معاون محیط طبیعی محیط زیست خوزستان خبر داد

تولد اولین گوساله های گوزن زرد ایرانی در پارک ملی کرخه

تولد اولین گوساله های گوزن زرد ایرانی در پارک ملی کرخه

آبیاری: به گزارش آبیاری، خوزستان معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان از تولد همزمان دو گوساله گوزن زرد ایرانی در پارک ملی کرخه اطلاع داد.سید عادل مولا در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به تولد دو گوساله گوزن زرد ایرانی در پارک ملی کرخه اظهار نمود: اولین گوساله های گوزن زرد ایرانی در پارک ملی کرخه در سال ۱۴۰۲ به دنیا آمدند.

به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: برنامه محافظت از حفاظت گوزن ها در فصل زایش با تدابیر و شدت بیشتری و به صورت شبانه روزی در زیستگاه های طبیعی این گونه در حال انجام می باشد.

مولا اظهار داشت: پس از حادثه بیماری میاز که در سال ۱۳۹۳ باعث تلف شدن تعداد زیادی از گوزن های پارک ملی کرخه شد، این اداره کل با برنامه های پایشی و رصد شبانه روزی زیستگاه را برای احیای مجدد این گونه آماده کرده و برنامه های خاص حفاظتی و کنترل بیماری در این پارک صورت می گیرد.

معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان افزود: هدف این اداره کل علاوه بر تکثیر در محیط های کنترلی، تکثیر به صورت آزاد در محیط های طبیعی بوده و بدین منظور در سال ۱۴۰۱ بیشتر از ۲۰ رأس گوزن زرد ایرانی در جنگل های پارک ملی دز رهاسازی شده و مقرر است همین تعداد امسال هم رهاسازی شود.

به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، گوزن زرد ایرانی که با نام علمی «Dama mesopotamica» شناخته می شود، زیرگونه ای از گوزن زرد اروپایی است که هم اکنون از گونه های در معرض خطر است و در لیست سرخ اتحادیه بین المللی محافظت از جمعیت و منابع طبیعی قرار دارد.

گوزن زرد، بدنی زرد مایل به قرمز با خال های سفید دارد و زیستگاه اصلی این گونه جنگل های دز و کرخه در استان خوزستان است و در طول سالهای اخیر مناطقی هم در استانهای مختلف برای تکثیر این گونه در نظر گرفته شد که جزیره اشک ارومیه، دشت ناز ساری، جمله مناطقی هستند.

منبع:

1402/02/13
10:11:35
5.0 / 5
395
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد