با افتتاح های رییس جمهوری محقق شد:

سبز شدن نوار مرزی غرب كشور بعد از 81 سال

سبز شدن نوار مرزی غرب كشور بعد از 81 سال

آبیاری: 81 سال پیش زمانی كه مطالعات طرح ملی سامانه گرمسیری كلید خورد، كمتر كسی تصور می كرد كه این طرح كه با مهار رودخانه سیروان و هدایت آن به سمت دشت های كرمانشاه و ایلام طراحی شده بود، بعد از هشت دهه و در دولت تدبیر و امید به بار بنشیند.


مطالعات طرح ملی سامانه گرمسیری بعنوان بزرگترین طرح عمرانی در تاریخ کشورمان از سال ۱۳۱۸ آغاز شد و اجرای آن تا قبل از دولت تدبیر و امید پیشرفتی نداشت تا اینکه در سال ۹۳ دولت با کسب اجازه از رهبر معظم انقلاب، هشت میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی را به مهار آب های مرزی اختصاص داد و بدین سان منابع مالی مورد نیاز برای احیای دشت های مرزی بوسیله ایجاد شبکه ها و کانال های آبرسانی برقرار شد.
از این رو دولت تدبیر و امید اجرای طرح سامانه گرمسیری در دشت های ایلام و کرمانشاه را در ذیل طرح هایی که می توانند از منابع صندوق توسعه ملی استفاده کنند، قرار داد برای اینکه تا قبل از مهار رودخانه سیروان، آب های آن از مرز خارج می شد و کارایی لازم را نداشت.
طرح بزرگ سامانه گرمسیری بعنوان بزرگترین طرح عمرانی کشور با ۱۵۰ هزار میلیارد ریال اعتبار در دست اجراست که آب رودخانه سیروان در استان کردستان را بوسیله تونل نوسود از منطقه ازگله خارج و زمین های منطقه را تا دهلران و مهران در استان ایلام آبیاری می کند.
با اجرای طرح سامانه گرمسیری حدود ۹۰۰ میلیون متر مکعب آب در اختیار استان های کرمانشاه و ایلام قرار می گیرد که در این طرح ۵۰ هزار هکتار از زمین های دیم شهرستان های سرپل ذهاب، گیلانغرب و قصرشیرین به آبی تبدیل می شود ضمن اینکه از این مقدار، ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب نیز سهم بخش صنعت است.آنچه امروز با حضور رئیس جمهوری به صورت ویدئو کنفرانس به بهره برداری رسید، مجموعه ای بزرگ از طرح های توسعه منابع و خاک مرزی است که با همکاری وزارتخانه های نیرو و جهادکشاورزی اجرایی شده و شامل شبکه های آبرسانی و زهکشی در ۲۳ هزار هکتار از اراضی کرمانشاه و ایلام است.
کاهش اثرات خشکسالی و تامین نیازهای آب آشامیدنی و صنعت، بهبود و توسعه کشاورزی در استان های کرمانشاه و ایلام از اهداف اجرای این پروژه بشمار می رود که برای اجرای آن افزون بر ۱۷۷۳ میلیارد تومان سرمایه گذاری صورت گرفته است.
به گفته رضا اردکانیان وزیر نیرو، با شروع به کار این طرح شاهد افزایش چهار برابری در تولیدات کشاورزی و توسعه منطقه خواهیم بود و تا اختتام دولت دوازدهم ۳۵ هزار هکتار از اراضی این منطقه تحت پوشش سامانه گرمسیری قرار می گیرد؛ وی این وعده را هم داد که تا اختتام امسال ۱۹۶ طرح با سرمایه گذاری ۳۴ هزار میلیارد تومان افتتاح می شود.
حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری در آیین افتتاح این طرح آبی و خاکی با قدردانی از همه کسانی که در اجرای این طرح بزرگ همکاری داشتند، گفت: در زمان جنگ تحمیلی، آرزوی ما این بود که با پیروزی رزمندگان اسلام این دشت ها آباد شود و امروز با شروع به کار این طرح ها مردم این منطقه شاهد آبادانی این منطقه خواهیم بود.
با استفاده از کانال های ایجاد شده، ۱۱ دشت در استان کرمانشاه و یک دشت در استان ایلام آبیاری می شوند که شامل که ۵۲ کیلومتر خط اصلی انتقال، ۲۲۰ کیلومتر انشعاب لوله های فرعی، هشت هزار و ۸۵۰ کیلومتر تونل دارد و برای آن هشت ایستگاه پمپاژ و ۲ ایستگاه پست فشار قوی و ۱۵۰ کیلومتر خط انتقال برق راه اندازی شده که ۲۱ هزار و ۵۰۰ هکتار آن در استان کرمانشاه و یک هزار و ۵۰۰ هکتار آن در ایلام واقع است.
محمد حاج رسولی ها معاون وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب کشور درباره این طرح ها اظهار داشت: ۳۵ هزار هکتار اراضی کشاورزی در استان های مرزی ایلام و کرمانشاه تا اختتام دولت دوازدهم مشروب می شود.
وی تصریح کرد: با شروع به کار این طرح دشت های ازگله با وسعت ۹۰۹ هکتار، جگیران سه هزار و ۷۷۴ هکتار، ذهاب شمال پنج هزار و ۳۹۰ هکتار، ذهاب جنوبی یک هزار و ۴۵۶ هکتار و حومه قراویز یک هزار و ۶۵ هکتار تحت پوشش این شبکه قرار می گیرند.

همین طور بگفته کاظم خاوازی وزیر جهادکشاورزی با شروع به کار این طرح نه فقط ۱۷ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی دیم به کشت آبی تبدیل می شود، کشاورزان می خواهند توانست بجای یک کشت تا سه بار کشت در این اراضی انجام دهند.
وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه از سال قبل تابحال ۷۷ هزار هکتار به زمین های کشاورزی با کشت آبی اضافه شده است، اشاره کرد: با شروع به کار طرح های امروز برای ۹۲۰۰ نفر بطور مستقیم شغل ایجاد خواهد شد.

عکس آرشیوی است


منبع:

1399/05/24
22:07:14
5.0 / 5
1953
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد