فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گیلان خبر داد

پایش جنگل های گیلان در چارچوب 322 بلوک حفاظتی

پایش جنگل های گیلان در چارچوب 322 بلوک حفاظتی

آبیاری: به گزارش آبیاری، از گیلان فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گیلان، از بلوک بندی اراضی منابع طبیعی گیلان برای حفاظت در قسمت های حریق و قاچاق و تصرف و چرای دام مازاد و... اطلاع داد و افزود: نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی در چارچوب ۳۲۲ بلوک حفاظتی مبادرت به پایش عرصه های جنگلی و مرتعی استان می کنند.


سرهنگ محمد قربانی لرد در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه سال قبل ۱۳۱ فقره حریق در سطح ۳۸۰ هکتار در سطح اراضی جنگلی استان گیلان به وقوع پیوست، اظهار نمود: شاهد کاهش پنج درصدی در تعداد حریق نسبت به سال ۱۴۰۱ هستیم.
او همینطور از وقوع ۶ فقره حریق به مساحت حدود چهار هکتار طی دو ماهه سال جاری در سطح اراضی ملی استان اطلاع داد و خاطرنشان کرد: با عنایت به افزایش دمای هوا و کاهش رطوبت کف جنگل، احتمال وقوع آتشسوزی در زمینه های جنگلی و مرتعی استان وجود دارد.
فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان، ضمن اشاره به پیشبینی چهار پایگاه اطفای حریق جنگلها در استان، اظهار داشت: هم اکنون پایگاه مرکزی استان(رشت) با ۱۰ تیم اطفاء، عملیاتی بوده و پایگاه غرب استان(تالش) پیشرفت ۹۰ درصدی دارد و طی ماههای آینده به بهره برداری می رسد.
قربانی لرد با اشاره به اینکه عملیات اجرایی دو پایگاه شرق(لاهیجان) و جنوب(رودبار) استان هنوز آغاز نشده است، تصریح کرد: بیشتر از فضای فیزیکی، به تجهیزات اطفای حریق و نیروی انسانی نیازمند هستیم.
وی ضمن اشاره به کمبود ۳۰۰ نفری نیروهای حفاظتی در سطح استان، بیان نمود: طبق استانداردهای جهانی هر ۱۰۰۰ هکتار از اراضی منابع طبیعی نیازمند یک نیروی حفاظتی است.
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گیلان، پایگاه اطفاء حریق جنگلی مرکز استان را مجهز به کامیون ها و تانکرها و خودرو های اطفا و تجهیزات انفرادی شامل دمنده و آتش کوب و کوله آب پاش و... دانست و متذکر شد: از ظرفیت همه نیروهای مردمی و بسیجی و امدادی و همیاران طبیعت و دهیاران و... استفاده کردیم و سال قبل ۵۰۰۰ نفر/ساعت آموزش های اطفاء حریق جنگلی را دریافت نمودند.
وی از بلوک بندی اراضی منابع طبیعی گیلان برای حفاظت در قسمت های حریق و قاچاق و تصرف و چرای دام مازاد و... اطلاع داد و افزود: نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی در چارچوب ۳۲۲ بلوک حفاظتی مبادرت به پایش عرصه های جنگلی و مرتعی استان می کنند.
قربانی لرد از مردم خواست در صورت مشاهده هرگونه حریق و تخریب جنگل و تصرف اراضی ملی و... با شماره های شبانه روزی ۱۳۹ و ۱۵۰۴ تماس بگیرند و خاطرنشان کرد: نیروهای یگان حفاظت لحظه به لحظه آماده پیشگیری و مقابله با حریق در جنگلها هستند و در این خصوص از کمک نیروهای مردمی و همیاران طبیعت و دستگاههای امدادی و خدماتی و... استفاده می نماییم.
منبع:

1402/03/09
10:28:16
5.0 / 5
304
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد