عضو هیئت علمی دانشكده منابع طبیعی دانشگاه تهران:

آتش سوزی میكروفلورها و باكتری های موجود در خاك را ازبین می برد

آتش سوزی میكروفلورها و باكتری های موجود در خاك را ازبین می برد

به گزارش آبیاری دانشیار گروه جنگلداری و اقتصاد دانشكده منابع طبیعی دانشگاه تهران با اشاره به اثرات آتش سوزی و نیازمندی به زمان 500 تا 1000ساله برای احیای مجدد خاك تخریب شده ناشی از آتش سوزی، اظهار داشت: در آتش سوزی نه تنها حیات روی زمین، بلكه حیات موجود در زیر زمین هم نابود می شود. به عبارتی حتی میكروفلورها و و باكتری های موجود در خاك براثر آتش سوزی از بین می روند.


وحید اعتماد در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه با تغییرات حاصل از آتش سوزی، زمین آمادگی بیشتری برای فرسایش بادی و آبی دارد چون همه پیوندهای ذرات خاک بر اثر آتش از هم گسیخته و نابود می شوند، اظهار نمود: این در شرایطی است که همگی موظف به حفاظت از آب، خاک و تنوع زیستی محیط زیست خود هستیم.
وی با اشاره به اینکه نگاه ما به طبیعت باید منطقی، عاقلانه و مسالمت آمیز باشد، در ادامه تصریح کرد: باید برای تنوع جانوری و گیاهی ارزش قائل شد و احترام گذاشت که لازمه بقای هر موجود زنده ای است.
این عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران با اشاره به وجود گیاهی بنام پروانش در جنگل های ماداگاسکار که ماده موثر آن در درمان سرطان خون کاربرد دارد، اظهار داشت: این گیاه نمونه ای از تنوع گیاهی دنیا است و متعلق به کل جهانیان است و باید این ظرفیت ها را برای بشریت مورد شناسایی قرار داد و از آن بهره برد.
اعتماد در ادامه اضافه کرد: هر گونه گیاهی در هر جای جهان از ارزشهای مختلف اکولوژیکی، محیط زیستی، اقتصادی و اجتماعی برخوردار می باشد و حافظ بقای بشر می باشد.
وی تصریح کرد: برای مثال گیاه خرفه که در باغچه منازل رشد می کند، مردم بعنوان علف هرز آنرا دور می ریزند در صورتی که ارزش دارویی فراوانی دارد.
این عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: منابع طبیعی هر کشور همچون جنگلها متکامل ترین اکوسیستم های جهان به شمار می روند و بستر زیست انسانها و سیستم پشتیبان فعالیت های کشاورزی، صنعتی و تأمین کننده نیازهای همه بخشها و فعالیت های انسانی است.
مدیریت منابع طبیعی و محیط زیست نیازمند ساختار بسیار قوی است

اعتماد اظهار داشت: مدیریت منابع طبیعی و محیط زیست با گستردگی بسیار زیاد، حساس و پیچیدگی های مخصوص به خود، نیازمند ساختار بسیار قوی تری است که هم اکنون وجود دارد. از آنجایی که مبحث حراست از ارزشهای طبیعی و محیط زیست، نه تنها به مردم ایران؛ بلکه به همه جهان ارتباط دارد، لازم است که نمایندگان مجلس نگاه ویژه ای به مبحث منابع طبیعی و محیط زیست داشته و حساب ویژه ای باز نمایند و به صورت عملی با تصویب قوانین و اختصاص بودجه هایی در خور و ایجاد وزارتخانه منابع طبیعی و محیط زیست، از مسئولین مربوطه حمایت و پشتیبانی نمایند.
وی با اشاره به اینکه فرسایش هر 1 سانتیمتر خاک برای احیاء به 500 تا 1000 سال زمان نیاز دارد، اظهار داشت: برای مدیریت 150 میلیون هکتار عرصه های منابع طبیعی، وجود سازمانی قدرتمند با کارشناسان زبده ضروریست.

ضرورت برنامه های کارآمد برای از بین بردن عوامل تخریب منابع طبیعی و محیط زیست

این عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران با اعتقاد به اینکه رها کردن محیط زیست به افزایش قاچاق، آتش سوزی، شکار غیرمجاز و... منجر گردیده است، اضافه کرد: برای مدیریت باید هر چه سریعترمسئولین سازمان محیط زیست و سازمان جنگلها مورد حمایت واقعی دولت و مجلس قرار گیرند و برنامه های کارآمد برای از بین بردن عوامل تخریب ضروریست.
اعتماد با اشاره به اینکه عوامل تخریب منابع طبیعی و محیط زیست بر 2 دسته طبیعی و غیر طبیعی تقسیم می شود، افزود: سیل، زلزله، آتش سوزی ناشی از رعد و برق و برخورد شهاب سنگ به زمین از عوامل طبیعی شمرده می شود، در حالیکه دخالت های انسانی جزو عوامل غیر طبیعی است. اینکه بشر چگونه با طبیعت برخورد می کند به درجه آموزش، تربیت، حرص و آزمندی وی بستگی دارد.
وی خاطرنشان کرد: در نظام های سرمایه داری جهان خیلی از کنوانسیونها و پروتکل های جهانی و اصول حفاظت از طبیعت زیر پا گذاشته می شود و چنین نظامهای ستمگرانه ای هستند که حقوق کلیه انسانها و کلیه موجودات رو و زیر زمین شامل جانور و یا گیاه و در مجموع تنوع زیستی را مورد تجاوز قرار داده و برای هستی و نعماتی که خداوند برای خیر و صلاح و حیات موجودات عطا فرموده است ارزشی قایل نیستند؛ در صورتی که همه پیامبران بزرگ از زمان زرتشت تا حضرت محمد (ص)، احترام به طبیعت و حفاظت آب و خاک را سفارش کرده و از آنها به عنوانی آیت های الهی برای انسانها نامبرده اند.
این عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه منابع موجود طبیعی و غیر طبیعی ودیعه خداوندی است که در اختیار انسان امروزی قرار داده شده و عقل سلیم حکم می کند که بر مبنای طرحهای مدیریتی به بهینه ترین وجهی با صرفه و صلاح و اخلاق مدارانه از آنها بهره برد و بعنوان ارثیه تحویل نسلهای آینده داد، اظهار نمود: در ارتباط با مبحث مدیریت جنگل های شمال کشور باید اظهار داشت که مدت سه سال است که با تصویب قانون تنفس جنگل و عدم تأمین منابع مالی و اداری و الزامات آن مدیریت جنگل های شمال کشور را به بی برنامگی کشانده اند و هر روز شاهد گزارشات تخریب و قاچاق چوب و آتش سوزی هستیم.
اعتماد با اشاره به اینکه بررسی ها نشان داده است که 95 تا 97 درصد آتش سوزی ها در کل دنیا مربوط به انسان و 3 تا 5 درصد مربوط به عوامل طبیعی است، تصریح کرد: صاعقه و بعضی از قارچها در طبیعت وجود دارد که با تولید حرارت باعث آتش سوزی شده و جزو عوامل طبیعی هستند که آنهم به صورت نادر اتفاق می افتد.
وی افزایش آگاهی مردم از راه خانواده، نظام آموزشی مدارس، دانشگاهها، سازمانهای مردم نهاد و... را از عوامل موثر در کاهش میزان بروز این گونه حوادث برشمرد و اضافه کرد: فرزندان ما خیلی از آموزشها را به صورت عملی پیش از اینکهکودکان بتواند بنویسند و وارد مدرسه شوند در منزل و از راه والدین خانواده می آموزند که در وجود آنها نهادینه می شود.
این عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران ابراز امیدواری کرد که این شیوه آموزش در وزارت آموزش و پرورش کشور بعنوان الگوهای رفتاری در کلاسهای درس به دانش آموزان عملا یاد داده شود، برای مثال نظافت کلاسهای خودشان را با راهنمایی معلمان انجام دهند و عملا یاد بگیرند که گل و گیاه را چگونه تولید کنند و محافظت نمایند و چگونه درخت را حامی باشند تا زمانی که بزرگ و وارد اجتماع شدند بعنوان حافظان و حامیان طبیعت و محیط زیست خود تبدیل شوند.
اعتماد با اشاره به اینکه دور انداختن ته سیگار در جنگل و یا پرت کردن بطری خالی در طبیعت فاجعه آفرین است، اظهار داشت: افراد باید رفتار اجتماعی در حفاظت از طبیعت در محیط شهری را بیاموزند.
وی با اشاره به اینکه وقت شناسی، جمع آوری زباله، استفاده صحیح از منابع آبی همگی باید از دوران کودکی آموخته شوند، در ادامه خاطرنشان کرد: البته مساجد و روحانیون هم در نهادینه شدن این رفتارها بی تأثیر نیستند.
این عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه اختصاص 15 میلیارد اعتبار برای مهار آتش سوزی کافی نیست، اظهار داشت: باید بیشترین اعتبارات و کارآمدترین مدیران و بهترین تشکیلات اداری برای سخت ترین مدیریت که مدیریت منابع طبیعی و محیط زیست است لحاظ شود. غفلت از این امر مهم و حیاتی آیندگان و آینده ایران را با مسایل و مشکلات غیر قابل برگشت مواجهه خواهد نمود.
اعتماد با اشاره به اینکه کشور ایران دارای پیشینه فرهنگی دیرینه ای است و گذشتگان ما در تاریخ بعنوان نخستین کسانی بودند که در حفاظت از طبیعت پیشقدم بوده اند، خاطرنشان کرد: هر یک از آحاد ملت در مقابل آنچه در این روزها در مورد منابع طبیعی و محیط زیست اتفاق می افتد باید از خود عکس العمل نشان داده و با بی تفاوتی از کنار آن رد نشوند. طبیعت برای همه است و منافع آن جهانی است. لازم است تا ندای رهبر عظیم الشأن را در طرفداری از طبیعت که در فرازهای مختلف فرمودند را به بهترین وجهی در صحنه به اجرا درآورند.1399/03/16
13:08:46
5.0 / 5
2203
تگها: آب , باغ , جنگل , درخت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد