عرضه گزارش تخلفات با سامانه پنجره واحد زمین

عرضه گزارش تخلفات با سامانه پنجره واحد زمین

به گزارش آبیاری، رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور اظهار نمود: سامانه پنجره واحد زمین مسائل در ارتباط با زمین خواری و تغییر کاربری و تخلفات را پایش و به دستگاه ها ابلاغ می کند.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، عباسعلی نوبخت_رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور_ امروز (۲۵ اردیبهشت) در حاشیه جلسه مشترک دستگاهها درباره ی اجرای پنجره واحد زمین درباره ی جزییات و عملکرد سامانه پنجره واحد زمین اظهار داشت: این سامانه تقاضاهای مردم در عرصه زمین برای دستگاه های مختلف را تسهیل می کند و با یک درخواست کلیه دستگاهها بصورت الکترونیک پاسخ می دهند.

وی اضافه کرد: این سامانه همین طور مسائل مربوط به زمین را پایش ماهواره ای می کند و می تواند جلوی تخلفات در عرصه زمین و تغییر کاربری ها در اراضی کشاورزی را بگیرد.
انتقال تصاویر ماهواره خیام و هوش مصنوعی به پنجره واحد زمین
رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور افزود: این سامانه، تصاویر جدید دریافتی از ماهواره را با تصاویر قبلی مقایسه می کند و در صورتیکه تخلفی مانند دیوارکشی بدون مجوز در اراضی یا بطورمثال در جنگلها قطع درخت انجام شده باشد بصورت سیستمی به دستگاه متولی گزارش می دهد که با این کار مشکل کمبود نیرو نیز جبران می شود.

وی اضافه کرد: راهبر این سامانه در بخش فنی، سازمان فناوری اطلاعات ایران است و سازمان منابع طبیعی ایران نیز دستگاه اجرائی آنست و هماهنگی بین دستگاهی را انجام می دهیم.

نوبخت افزود: منشور این سامانه با کمک سازمان فناوری اطلاعات تهیه شده و الان برای تصویب به کارگروه فراقوه ای رفته است. شیوه نامه ای نیز به کمک وزارت کشور تهیه شده است و برای این کارگروه ارسال می شود.

وی اشاره کرد: سازمان منابع طبیعی به وظایف خود برای تهیه ضوابط اجرائی عمل کرده است و امیدواریم که در هفته دولت عملیاتی شود؛ اما به جهت اینکه بتوانیم کلیه فعالیت ها در عرصه زمین در دستگاه های مختلف در پنجره واحد آورده شود دارای چشم اندازی تا سال ۱۴۰۵ است.

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور افزود: با اجرای سامانه پنجره مدیریت واحد زمین، کم کاری هر دستگاهی مشخص خواهد شد. مردم نیز به پنجره واحد مدیریت زمین دسترسی دارند و در صورتیکه فردی امکان استفاده از فضای مجازی را نداشته باشد می تواند به دفاتر خدمات الکترونیک دولت مراجعه کند.
تلاش برای اتصال تمام دستگاهها و استانها به سامانه پنجره واحد زمین
حسین میررجبی نیز در این نشست درباره ی کارکرد این سامانه اظهار داشت: پنجره واحد زمین بستری را در دو محور زیر سامانه صدور درخواست مجوز متقاضیان که در این قالب هر فردی که در خواست مجوز بر پایه زمین است را دارد بتواند به سامانه مراجعه کند و خدمات آنلاین را دریابت کند و بتواند بدون مراجعه به دستگاهها برای دریافت مجوز اقدام نماید.

وی اضافه کرد: زیرسامانه دیگر، پویش هوشمند اراضی است. یکی از معضلاتی که در دستگاه اجرائی داریم عدم توانایی فیزیکی، گشت زنی فیزیکی برای مراقبت از دستگاهها در تحت تولی گری خودشان است.

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشو اظهار داشت: در قالب زیرسامانه پایش هوشمند اراضی با بهره گیری از تصاویر ماهواره ای به روز این تغییرات کاربری بدون مجوز شناسایی می شود، به دستگاه اجرا ارسال می شود و دستگاه در مقابل آن اعلامات و شناسایی ها وظیفه دارد نسبت به آن مسئله پیگیری حقوقی و قضایی، بعد از صدور رای مرجع قضایی اقدامات قانونی داشته باشد.

وی افزود: ۲۵ استان در زیر سامانه صدور مجوز و ۱۵ استان در زیرسامانه پایش هوشمند مشغول به کار هستند. در قالب منشور و پیش بینی های کاربردی، تلاش داریم همه دستگاهها و استانها را به این سامانه اتصال دهیم.

میررجبی در آخر اظهار داشت: یکی از چالش های اصلی ما این است که تعدادی از دستگاهها چه به لحاظ نرم افزاری و چه از نظر سخت افزاری همراهی نمی کنند و امیدواریم که با جلساتی که پیش بینی کرده ایم این مشکل نیز برطرف شود.

منبع:

1402/02/26
15:12:44
5.0 / 5
336
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد