در گفت وگو با آبیاری تشریح شد

تولید روزانه 450 تن پسماند بیمارستانی در کشور

تولید روزانه 450 تن پسماند بیمارستانی در کشور

آبیاری: به گزارش آبیاری، رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با اشاره به چالش های مدیریتی پسماندهای بیمارستانی، اظهار داشت: روزانه حدود 450 تُن پسماند در بیمارستان های کشور تولید می شود که از این مقدار حدود 192 تن آن به پسماندهای عفونی، تیز و برنده اختصاص دارد که این میزان نیازمند مدیریت خاص جهت حفظ سلامت انسان و محیط زیست است.


دکتر جعفر جندقی در گفت و گو با ایسنا، درباب نحوه جداسازی و بی خطرسازی پسماندهای بیمارستانی، اظهار داشت: پیرو تدوین و ابلاغ "ضوابط و روش های مدیریت اجرائی پسماندهای پزشکی و پسماندهای وابسته" و با عنایت به ماده ۶۴ این ضوابط درباب ضرورت بی خطرسازی پسماندهای عفونی، تیز و برنده تولیدی در بیمارستان ها، پیگیری تجهیز بیمارستان ها به دستگاه های بی خطرناک غیر سوز از زمان ابلاغ ضوابط در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفته است.
تجهیز ۹۷ درصد بیمارستان های کشور به دستگاه بی خطرناک پسماند وی با تأکید بر این که هم اکنون بیش از ۹۷ درصد بیمارستان ها مجهز به دستگاه بی خطر ساز هستند، بیان کرد: چنانچه در مواردی به سبب خرابی و یا مشکلات جایگاه نصب، دستگاهی موقتاً غیر فعال شده باشد و یا دستگاه موجود نباشد از دستگاه های بیمارستان های مجاور استفاده می شود. البته پیگیری برای پوشش کامل همه بیمارستان ها در دستور کار است.
تولید روزانه ۴۵۰ تُن پسماند بیمارستانی وی ادامه داد: بنابر اعلام دانشگاه های علوم پزشکی روزانه حدود ۴۵۰ تُن پسماند در بیمارستان های کشور تولید می شود که از این مقدار حدود ۱۹۲ تن آن به پسماندهای عفونی، تیز و برنده اختصاص دارد که این میزان نیازمند مدیریت خاص جهت حفظ سلامت انسان و محیط زیست است.
جندقی اشاره کرد: مطابق ماده ۷ قانون مدیریت پسماند، پس از تبدیل پسماند ویژه به پسماند عادی، ساز و کار مدیریت آن در شهرهایی که بیمارستان ها در آن قرار دارند بر عهده شهرداری ها خواهد بود.
اهمیت تفکیک پسماندهای عفونی وی با اعلان اینکه تفکیک و تصفیه پسماندهای عفونی به سبب ماهیت بیماری زایی آنها در طبقه بندی ویژه قرار می گیرد، اشاره کرد: این نوع از پسماند در بخش های مختلف بیمارستان بصورت تفکیک شده در سطل هایی با برچسب های مشخص، جمع آوری شده و تا جایگاه موقت در بیمارستان نیز بصورت جداگانه حمل می شود. سپس با دستگاه های بی خطرناک مستقر در بیمارستان عملیات تصفیه روی این پسماندها اتفاق می افتد.
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، افزود: شفاف سازی موضوع و رفع اشکال عدم تایید این پسماندها پس از انجام پروسه بی خطر سازی، با بازبینی ضوابط اجرائی مدیریت پسماند پزشکی در دستور کار قرار دارد؛ چونکه عدم ابلاغ شیوه نامه ماده ۵ بخشنامه اجرائی قانون مدیریت پسماند و ویژه تلقی شدن پسماندهای بی خطر شده، سبب تحمیل بار مالی اضافی به بیمارستان ها به جهت پرداخت تعرفه پسماند عفونی برای حمل و نقل و دفع نهایی پسماندهای بی خطر شده در بیمارستان شده است.
۴ دسته بندی پسماندهای بیماستانی او با تأکید بر این که موضوع تفکیک پسماندهای پزشکی در فصل پنجم "ضوابط و روش های اجرائی پسماندهای پزشکی و پسماندهای وابسته" به تفصیل آمده است، اظهار داشت: در برنامه های نظارتی وزارت بهداشت این روند مورد پایش قرار می گیرد. باتوجه به ضوابط ابلاغی و ضرورت تفکیک پسماندهای پزشکی به ۴ دسته پسماندهای عفونی، تیز و برنده، شیمیایی و دارویی و عادی این مساله مرتبا رصد و پایش می شود.
چالش کمبود شرکت های مدیریت پسماند جندقی اضافه کرد: از دیگر چالش های مدیریت پسماند، باوجود انجام تفکیک پسماند در بیمارستان ها، تعداد ناکافی شرکت های مدیریت پسماند به ویژه پسماندهای شیمیایی، دارویی و فلزات سنگین در حوزه جمع آوری، حمل و نقل و دفع نهایی است. در ضمن پیشنهاد تعرفه های نامتعارف از طرف شرکتها سبب تحمیل هزینه های اضافی به بیمارستان ها شده است.
لزوم تفکیک پسماند از کوچک ترین واحدهای بهداشتی وی درباب وضعیت تفکیک و بی خطرسازی زباله ها در درمانگاه ها و مراکز درمانی کوچک تر، بیان کرد: تمامی مراکز بهداشتی _ درمانی (به غیر از بیمارستان ها) شامل درمانگاه ها، مراکز بهداشت، لابراتوار ها، مراکز تزریق، رادیولوژی ها، دندانپزشکی ها، فیزیوتراپی ها، مطب ها و سایر مراکز تولید پسماند پزشکی موظف اند طبق قانون مدیریت پسماند و ضوابط و روش های مدیریت اجرائی پسماندهای پزشکی و وابسته، پسماندهای پزشکی تولیدی خودرا مدیریت کنند.
جندقی اشاره کرد: طبق ماده ۱۰ ضوابط مذکور، کلیه مراکز تولیدکننده پسماند پزشکی موظف اند در مبدأ تولید، پسماندهای عادی و پسماندهای پزشکی ویژه خودرا جمع آوری، تفکیک و بسته بندی کنند. همین طور مطابق ماده ۶۵، مراکز مذکور برای مدیریت پسماند تولیدی خود می توانند در سایت های منطقه ای یا مرکزی دارای مجوز، زباله تولیدی را بی خطر کرده و یا از امکانات بی خطرناک بیمارستان های مجاور بهره گیرند که این مساله مرتبا پایش می شود و چنانچه این مساله رعایت نشود اخطارهای لازم داده و اقدامات قانونی به انجام می رسد.
بازنگری روش های مدیریت اجرائی پسماندهای پزشکی و وابسته وی ادامه داد: هم اکنون دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری مرکز سلامت محیط و کار درحال بازبینی ضوابط و روش های مدیریت اجرائی پسماندهای پزشکی و پسماندهای وابسته است تا موانع و مشکلات ضوابط قبلی مرتفع شود و بروزرسانی ضوابط ذکر شده نیز مطابق یافته های جدید علمی انجام گیرد.
وی در خاتمه بیان کرد: پروژه دیگری که مرکز سلامت محیط و کار در این جهت در دستور کار خود دارد طرح هوشمندسازی خدمات مدیریت پسماند است که هماهنگی های آن با مراجع ذی صلاح انجام شده و بمحض تکمیل پروژه، اطلاع رسانی صورت خواهد گرفت. این امر در حقیقت تحول مهمی در حوزه مدیریت پسماندهای ویژه است.
منبع:

1402/05/29
11:32:54
5.0 / 5
281
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد