مدیركل دفتر كنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان منابع طبیعی تاكید كرد

آبخیزداری مناسب ترین روش برای کاهش خسارت سیل و خشکسالی

آبخیزداری مناسب ترین روش برای کاهش خسارت سیل و خشکسالی

به گزارش آبیاری، مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان منابع طبیعی کشور اجرای طرح های آبخیزداری را مناسب ترین روش برای کاهش خسارت سیل وخشکسالی برشمرد و اظهار داشت: آبخیزداری از کارهای زیربنایی در امتداد توسعه پایدار می باشد که در امنیت غذایی، اشتغال و تولید نقش اساسی دارد.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا ابوطالب قزلسفلو با اهمیت ترین هدف آبخیزداری را صیانت از منابع آب و خاک دانست و اشاره کرد: این دو عنصر به عنوان منابع پایه در امنیت غذایی و اشتغال پایدار برای روستاییان و پیش گیری از مهاجرت آنان به شهرها بسیار مهم و موثر است.

وی در تشریح اقدامات آبخیزداری اظهار داشت: کارهای آبخیزداری در یک حوزه آبخیز مجموعه ای از کارهای مدیریتی، آموزشی، فرهنگی، ترویجی، کارهای بیولوژیک مثل نهال کاری، بذرکاری و بوته کاری، کارهای بیومکانیک مانند راه اندازی هلالی های آبگیر، تراس بندی، طشتک و کارهای سازه ای مثل بندهای خاکی و سازه های سنگی ملاتی، بتونی و گابیونی است.

قزلسفلو اضافه کرد: رویداد طبیعی سیل قابل مدیریت است و در این جهت علاوه بر پیش بینی دقیق هواشناسی، کارهای آبخیزداری و آگاهی رسانی به مردم و جلب مشارکت آنان برای پرهیز از تجاوز به حریم و بستر رودخانه ها خسارت های این پدیده را می کاهد.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری در ادامه از پیش بینی انجام ۹۰ میلیون هکتار عملیات آبخیزداری در دو برنامه هفتم و هشتم توسعه کشور خبرداد و اظهار داشت: طرح «جهش کارهای آبخیزداری» به دستور وزیر جهاد کشاورزی تدوین شده و بر این اساس مقرر است در دو برنامه پنج ساله و هر سال به میزان ۹ میلیون هکتار بطور متوسط طرح آبخیزداری در کشور انجام و این عملیات در همه حوضه های آبخیز کشور تکمیل شود و به اتمام برسد.

قزلسفلو در ادامه به وقوع سیل در اواخر مهرماه و اوایل آبان امسال در کشور اشاره نمود و اظهار داشت: بارندگی در ۱۵ استان کشور صورت گرفت و در هفت استان خسارت هایی را از خود برجای گذاشت.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری در ادامه اظهارکرد: سیل یک ماه گذشته حدود ۶۵۵ هزار هکتار از حوزه های آبخیز استانهای درگیر سیل را تحت تاثیر خودش قرار داد و با حجمی حدود ۲۶میلیون مترمکعب سیلاب در هفت استان گلستان، هرمزگان، کرمان، سمنان، لرستان خوزستان و یزد جاری شده است.

وی در ادامه اظهار داشت: از ۶۵۵ هزار هکتار وسعت حوزه های تحت پوشش سیل در ۷۰ درصد آن عملیات آبخیزداری اجرا شده است که در نتیجه این فعالیت ها حدود ۱۳میلیون و ۸۰۰ هزار متر مکعب آب ناشی از سیلاب، مدیریت و موجب تعدیل پیک سیلاب و خسارت سیل شد همین طور حدود ۸ میلیون و ۹۰۰ هزار مترمکعب از حجم سیلاب در نتیجه کارهای ابخیزداری کنترل و ضمن کاهش خسارت سیل موجب تقویت سفره های زیرزمینی و تعدیل اثرات خشکسالی شده است.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب همین طور اظهارکرد: در نتیجه کارهای آبخیزداری به میزان زیادی از حجم رسوبات وارده به مخازن سد کاسته و موجب افزایش عمر مفید سدها می شود.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان منابع طبیعی، قزلسفلو در آخر درباره ی لایحه جامع آبخیزداری نیز اظهار داشت: این لایحه اکنون تقدیم دولت شده و درحال بررسی و تصویب است و با مصوب شدن آن می توان از مزایای خوبی برای اعمال بهتر مدیریت جامع در زمینه های آبخیز کشور و شتاب بخشی به کارهای آبخیزداری برخوردار شد.

منبع:

1401/08/30
10:47:17
5.0 / 5
633
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد