کاهش400 هزار کیلومتر مربع از مساحت برفی کشور

کاهش400 هزار کیلومتر مربع از مساحت برفی کشور

آبیاری: آبیاری: مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی از کاهش 400 هزار کیلومتر مربعی مساحت برفی در کشور و کسری بارش حدود 140 تا 180 میلیمتری در بعضی استانها آگاهی داد.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، در صورتیکه سطح پوشیده از برف کشور در هفته چهارم بهمن به مرز نیم میلیون کیلومتر مربع رسیده بود، حالا تصاویر ماهواره ای نشان میدهد که بیش از ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع از این مساحت کاسته شده است.

داده های ۱۶ ساله دورسنجی نشان میدهد که از اواخر دی ماه سطح پوشش برف کشور به تدریج کاهش پیدا می کند و در فروردین ماه به کمترین مقدار می رسد. اکنون حدود ۷۰ هزار کیلومتر مربع از مساحت برفی کشور باقی مانده است این در حالیست که در وضعیت نرمال، سطح پوشش برف کشور در این موقع از سال حدود ۱۰۰ هزار کیلومتر مربع است.

داده های مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی نشان میدهد که میانگین پهنه ای ارتفاع بارش کشور از شروع مهرماه تا حالا حدود ۱۳۰ میلیمتر بوده که نزدیک به ۱۵ درصد کمتر از معمول است.

توزیع نامناسب بارش های امسال در مناطق مختلف کشور سبب شده تا برخی استانها کسری بارش حدود ۱۴۰ تا ۱۸۰ میلیمتری و برخی استانها بارش بیش از نرمال ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیمتری داشته باشند.

بر اساس پیش بینی مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور بارش ها تا پایان هفته در بعضی استانها ادامه دارد.

احد وظیفه - رییس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی- نیز در گفت و گو با ایسنا می گوید: یکی از عوامل مهم موثر که نوع بارش به شکل برف یا باران را تعیین می کند، «دما» است. بی هنجاری منفی دما یا دمای سردتر از نرمال سبب ماندگاری بیشتر برف باریده در سطح زمین می شود بدین سبب ممکنست باوجود میانگین بارش کمتر از نرمال همانند بارش برف در ارتفاعات تهران - که کمتر از مقدار متوسط طولانی مدت است - ولی به جهت سردتر از نرمال بودن دمای هوا، برف نشسته در روی زمین برای زمان طولانی تری درسطح زمین باقی بماند.

وی تاکید می کند: در این صورت ممکنست گستره سطح پوشش برف توسط اطلاعات دورسنجی ماهواره های هواشناسی بیش از اندازه نرمال برآورد شود، به عبارتی هر چه پوشش برفی کم عمق است که علت آن میزان کمتر بارش نسبت به عادی است، ولی به جهت سردی هوا ماندگاری برف بیش از معمول است و دیرتر ذوب می شود.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی اضافه کرد: باتوجه به فرارسیدن فصل بهار و فصل تابستان بدون بارش شایان توجه در بیشتر حوضه های آبی و با وجود شرایط نامطلوب ذخیره آبی پشت سدهای نیمه شمالی کشور مانند سد سفیدرود گیلان و سدهای استان تهران، احتمال عدم جبران کم بارشی ماه های گذشته بسیار بالاست و درصد احتمال تنش آبی در فصل گرم آتی در بعضی استانها برای تامین آب قابل توجه است.

وظیفه در آخر اظهارکرد: ممکنست برخی تصور کنند برمبنای سطح پوشش برف در بهمن ماه اخیر، وضعیت ذخیره برفی در مناطق کوهستانی و ذخایر آبی مناسب باشد. این تصوربرای نیمه شمالی کشور اشتباه است. یک چهارم جمعیت کشور در استانهای تهران و البرز ساکن هستند و هم اکنون وضعیت منابع آبی این استانها و استانهای مجاور چندان مناسب نمی باشد و ارتفاع بارش به شدت زیر حد معمول است و بطور کلی وضعیت فعلی نشانگر وجود شرایط نامطلوب بارش در نیمه شمالی و شرق کشور است. درصورتی که بارش های بهاره کمکی به بهتر شدن وضعیت نکند، می تواند شرایط حادی را از نظر تامین آب در فصل گرم آتی بوجود آورد.

بیشتر بخوانید: کاهش ۱۶ درصدی بارندگی ها در کشور

منبع:

1401/12/24
13:20:16
5.0 / 5
471
تگها: آب , اقلیم , هوا
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد