بجای گل سنبل، شیطان بنفش را نخریم

بجای گل سنبل، شیطان بنفش را نخریم

آبیاری: آبیاری: سنبل آبی به «شیطان بنفش» مشهور و ریشه های آن جاذب آلاینده ها، فلزات سنگین و مواد سمی است بدین سبب به عنوان گیاهی سمی و سرطان زا شناخته شده است. بدین جهت باید از خرید آن بجای گل سنبل در سفره هفت سین اجتناب نماییم.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، گونه های مهاجم خارج از زیستگاه اصلی خود به زیستگاه های جدید بصورت تعمدی یا تصادفی معرفی می گردند. در حقیقت در زیستگاه جدید فرصت های زیستی را از سایر گونه ها سلب می کنند و آن فرصت ها را در اختیار جمعیت های خود قرار می دهند. بدین ترتیب لطمه هایی را به گونه های بومی منطقه و زیستگاه وارد می کنند؛ به عبارتی جمعیت آنها را به مخاطره می اندازند.

گونه های مهاجم و بیگانه در سطح دنیا جزو تهدیدات اصلی برای تنوع زیستی محسوب می شوند، در ایران نیز مخاطراتی را برای طبیعت و تنوع زیستی کشور دارند. آنها بعد از سلب فرصت از سایر گونه ها، با پرداختن به تکثیر و رشد افسارگسیخته جمعیت خود گونه های بومی را تهدید می کنند.

بیشتر بخوانید: در ایران چه گونه هایی مهاجم هستند؟

متاسفانه در زمینه های گیاهی و جانوری - هم در محیط های خشکی، هم در محیط های آبی و تالابی - با گونه های مهاجم مواجه هستیم. اینگونه ها به روش های مختلف حتی از خارج از کشور وارد شدند، رشد کردند و الان با تکثیر و افزایش جمعیت مخاطراتی را برای گونه های بومی طبیعت بوجود آورده اند. گونه های مهاجم غالبا متعلق به زیستگاه های کشور نیستند و بصورت مصنوعی به زیستگاه تحمیل شده اند.

سنبل آبی با نام علمی Solms Eichhornia crassipes، بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است که به عنوان گیاه زینتی وارد کشور شده است و در مناطق خارج از محدوده بومی خود اغلب به عنوان یک گونه مهاجم شناخته می شود. سنبل آبی گیاهی سرطان زا است. این گیاه که گونه ای مهاجم در کشور ما بشمار می رود نه فقط به اکوسیستم های آبی لطمه وارد می نماید بلکه سلامت افراد را نیز در حالی به خطر می اندازد که با وجود هشدارهای بسیار اکنون که به سال نو نزدیک می شویم گاهی درحال و هوای خریدهای عید نوروز در بساط دستفروشان دیده می شود.

بیشتر بخوانید: فروش یک گیاه سرطان زا در تهران

بیشتر بخوانید: هشدار سازمان محیط زیست در مورد یک گیاه مهاجم

لازم به ذکر است این گیاه در صورت فراهم شدن شرایط رویشی مناسب، به شکل جدی حیات سایر زیستمندان آبزی و کنار آبزی را به مخاطره می اندازد.

سنبل آبی دارای برگ های گسترده، ضخیم، براق و تخم مرغی شکل ۱۰ تا ۲۰ سانتیمتری است که در سطح آب شناور و دارای ریشه های ارغوانی سیاه آزاد است و سنبله ای با ۸ تا ۱۵ گل زیبا دارد و عمدتا رنگ گل ها طیفی از رنگ های بنفش، صورتی و ارغوانی است.

شهروندان باید از خرید سنبل آبی اجتناب کنند چونکه ریشه های این گیاه جاذب آلاینده ها، فلزات سنگین و مواد سمی است بدین سبب گیاهی سمی و احیانا سرطان زا شناخته شده است. همین طور از آنجائیکه سنبل آبی یکی از گیاهان است که به سرعت رشد می کند، توانایی تولید مقادیر فراوانی بذر با قابلیت دوام طولانی مدت دارد بدین سبب سفارش می شود که شهروندان مبادرت به خرید سنبل آبی نکنند و اگر هم از قبل تهیه کردند، آنرا در آب های آزاد رها نکنند چون به سرعت تکثیر می شود و برای سلامتی شان خطرآفرین است.

به گفته محمد مدادی - مدیر کل دفتر موزه ملی، تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی - از اقدامات لازم برای مبارزه با گونه های مهاجم این است که ابتدا باید به کنترل ورود گونه های بیگانه به کشور پرداخته شود. به عبارتی از ورود گونه هایی که به سایر نقاط دنیا به عنوان گونه های مهاجم معرفی گشتند، جلوگیری نماییم همین طور لازم است گونه هایی که پیش از این وارد کشور شدند و الان در زیستگاه های طبیعی مان حضور دارند را مورد پایش قرار دهیم.


منبع:

1401/12/27
08:40:39
5.0 / 5
342
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد