در جلسه ای به ریاست مخبر انجام شد

9 مصوبه جدید برای تسریع در روند احیای دریاچه ارومیه

9 مصوبه جدید برای تسریع در روند احیای دریاچه ارومیه

آبیاری: آبیاری: در جلسه ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه به ریاست معاون اول رییس جمهور، گزارشی امیدبخش از روند احیای دریاچه ارومیه ارائه و 9 راهبرد جدید برای تسریع در نجات این پهنه آبی و استمرار روند فعلی با 2300 میلیارد تومان اعتبار تصویب گردید.


به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، محمد مخبر در این نشست گزارش های ارائه شده از اقدامات انجام شده در راستای نجات دریاچه ارومیه را رضایت بخش ارزیابی و از دست اندرکاران و دستگاه های مرتبط تقدیر کرد و با اشاره به اینکه «موضوع دریاچه ارومیه از چند وجه دارای اهمیت است» گفت: توجه به مسائل زیست محیطی یکی از شعارهای دولت سیزدهم بوده و پیگیری های جدی دولت برای نجات دریاچه ارومیه، نمادی از توجه به صیانت از محیط زیست محسوب می شود. مدیریت منابع آب از دیگر جنبه های نجات دریاچه ارومیه است و اجرای برنامه های در رابطه با نجات این دریاچه، نقش موثری در مدیریت مطلوب منابع آب کشور دارد.
وی با اشاره به «حساسیت مردم کشور، نهادهای مختلف و حتی جامعه جهانی نسبت به دریاچه ارومیه» اشاره کرد: این دریاچه امروز به موضوعی ملی و حتی بین المللی تبدیل گشته بدین سبب باید مسائل این دریاچه را بصورت ریشه ای و اصولی حل و فصل نماییم که خوشبختانه طرح ها و برنامه های تدوین شده با همین رویکرد در حال اجراست.
معاون اول رئیس جمهور از وزیر نیرو، سازمان برنامه و بودجه و استاندار آذربایجان غربی خواست نسبت به تامین اعتبارات در رابطه با طرح های نجات دریاچه ارومیه حساسیت ویژه داشته باشند تا این منابع بموقع تامین و زمینه اجرای بهنگام طرح ها را فراهم آورد.
وی همین طور با اشاره به برنامه ریزی های انجام شده برای مدیریت چاه های آب منطقه خاطرشان کرد: نمی توانیم نسبت به معیشت و زندگی مردم بی تفات باشیم و لازم است قبل از هرگونه اقدامی، طرحی جامع برای معیشت و اشتغال جایگزین افراد ذینفع تدوین و اجرائی شود.
وی لطمه شناسی های انجام شده درباب موضوعات در رابطه با دریاچه ارومیه را مثبت و رضایتبخش توصیف کرد و اظهار داشت: باید ساز و کار و تدابیر دقیقی اندیشیده شود تا از تکرار لطمه ها به دریاچه ارومیه جلوگیری شود.
در این نشست که وزرای نیرو، کشور، سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و معاون اجرائی رئیس جمهور نیز حضور داشتند، استاندار آذربایجان غربی به عنوان دبیرکارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه گزارشی از اقدامات مهم کارگروه در سال ۱۴۰۱ و وضعیت فعلی دریاچه ارائه کرد.
در این جلسه همین طور گزارشی از آخرین وضعیت سدها، برنامه و عملکرد رهاسازی آب به دریاچه و روند اجرای مصوبات جلسه قبل ارائه شد.
در ادامه گزارشی نیز از تأثیر بازدید سال قبل رئیس جمهور از دریاچه ارومیه و دستورات وی برای تکمیل طرح های نیمه تمام و تامین اعتبار برای اجرای پروژه های در رابطه با نجات دریاچه ارومیه ارائه شد.
۹ پیشنهاد نیز در این نشست با اعتباری حدود ۲۳۰۰میلیارد تومان به تصویب رسید که تدوین طرحی جامع برای مدیریت چاههای آب ضمن توجه به معیشت و اشتغال جایگزین، بهبود ساختار اجرائی ستاد احیا و کمیته استانی، تکمیل و اجرای فاز دوم طرح انتقال آب سد کانی سیب به دریاچه ارومیه و توسعه مراکز ترویجی برای اصلاح الگوی کشت و افزایش راندمان در سطح حوضه آبریز دریاچه ارومیه همچون این مصوبات بود.
منبع:

1402/02/14
14:40:24
5.0 / 5
315
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد