کیفیت هوای پایتخت در شرایط قابل قبول

کیفیت هوای پایتخت در شرایط قابل قبول

به گزارش آبیاری، برپایه اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، الان (۱۰ خرداد) میانگین کیفیت هوای پایتخت در شرایط قابل قبول قرار دارد هرچند وزش باد نسبتاً شدید در بعضی ساعات بعدازظهر می تواند سبب گسیل گردوخاک و کاهش کیفیت هوا در مناطق مستعد شود.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، بنا بر پیشبینی های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، در بامداد امروز (۱۰ خردادماه) با عنایت به عدم وزش باد مؤثر و افزایش تردد خودرو ها تاحدودی بر میزان غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد و کاهش کیفیت هوا در بعضی مناطق پرتردد پیشبینی می شود.

تقویت ناپایداری جوی و احتمال رگبار پراکنده همراه با افزایش تندی باد در طول روز پراکندگی آلاینده ها را تسهیل خواهد کرد، هرچند وزش باد نسبتاً شدید در بعضی ساعات بعدازظهر می تواند سبب گسیل گردوخاک و کاهش کیفیت هوا در مناطق مستعد شود.

تداوم این شرایط جوی تا اواخر وقت چهارشنبه سبب کاهش غلظت ذرات معلق و برقراری وضعیت قابل قبول در بیشتر مناطق خواهد شد.

کاهش تندی باد تا بامداد فردا (۱۱ خرداد) و افزایش تردد خودرو ها باعث افزایش غلظت ذرات معلق و کاهش کیفیت هوا در بعضی مناطق پرتردد می شود.

وزش باد مؤثر در طول روز شرایط مناسب برای پراکندگی آلاینده ها را فراهم خواهد کرد، بااین حال با توجه به افزایش دما در ساعات بعدازظهر احتمال تولید و افزایش غلظت آلاینده ازن در بعضی مناطق وجود دارد.

عدم وزش باد مؤثر و افزایش ترافیک شامگاهی تا ساعات پایانی پنجشنبه سبب افزایش غلظت ذرات معلق و کاهش کیفیت هوا در بعضی مناطق پرتردد خواهد شد.

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، الان میانگین شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» روی عدد ۸۵ است و در شرایط قابل قبول قرار دارد همینطور آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۸۳ بود و کیفیت هوای پایتخت در قابل قبول قرار داشت.

گفتنی است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می شود که بر مبنای آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاک تعریف می شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروههای حساس است. در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ هم هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه ها و از محدوده ۲۰۱ تا ۳۰۰ هم هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می گیرد. بر طبق این دسته بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرآفرین است.
1402/03/11
13:24:21
5.0 / 5
380
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد