رئیس سازمان حفاظت محیط زیست عنوان كرد

تعطیلی مدارس در آلودگی باید آخرین گزینه باشد

تعطیلی مدارس در آلودگی باید آخرین گزینه باشد

به گزارش آبیاری، خوزستان رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: محیط زیست دیگر تاب تحمل ندارد و با تعطیلی مدارس، آموزش و زیرساخت های کشور درحال از بین رفتن است ازاین رو آخرین گزینه باید تعطیلی باشد در حالیکه حالا اولین گزینه تعطیلی است.علی سلاجقه در مراسم روز جهانی تالاب ها که امروز (۱۳ بهمن ماه) در اهواز برگزار شد، با انتقاد از برگزار نشدن این مراسم در یکی از تالاب های خوزستان و برگزاری مراسم در تالار شرکت نفت اظهار نمود: محیط زیست کشورمان شرایط مناسبی ندارد؛ خوزستان اصلا شرایط مناسبی ندارد. همیشه به یاد آلام و مرارت های مردم شریف این استان در ابعاد مختلف همچون گرد و غبار، سیلاب ها، فرسایش خاک و آتشسوزی ها هستیم اما چه کسی ایران و این نظام را به این شرایط رسانده است؟

به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: آموزه های دینی و دانش بومی ما سرشار از حفظ محیط زیست است اما دنیا به کجا رسیده و ما به کجا رسیده ایم؟

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: در نیویورک تمام ابر صنایع را از کشور خارج کرده و آلودگی را به جای دیگر منتقل کرده اند. آنها دارند با محیط زیست، سیاسی برخورد می کنند و انسان ها را استعمار و استثمار می کنند. آنها بخش سخت کار را بیرون می فرستند و نرم پول در می آورند و فکر می کنند آقای دنیا هستند ولی ما با اندیشه های دینی مان چه کرده ایم؟ چرا اینقدر به دین مان ظلم کرده ایم؟ چرا برای دنیا یک کلیدواژه نساخته ایم؟

محیط زیست کشور به جایی رسیده که با یک تلنگر فرو می ریزد

سلاجقه بیان نمود: محیط زیست کشور به جایی رسیده است که با یک تلنگر فرو می ریزد؛ اگر بارش های خوزستان بسیار کمتر از میانگین شود، فعالیت همه منشاءها و چشمه های گرد و غبار خوزستان شروع می شود، هر چند بیشتر از ۹۵ درصد منشاء گرد و غبارهای خوزستان در خارج از کشور است.

وی خاطرنشان کرد: خوزستان دیگر صنعت سخت را تحمل نمی کند و تنها صنعتی که با روح انسان عجین باشد را تحمل می کند.

سلاجقه با اشاره به اینکه محیط زیست محیط ایست نیست، اضافه کرد: باید فرهنگ مسؤلان کشور نسبت به محیط زیست تغییر کند. سازمان حفاظت محیط زیست محکم جلوی متعرضان و متخلفان می ایستد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: چرا متناقض صحبت می شود؟ سازمان حفاظت محیط زیست تکلیف دارد همه دستگاههای اجرایی را مدیریت کند. این دولت متعهد شده است شاخصه های محیط زیست را در تراز دنیا ارتقاء دهد.

خسارت فعالیتهای نفتی در محیط زیست باید جبران شود

وی بیان نمود: خوزستان نعمت های خدادادی دارد و باید از نفت هم به نحو مطلوب استفاده گردد اما باید به همان نحو که به طبیعت خسارت وارد می شود، این خسارت باید جبران شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: توسعه در خور باید صورت گیرد در حالیکه باید محیط زیست هم حفظ شود. امروز کشوری پیشرفته است که محیط زیست سالم داشته باشد.

سلاجقه اضافه کرد: سراسر کشور در همه زمینه ها از خوزستان استفاده می نماید اما باید به همین نسبت هم برای طبیعت احترام قائل شویم.

هشدار روشن شدن باردیگر فلرها با افزایش تولید نفت

وی با اشاره به اینکه وزارت نفت مکلف است به تدریج در خوزستان فلرها را خاموش کند، خاطرنشان کرد: فکر می کنم اگر باردیگر استخراج نفت بیشتر از این شود، باردیگر همه فلرها روشن خواهند شد اما اجازه نمی دهیم این اتفاق بیفتد؛ هر چند باید به حدی فلر وجود داشته باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: شرکت نفت باید مسئولیت های اجتماعی خود در خوزستان را به نحو مطلوب انجام دهد. در اهواز معابری توسط دستگاه ها بوجود آمده اند که منشاء گرد و غبار در شهر شده اند ازاین رو دستگاه ها باید با ایجاد پوشش گیاهی و روش های دیگر، این شرایط را بهبود ببخشند.

اولویت تأمین حق آبه تالاب ها پس از آب شرب

سلاجقه با اشاره به اینکه پس از شرب، اولویت دوم با تأمین حق آبه تالاب ها است، اضافه کرد: وزارت نیرو مکلف است حق آبه تالاب ها را بر مبنای آنچه مشخص شده است، تأمین کند.

وی بیان نمود: تلاش می شود مسائل دولت را در دولت حل نماییم. دنبال حل مشکل هستیم اما باید اجازه داده شود بارگذاری سرزمین به خوبی صورت گیرد.

خواسته ایجاد صنایع باید منطبق با شرایط محیط زیست باشد

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به نقش تالاب ها در محیط زیست و وجود بیشتر از ۴۰ درصد تنوع زیستی در تالاب های ایران اظهار داشت: تالاب بین المللی شادگان ۴ میلیارد مترمکعب آب را به مردم تحویل داد و با این حال، در کنار تالاب شادگان دنبال ایجاد صنایع هستیم. هر چند باید اجازه داده شود کار صنایع صورت گیرد اما باید خواسته ها، منطبق با شرایط باشند. ما در خدمت نمایندگان در بحث توسعه هستیم و جایی که توسعه در خور باشد کنارشان هستیم اما جاهایی که ضوابط تعیین شده است، باید قبل و حین و پس از اجرای پروژه ها، پایش را انجام دهیم.

وی خاطرنشان کرد: تابحال چه کسی کشور را در بحث های مختلف اداره کرده است و چه کسی وی را در آن قسمت گذاشته است؟ فشارها چگونه بوده است؟ در نتیجه به شکلی همه در آنچه اتفاق افتاده دخیل بوده ایم اما حالا باید به شکلی تدبیر نماییم.

تعطیلی مدارس باید آخرین گزینه باشد

سلاجقه اضافه کرد: راهی که رفته ایم خطا بوده است و دیگر وقت آزمون و خطا نیست. محیط زیست دیگر تاب تحمل ندارد و با تعطیلی مدارس، آموزش و زیرساخت های کشور درحال از بین رفتن است ازاین رو آخرین گزینه باید تعطیلی باشد در حالیکه حالا اولین گزینه تعطیلی است.

وی اظهار داشت: این دولت، مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه در کنار ما هستند و برای هیچکس عذری نمی گذارند اما چه چیزی ما را به اینجا رسانده است؟ در ۴۴ سال انقلاب اسلامی ایران، صنعتی بوجود آمده است و باید ببینیم چه کسی چانه ایجاد آنرا زده و آیا مبتنی بر آمایش سرزمین و داشته های طبیعی بوده است؟

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به نقش صنایع آلاینده در آلودگی محیط زیست اضافه کرد: در شهرستان ماهشهر یک لوله گاز بعنوان ماده اولیه وارد شهر می شود و از آن طرف یک لوله به جوی و یک لوله به آب و خاک می رود و آب و خاک را از بین می برد و هیچکس پاسخگو نیست. در نهایت چند بار پرونده به دادگاه می رود و بعد از آن ۴ میلیون تومان جریمه می شوند در حالیکه این مسئله، دهن کجی به محیط زیست و شأنیت کشور است.

ایجاد سازمان منطقه ای محافظت از محیط زیست در ایران

وی ضمن اشاره به اقدامات درحال انجام در حوزه حفاظت محیط زیست اظهار داشت: تالاب هورالعظیم درحال ثبت در کنوانسیون رامسر است.

سلاجقه ضمن اشاره به اقدامات در حوزه کنترل گرد و غبار هم بیان نمود: سازمان منطقه ای محافظت از محیط زیست، دبیرخانه منطقه ای و صندوق آن در کشور درحال راه اندازی است. ۱۵ کشور را آوردیم و مرتب درحال مراوده هستیم تا منشاء گرد و غبار در این کشورها کنترل شود تا خوزستان با این مکافات مواجه نشود.

وی اضافه کرد: باید منشاء گرد و غبار در این کشورها بررسی و راهکار ها در این حوزه عرضه و مشکلات رفع شوند؛ با تصویب سازمان ملل، سال آینده نشست جهانی مقابله با گرد و غبار در ایران برگزار می گردد. همه این موارد نشان از اینست که عزم دولت برای حل مشکل مردم است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: برای اولین بار در این دولت نقشه آمایش سرزمین مبنای بودجه ریزی در سال ۱۴۰۱ قرار گرفت؛ هر چند نقشه آمایش مشکل دارد اما این گام بزرگی است.

منبع:

1401/11/13
16:15:36
5.0 / 5
556
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد