انگشت تهدید این دفعه به سمت دریا

انگشت تهدید این دفعه به سمت دریا

آبیاری: به گزارش آبیاری، خراسان رضوی ۹۰ درصد آبزی پروری جهان با خطرات قابل توجهی از تغییرات محیطی ناشی از انسان مواجه می باشد.


به نقل از ارث، بزرگترین تولیدکنندگان غذاهای آبزی و صنعت آبزی پروری جهان در معرض تهدید جدی قرار دارند. تغییرات محیطی ناشی از کارهای انسانی بیشتر از ۹۰ درصد از تاسیسات آبزی پروری جهان را در معرض تهدید جدی قرار داده است.
بر اساس گزارش ها، کشورهای آسیایی، آمریکای لاتین و آفریقا با بالاترین خطر، کمترین امکانات را برای سازگاری با این تغییرات دارند.
بیشتر از ۹۰ درصد از تولید مواد غذایی آبی در سرتاسر جهان با خطرات قابل توجهی از تغییرات محیطی مواجه می باشد. این سیستم های ماهیگیری و آبزی پروری را هم شامل می شود. پیش بینی می شود که کشورهای مهم مانند چندین کشور آسیایی و ایالات متحده با مهم ترین چالش ها برای توانایی های تولید خود روبرو شوند.
تغییر اقلیم تنها مشکل نیست و این گزارش تاکید می کند که سیستم های تولید مواد غذایی آبی بسیار صدمه پذیر در سرتاسر جهان وجود دارد. اینها شامل تولیدکنندگان بزرگی مانند نروژ، چین و ایالات متحده است. این مطالعه درک بهتر عوامل فشار که سبب تغییرات محیطی می شود را تاکید می کند.
بر طبق این گزارش، شیلات دریایی در مقابل مشکلات در رابطه با آب وهوا، خصوصاً افزایش دما و اسیدی شدن صدمه پذیرتر هستند.
ربکا شورت، نویسنده ارشد این مطالعه در استکهلم، اخطار می دهد: باآنکه ما در حوزه تغییرات آب وهوایی پیشرفت داشته ایم اما راهبردهای ما برای سیستم های غذایی آبی که با تغییرات محیطی مواجهند به توجه فوری نیاز دارند.
آبزی پروری نقش مهمی در تأمین تقاضای فزاینده جهان برای پروتئین دارد و این کار را با تأمین سهم قابل توجهی از ماهی مصرف شده در سطح جهان انجام می دهد. غذای آبی جزء ضروری سیستم های غذایی جهانی است. این نه تنها پروتئین بلکه ریز مغذی های ضروری و اسیدهای چرب را هم فراهم می آورد که برای سلامت انسان مفید هستند.
غذای آبی نقش مهمی در امنیت غذایی جهانی دارد. این مواد مغذی ضروری را برای میلیاردها نفر فراهم می آورد و منبع مهمی برای امرار معاش میلیونها نفر خصوصاً در کشورهای درحال توسعه است.
تولید غذای آبی مانند همه سیستم های تولید موادغذایی، در مقابل تغییرات آب وهوایی صدمه پذیر است. افزایش سطح آب دریاها، افزایش دما، اسیدی شدن اقیانوس ها و رویدادهای شدید آب وهوایی همگی می توانند چالش های مهمی برای آبزی پروری و ماهیگیری ایجاد کنند و انطباق با این تغییرات چالشی مهم در دهه های آینده خواهد بود.
به صورت کلی، آبزی پروری و تولید غذای آبی اجزای ضروری سیستم غذایی جهانی هستند. آنها پتانسیل عرضه غذای پایدار و مغذی را برای جمعیت رو به رشد جهانی عرضه می دهند اما همینطور چالش های زیست محیطی و مدیریتی قابل توجهی را عرضه می دهند که باید مورد توجه قرار گیرند.
منبع:

1402/04/11
08:10:01
5.0 / 5
299
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد