به دنبال ثبت گرم ترین روزهای جهان تاكید شد؛

روند تغییرات اقلیمی جهان خارج از کنترل است

روند تغییرات اقلیمی جهان خارج از کنترل است

آبیاری: به گزارش آبیاری، به دنبال ثبت گرم ترین روزهای جهان طی هفته گذشته، دبیرکل سازمان ملل متحد گفته است که روند تغییرات آب و هوایی در جهان خارج از کنترل است.


به گزارش آبیاری به نقل از روزنامه گاردین، «آنتونیو گوترش» ضمن اشاره به شکسته شدن رکوردهای دمایی جهان در ایام دوشنبه و سه شنبه هفته گذشته اظهار داشت: اگر در به تعویق انداختن اقدامات کلیدی مورد نیاز پافشاری نماییم، فکر می کنم به سمت وضعیت فاجعه باری حرکت می کنیم؛ همانطور که دو رکورد اخیر دما نشان داده است.
بر مبنای داده های جمع آوری شده توسط مرکز ملی پیشبینی محیط زیست آمریکا (NCEP)، میانگین دمای هوای جهانی در روز سه شنبه هفته گذشته ۱۷.۱۸ درجه سانتی گراد بود که از رکورد ۱۷.۰۱ درجه سانتی گراد که در روز دوشنبه به ثبت رسیده بود، فراتر رفت.
برای دوره هفت روزه منتهی به چهارشنبه، میانگین دمای روزانه ۰.۰۴ درجه سانتی گراد بالاتر از تمام هفته ها در طول ۴۴ سالی که رکوردها ثبت شده، بوده است.
کارشناسان اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده (NOAA) در اینباره گفتند: ما تشخیص می دهیم که به سبب تغییرات آب و هوایی در یک دوره گرم قرار داریم و همراه با ال نینو و شرایط گرم تابستان، شاهد ثبت دمای گرم و بی سابقه در خیلی از نقاط جهان هستیم.
کارشناسان معتقدند که تغییرات اقلیمی درحال رسیدن به نقاط ناشناخته ای است و افزایش دمای جهانی همراه با پدیده ال نینو منجر به ثبت رکوردهای جدیدی خواهد شد.
در همین حال سازمان ملل هم بازگشت ال نینو را تایید کرده است. آخرین ال نینو بزرگ در سال ۲۰۱۶ رخ داد که گرم ترین سال ثبت شده در جهان است.
در این پدیده اقلیمی، بادهایی که معمولاً آب های گرم اقیانوس آرام را به غرب سوق می دهند، ضعیف می شوند. این شرایط، امکان حرکت آب گرم به سمت شرق و پراکنده شدن آن در بخش بزرگی از اقیانوس را فراهم می آورد. بدین سان رطوبت هوا در این بخش ها بیشتر می شود که چرخه های معمول جوی در اطراف جهان را تغییر می دهد.
در هفته های اخیر بخش های مختلف جهان موج گرما را تجربه کرده اند و روز پنجشنبه هم سرویس نظارت بر آب و هوای اتحادیه اروپا اعلام نمود که جهان در ماه گذشته، گرم ترین ماه ژوئن خویش را تجربه کرده است.
جنوب ایالات متحده در هفته های اخیر گرمای شدید را تجربه کرده است و در قسمتهایی از چین هم موج گرمای پایدار ادامه دارد و دمای هوا به بالای ۳۵ درجه سانتی گراد رسیده است.
یک استاد علوم جوی، اقیانوسی و زمینی در دانشگاه «مریلند» هم در اینباره اظهار داشت: در این هفته دما در اقیانوس و بخصوص در اطراف قطب جنوب غیرمعمول بوده است.
گرم شدن هوا امکان دارد منجر به افزایش ریسک بیماری هایی مانند آنفلوآنزای مرغی در قطب جنوب شود که نتایج مخربی برای پنگوئن ها و سایر جانوران در منطقه خواهد داشت.1402/04/19
18:23:05
5.0 / 5
401
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد