معاون حفاظت محیط زیست خوزستان:

شمال تالاب شادگان خشک است

شمال تالاب شادگان خشک است

آبیاری: خوزستان معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به تامین نشدن حق آبه تالاب بین المللی شادگان، از خشکی قسمت شمالی این تالاب آگاهی داد.سید عادل مولا در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به انجام عملیات اجرایی طرح "پتروپالایش ملل" در تالاب بین المللی شادگان، در مورد آینده این تالاب اظهار نمود: آینده تالاب بین المللی شادگان به آب بستگی دارد؛ هر جا که آب نباشد، امکان تصرف و تعرض وجود دارد.

وی با تکیه بر ضرورت تأمین حق آبه تالاب ها اضافه کرد: اگر حق آبه تالاب ها تأمین و آب در تالاب جاری شود، دیگر امکان تعرض افراد حقیقی و حقوقی کمتر خواهد بود اما زمانی که زمینی خشک باشد، چشم طمع برخی افراد چه در رده مسؤلان و چه غیر مسؤلان به این محدوده دوخته می شود.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان ضمن اشاره به تأمین نشدن حق آبه تالاب شادگان اظهار داشت: آورده تالاب شادگان از رودخانه جراحی است که عنوان می شود این رودخانه به علت پایین بودن تراز آب، آب ندارد. همه تلاش ما اینست که حداقل آبی وارد تالاب بین المللی شادگان شود و آب را در این تالاب رهاسازی نماییم. هر چند حالا روزانه میزان آبی وارد تالاب می شود اما این آب، تنها مقداری از نیاز آبی تالاب است.

مولا اضافه کرد: آبی که در بالادست برای تالاب رهاسازی می شود باید مدیریت شود و به تالاب برسد اما مشکل ما اینست که مدیریت بالادستی اصلا وجود ندارد و آبی که توسط وزارت نیرو برای تالاب رهاسازی می شود در راه برداشت می شود و آب به تالاب نمی رسد.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون حدود ۶۰ تا ۶۵ درصد از مساحت تالاب بین المللی شادگان آب دارد اما برخی مناطق آبگیری شده هم تنها مرطوب هستند و قسمت شمالی تالاب شادگان هم خشک است.

منبع:

1401/08/14
14:09:27
5.0 / 5
569
تگها: آب , محیط زیست
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد