مسائل کلیدی حل نشده در مذاکرات آب و هوایی سازمان ملل

مسائل کلیدی حل نشده در مذاکرات آب و هوایی سازمان ملل

آبیاری: آبیاری: در حالی مذاکرات آب و هوایی سازمان ملل به نیمه خود نزدیک شده که مسائل کلیدی حل نشده اما هنوز امیدی وجود دارد.


به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، همانطور که مذاکرات آب و هوایی سازمان ملل در مصر به نیمه خود نزدیک شده، مذاکره کنندگان در تلاش هستند تا توافقاتی در مورد طیف وسیعی از موضوعات بدست آید.
نشست دو هفته ای در شرم الشیخ مصر با درخواست جدی رهبران جهان برای تشدید تلاش ها بمنظور مهار انتشار گازهای گلخانه ای و کمک به کشورهای فقیر برای مقابله با گرمایش جهانی شروع شد.
کارشناسان تاکید دارند میزان گازهای گلخانه ای که به اتمسفر ارسال می شود باید تا سال ۲۰۳۰ به نصف کاهش پیدا کند تا اهداف توافق آب و هوایی پاریس محقق شود.
در توافق پاریس در سال ۲۰۱۵ محدود کردن افزایش دما تا ۱.۵ درجه سانتیگراد تا پایان قرن هدفگذاری شد اما تصمیم گیری در مورد چگونگی انجام این کار به کشورها واگذار شد.
نتایج نامطلوب ناشی از تغییرات آب و هوایی که قبل از این نیز در سراسر جهان خصوصاً توسط فقیرترین اقشار جهان احساس شده، کوشش های فعالان و کشورهای درحال توسعه را در پی داشته تا کشورهای ثروتمند و تولید کننده آلاینده ها، خسارت های به جا مانده را جبران کنند. با این مبادرت به کشورهای درحال توسعه کمک می شود تا سمت انرژی پاک و سازگاری با گرمایش جهانی حرکت کنند. همین طور درخواست هایی برای پرداخت غرامت ناشی از خسارت های آب و هوایی وجود دارد.
مسائل اصلی در COP۲۷ چیست؟ به گزارش یورونیوز، در ادامه به برخی موضوعات اصلی نشست COP۲۷ و نحوه انعکاس آنها در توافق نهایی اشاره شده است:
خنک نگه داشتن دما
میزبانان مذاکرات سال قبل در گلاسکو براین باورند که توانسته اند هدف محدود کردن گرمایش جهانی را بوسیله گنجاندن آن در سند نهایی زنده نگه دارند. هرچند، فعالان زیست محیطی ناامید شده اند که این مساله به صراحت مطرح شود چونکه تعدادی از کشورهای صادرکننده نفت و گاز از پرداختن به آن عقب نشینی کرده اند.
کاهش انتشار گازهای گلخانه ای
مذاکره کنندگان در تلاش هستند تا برنامه های کاهنده انتشار گازهای گلخانه ای را در کنار هم قرار دهد که شامل اقدامات مختلفی است که کشورها برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای متعهد شده اند.
اجتناب از سوخت های فسیلی
نشست سال قبل تقریباً به سبب درخواست برای بیان صریح حذف تدریجی زغال سنگ در توافق نهایی شکست خورد.
مسائل مالی
کشورهای ثروتمند در تعهد خود در خصوص بسیج سالانه ۱۰۰ میلیارد دلاری تا سال ۲۰۲۰ بمنظور تامین نیازهای مالی کشورهای فقیر در زمینه تغییرات اقلیمی اهمال نموده اند. این امر سبب بی اعتمادی شده که مذاکره کنندگان امیدوارند با وعده های جدید پایان گیرد.
منبع:

1401/08/22
23:35:38
5.0 / 5
604
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد