تاثیر بارش های اخیر بر میانگین بارندگی در کل کشور چه بود؟

تاثیر بارش های اخیر بر میانگین بارندگی در کل کشور چه بود؟

آبیاری: باوجود بارندگی های شایان توجهی که طی دو ماه اول زمستان در کشور رخ داد، همچنان وضعیت بارندگی در 25 استان منفی بوده و میانگین بارش های کشور هم 10 درصد کمتر از عادیست.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، طی چند هفته اخیر با ورود سامانه های بارشی گوناگون به کشور، بارش برف و باران شدیدی رخ داد که در بعضی استانها نیز سبب صدور هشدارهای هواشناسی در خصوص احتمال وقوع سیل، کولاک برف و احتمال ریزش بهمن شد با این وجود بارش های پاییز امسال در کشور ۴۰ درصد کمتر از حد نرمال بود که بارندگی های فرانرمال دو ماه نخست زمستان سبب شد تا حدود ۶۰ درصد از این کسری جبران شود.

میانگین بارش کشور از شروع سال زراعی یعنی اول مهرماه تا کنون حدود ۱۱۰ میلی متر بوده که ۷۴ میلی متر آن از شروع زمستان تا ۲۶ بهمن دریافت شده است. با این وجود هم اکنون میانگین بارش در کل کشور حدود ۱۰ درصد کمتر از حد معمول است و وضعیت بارندگی ها در ۲۵ استان منفی است.

بیشترین میزان کسری بارش کشور تا این موقع از سال زراعی با مقدار ۱۷۳.۶ میلی متر مربوط به گیلان است. بعد از آن استانهای مازندران با ۱۱۷، گلستان ۷۹ و قزوین با ۷۰ میلی متر کسری بارش نسبت به شرایط نرمال مواجه اند.

این شرایط در حالی است که میزان بارش ها در کهگیلویه و بویراحمد ۱۵۰، بوشهر ۱۱۴ و چهارمحال و بختیاری حدود ۱۰۵ میلی متر بیش از حد نرمال بوده است.
بارش نیم متری برف در فیروزکوه
بر اساس داده های اعلام شده از طرف سازمان هواشناسی، بارندگی های تهران بااینکه از شروع زمستان تا حالا در محدوده نرمال بوده اما کم بارشی گسترده پاییز سبب شده تا میانگین بارش استان از شروع سال زراعی تا کنون حدود ۴۰ درصد کمتر از حد نرمال باشد.

این کمبود بارش ها نسبت به سال قبل درحالی است که بر طبق آخرین اطلاعات دریافتی از ایستگاه های هواشناسی درباره ی آخرین بارندگی ها در تهران، ۴۸ سانتیمتر برف از ایستگاه هواشناسی «آلودگی» فیروزکوه و همین طور از ایستگاه های آبعلی ۱۸ سانتیمتر، دماوند ۱۴ سانتیمتر، شمیرانات ۱۳ سانتیمتر و لواسانات ۱۱ سانتیمتر برف گزارش شده است.

منبع:

1401/11/29
12:48:43
5.0 / 5
661
تگها: آب , آلودگی , هوا
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد