید این کارخانه ها تعطیل شوند تا همان ۶ میلیون مترمکعب تولید داخلی پاسخگوی نیازها باشد و یا با واردات چوب نیاز آنها تامین گردد تا به سمت خرید چوب های قاچاق نروند.
محمدی مقدم با اشاره به اینکه سازمان منابع طبیعی بدون درنظر گرفتن نیاز کارخانه ها وظیفه صیانت از جنگل هارا دارد، اظهار داشت: هر جایی که تخریب صورت گیرد، سازمان منابع طببعی و آبخیزداری موظف به برخورد جدی است. این تخریب می تواند به اشکال متفاوتی همچون تصرف، آتش سوزی، قطع و حمل و قاچاق بروز کند و این وظیفه قانونی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری است که به شکل جدی برخورد کند که خوشبختانه نیز تا حالا عملکرد مناسبی داشته ایم و در این خصوص شهدا و جانبازان بسیاری داشتیم.
وی با تکیه بر این که سازمان منابع طبیعی وآبخیزداری درباره ی موضوع قاچاق برخوردی جدی دارد و به هیچ وجه چشم پوشی نمی کند، اظهار داشت: برمبنای آمارهای استخراج شده در شش ماه اول سال قبل حدود ۲۵۳۹ مترمکعب قاچاق چوب در کشور صورت گرفت و امسال در شش ماه اول سال حدود ۳۰۸۵ متر مکعب این کار انجام شد، بر این اساس ۲۲ درصد کشف قاچاق چوب نسبت به سال قبل افزایش پیدا کرده است.
قائم مقام فرمانده یگان حفاظت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری با اشاره به اینکه واحد اندازه گیری چوب مترمکعب و هیزم که ارزش صنعتی ندارد «استر» است، اظهار داشت: پارسال حدود ۳۰۲۴ استر و درسال جاری نیز ۳۵۶۸ استر قاچاق هیزم کشف شد. پارسال حدود ۸۳ هزار و ۳۶۰کیلوگرم معادل ۸۳ تُن و امسال حدود ۱۲۷ هزار و ۶۵۳ کیلوگرم قاچاق ذغال کشف شد که در مقایسه با سال قبل ۵۳ درصد افزایش قاچاق ذغال اتفاق افتاده است.
وی با تکیه بر این که موضوع قاچاق تنها به چوب، ذغال و... ختم نمی گردد و محصولات فرعی مرتعی همچون آنغوزه و گونه های مرتعی را نیز در برمی گیرد، اظهار داشت: طی سال قبل ۶۹ هزار و ۸۵ کیلوگرم و امسال ۱۹۹ هزار و ۴۳۰ کیلوگرم و معادل ۲۰۰ تن قاچاق محصولات مرتعی کشف شد که این میزان یعنی حدود ۱۸۹ درصد افزایش کشفیات محصولات فرعی و مرتعی انجام شد.
محمدی مقدم اشاره کرد: آمار ارائه شده مربوط به تخریبی است که قاچاقچیان انجام می دهند و میزان قاچاق بیش از این مقادیر است و این آمارها نتیجه تلاش همکاران و نیروهای منابع طبیعی است که شبانه روز و حتی در تعطیلات پایش و بررسی و جمع آوری کردند.
او در آخر اشاره کرد: تازمانی که صیانت از منابع طبیعی تبدیل به یک فرهنگ عمومی نشود همچنان شاهد تخریب جنگلها و مراتع خواهیم بود. خوشبختانه رویکرد سازمان منابع طبیعی در راستای مشارکت مردمی است تا مردم با دیدن هرگونه تخریبی با تماس به سامانه سراسری ۱۳۹ و سامانه استانی ۱۵۰۴ گزارش دهند و در امر صیانت از منابع طبیعی مشارکت داشته باشند.
منبع:

1401/08/07
08:52:31
5.0 / 5
645
تگها: آب , باغ , جنگل , درخت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد