دانش بنیان ها برای جایگزینی گندم به جای ذرت در جیره دام و طیور دعوت شدند

دانش بنیان ها برای جایگزینی گندم به جای ذرت در جیره دام و طیور دعوت شدند

آبیاری: فراخوانی برای طرح امكان سنجی جایگزینی یك تا دو میلیون تن گندم بوجاری به جای ذرت دانه ای در جیره دام و طیور با مشاركت شركت های دانش بنیان منتشر و از آنها برای ارائه ایده های نوآورانه دعوت شد.


به گزارش روز سه شنبه معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، با عنایت به تولید داخلی آنزیم های مورد نیاز برای جایگزینی گندم با بخشی از ذرت در جیره دام و طیور، مقرر است گندم به خوراک دام و طیور تبدیل گردد.
در شرایط فعلی کشور مبحث تأمین مالی واردات ذرت دانه‎ای یا تدارک تأمین داخلی آن با چالش های مختلفی همراه می باشد، ازاین رو ایده جایگزینی گندم مازاد بر مصارف انسانی به جای ذرت در جیره دام و طیور به مبحث فراخوان انتشار یافته از جانب ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بدل شده است.
آمارهای موسسه تحقیقات علوم دامی کشور نشان می‎دهد در خیلی از جیره‎های طیور، بخش زیادی از انرژی قابل سوخت و ساز توسط ذرت دانه‎ای تأمین می‎شود، گندم در مقایسه با ذرت دارای تنوع بیشتری از نظر مواد مغذی است با این وجود قیمت بالای گندم سبب شده از این ماده به میزان کمتری برای تأمین خوراک دام و طویر استفاده شود، این ماده غذایی در شرایط عدم دسترسی به ذرت، می تواند جایگزین مناسبی برای این ماده غذایی در جیره غذایی طیور باشد.
در این فراخوان موضوعاتی مانند «بررسی ابعاد اقتصادی و تحلیل حساسیت طرح در سطح ملی با در نظر گرفتن شرایط تحریم»، «بررسی پایداری مالی اجرای طرح با توجه سناریوهای مختلف فنی و قیمتی در بستر سیکل‎های تجاری قابل پیشبینی برای مواد غذایی» و «اعتبارسنجی داده‎های زنجیره عرضه گندم از حلقه تولید تا حلقه تبدیل به آرد» مورد بررسی قرار می گیرد.
فعالان صنعت طیور کشور، وزارت جهاد کشاورزی و شرکت های جیره نویسی و تهیه خوراک دام و طیور همچون ذینفعان این فراخوان انتشار یافته هستند.
منبع:

1399/05/22
12:42:50
5.0 / 5
1733
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد