ورود سامانه بارشی به کشور

ورود سامانه بارشی به کشور

آبیاری: به گزارش آبیاری، رئیس مرکز ملی پیشبینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از بارش برف و باران در مناطق مختلف کشور، ورود سامانه بارشی از جنوب غرب کشور همینطور یخبندان در بعضی استان ها اطلاع داد.صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا، در رابطه با شرایط جوی کشور اظهار نمود: امروز (۲۶ دی) در بعضی مناطق جنوب و جنوب غرب بارش پراکنده باران و در ارتفاعات البرز مرکزی و شرقی و زاگرس مرکزی بارش پراکنده برف رخ می دهد همینطور از پس از ظهر امروز با ورود سامانه بارشی از جنوب غرب کشور در بوشهر و برخی مناطق واقع در خوزستان و جنوب و غرب فارس بارش باران، گاهی رعد و برق و وزش باد انتظار می رود.

وی افزود: سه شنبه (۲۷ دی) با تقویت سامانه بارشی در خوزستان، بوشهر، فارس، نیمه غربی و شمالی هرمزگان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، نیمه جنوبی اصفهان، کرمان، یزد و برخی مناطق خراسان جنوبی و نیمه شمالی سیستان و بلوچستان بارش باران و برف پیشبینی می شود. این بارش ها در فارس و بوشهر شدت بیشتری خواهد داشت.

به گفته رئیس مرکز ملی پیشبینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا چهارشنبه(۲۸ دی) در مناطقی از کرمان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، یزد و هرمزگان بارش باران و برف رخ می دهد. پنجشنبه (۲۹ دی) در جنوب سیستان و بلوچستان و از اواخر وقت پنجشنبه و طی روز جمعه (۳۰ دی) در بعضی مناطق استانهای ساحلی دریای خزر بارش پیشبینی می شود و در سایر مناطق کشور جوی آرام حاکم خواهد بود.

وی اضافه کرد: امروز بامداد در استانهای واقع در غرب، مرکز و دامنه های جنوبی البرز در زنجان، قزوین، البرز، تهران و سمنان یخبندان رخ می دهد. از سه شنبه (۲۷ دی) تا آخر هفته افزایش آلاینده های جوی و کاهش کیفیت هوا در شهرهای صنعتی و پرجمعیت نیمه شمالی کشور دور از انتظار نیست.

ضیاییان اظهار داشت: از پس از ظهر پنجشنبه و طی روز جمعه در نوار شرقی و برخی مناطق جنوب شرق کشور بخصوص منطقه زابل وزش باد نسبتا شدید تا شدید و در بعضی مناطق خیزش گردوخاک پیشبینی می شود.

وی افزود: امروز شمال خلیج فارس، سه شنبه و چهارشنبه خلیج فارس، پنج شنبه خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان و جمعه دریای عمان و تنگه هرمز مواج خواهد بود.
ضیاییان همینطور اظهار داشت: بررسی داده های سازمان هواشناسی کشور نشان داده است که طی سالهای اخیر عموما به دلیل کم بارشی و افزایش دمای فصل زمستان، امواج سرمایی قابل توجهی را در کشور شاهد نبودیم بنابراین موج سرمای اخیر در بعضی از نقاط ۱۱ استان کشور، کاهش دمای کم سابقه ای را در بازه حدودا ۱۰ ساله ایجاد کرد البته معمولاً جهت بررسی و محاسبه رکوردهای آماری دوره دراز مدت ۳۰ ساله متداول می باشد.
رئیس مرکز ملی پیشبینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا اضافه کرد: ایستگاه های «درمیان و زهان» در خراسان جنوبی، «چادگان» در اصفهان، «قروه» در کردستان و «ایلبگی» در چهارمحال و بختیاری با ثبت دماهایی بین ۱۳- تا ۲۹- درجه، سردترین دما و یخبندان را طی گذر این موج تا کنون ثبت کرده اند.

رئیس مرکز ملی پیشبینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا در رابطه با وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده هم اظهار نمود: آسمان تهران فردا (۲۷ دی )قسمتی ابری و غبارمحلی به تدریج ابری و گاهی وزش باد ملایم و اواخر وقت غبارآلود با حداقل دمای صفر و حداکثر دمای ۸ و روز چهارشنبه ( ۲۸ دی ) صاف تا قسمتی ابری همراه با غبار محلی و گاهی وزش باد ملایم با حداقل دمای صفر و حداکثر دمای ۸ درجه سانتیگراد پیشبینی می شود.

ضیائیان در انتها اظهار داشت: طی امروز و فردا( ۲۶ و ۲۷ دی) بندرعباس با دمای ۲۳ و ۲۲ درجه سانتیگراد گرمترین و قزوین بادمای ۱۰- و زنجان و شهر کرد با دمای ۸- درجه سانتیگراد سردترین مرکز استان کشور هستند.

منبع:

1401/10/26
12:00:10
5.0 / 5
535
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد