بهره برداری از ۲ واحد بازیافت نخاله های ساختمانی در تهران

بهره برداری از ۲ واحد بازیافت نخاله های ساختمانی در تهران

به گزارش آبیاری، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران ضمن اشاره به این که حفظ سلامت شهروندان، اجرای قانون و ارجحیت منافع عمومی بر منافع اقلیت اولویت محیط زیست استان تهران است، مجموعه اقدامات این اداره کل از آغاز دولت سیزدهم تا مردادماه سال جاری در حوزه محیط زیست انسانی و حفاظت ازمنابع  آب، خاک و هوا همزمان با هفته دولت را شرح داد.


به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، علیرضا مزینانی در تشریح این خبر با اشاره به اینکه از آغاز دولت تا پایان تیرماه سال جاری در مجموع ۲۷۳۶۸ واحد صنعتی و خدماتی استان مورد پایش محیط زیستی کارشناسان قرار گرفته است، اضافه کرد: این پایش ها منجر به صدور ۸۷۴۳ اخطاریه زیست محیطی برای واحدهای آلاینده شده است.
وی ضمن اشاره به این که مبحث سلامت شهروندان خط قرمز محیط زیست استان تهران است، اظهار داشت: پلمب ۲۹۹ واحد آلاینده و غیرمجاز، جمع آوری و انتقال ۴۹۰ واحد صنعتی، ۱۷۱۲ مورد رسیدگی به شکایات و ۴۲۲۳ مورد خوداظهاری واحدهای صنعتی و خدماتی هم از دیگر اقدامات این اداره کل از آغاز شروع به کار دولت سیزدهم تا کنون بوده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در ادامه به اقدامات این مجموعه در حوزه مدیریت زیست محیطی آب، خاک و پسماند در این زمان اشاره داشت و اظهار داشت: بهره برداری از دو واحد بازیافت نخاله های ساختمانی با ظرفیت ۱۲۵۰۰۰۰ تن در سال در گود آبعلی، پیگیری راه اندازی و بهره برداری از ۳۶تصفیه خانه فاضلاب، تایید نهایی طرح های جامع مدیریت پسماند شهر های استان و حوضه آبریز و کلانشهر تهران و انجام مطالعات مکانیابی و بررسی محل جدید دفع پسماندهای کلان شهر تهران همچون اقدامات شاخص در این عرصه در دولت سیزدهم بوده است.
وی پیگیری راه اندازی سه واحد مدیریت یکپارچه پسماند در شهر تهران برای پردازش پسماندها و بهره برداری از نخستین سلول دفن پسماندهای ویژه صنعتی استان را از دیگر این اقدامات برشمرد و خاطرنشان کرد: تعیین تکلیف ۸۰۰ تن آزبست دپو شده در گمرک تهران و همینطور پیگیری امحاء کالاهای رسوبی و تاریخ منقضی سازمان اموال تملیکی استان هم در خلال این مدت به انجام رسید.
مزینانی یکی از اقدامات شاخص در حوزه مدیریت منابع آب استان را پیگیری راه اندازی سیستم تصفیه آب پالایشگاه نفت تهران جهت استفاده از پساب بعنوان جایگزین آب شهری مورد استفاده عنوان نمود و اضافه کرد: این تصفیه خانه که چندی قبل با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست راه اندازی شد و به بهره برداری رسید، با انتقال پساب خروجی تصفیه خانه جنوب تهران به آن، بخشی از آب مورد استفاده این پالایشگاه را تأمین می کند.
وی ضمن اشاره به این که نظارت بر انتقال پسماند های ویژه و صنعتی هم همچون وظایف نظارتی محیط زیست در این بخش است، اضافه کرد: پسماند ویژه و صنعتی با نظارت این اداره کل و از راه ثبت درخواست در سامانه جامع محیط زیست از واحدهای صنعتی و خدماتی استان به مرکز مجاز امحاء منتقل شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در ادامه و در مورد اقدامات این مجموعه در حوزه آلودگی هوا، به پیگیری رفع مشکل آلودگی هوای ۸۳ واحد صنعتی اشاره داشت و اظهار داشت: همینطور پایش و رصد روزانه سوخت و ممنوعیت استفاده از مازوت در نیروگاه ها و پایش هفتگی مراکز معاینه فنی خودرو از دیگر اقدامات انجام شده حوزه آلودگی هوا است.
مزینانی با اشاره به اینکه همینطور این اداره کل وضعیت کیفی هوا را به صورت شبانه روزی از راه ۲۸ ایستگاه سنجش آلودگی هوا رصد می کند، افزود: در سال ۱۴۰۱ ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرستان قدس به بهره برداری رسید و ایستگاه شهرستان بهارستان هم در مرحله تجهیز و بهره برداری است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران، اظهار داشت: به منظور رصد دقیق تر وضعیت انتشار بوی نامطبوع در جغرافیای استان تهران، ۳ دستگاه سنجش بو خریداری و به صورت دوره ای در نقاط مختلف نصب شده و داده های آن مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد.
ایشان در ادامه به اقدامات انجام شده این اداره کل در حوزه استقرار واحد های صنعتی و ارزیابی اثرات زیست محیطی در خلال این مدت اشاره داشت و اظهار داشت: با ۵۳۶۰ پرونده ای که ملاحظات زیست محیطی را رعایت کرده اند موافقت شده و مابقی در دست بررسی می باشد.
به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، مزینانی صدور ۲۱۶ مورد مجوز ترخیص کالاهای مبتنی بر عدم تخریب لایه ازون از راه سامانه EPL را از دیگر این موارد برشمرد و عنوان کرد: مهم ترین رویداد ها در این عرصه بازبینی ضوابط استقرار واحدهای صنعتی و تولیدی و ابلاغ آن در فروردین ماه سالجاری با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و با هدف تسهیل در بررسی و صدور مجوزها و ساماندهی و رفع مبحث محدودیت استقرار در محدوده ۱۲۰ کیلومتری واحدهای صنعتی اطراف تهران برای واحدهای مستقر در شهرک های صنعتی و یا واحدهای دارای مجوز در محل خود بر مبنای ابلاغ تصویب نامه هیئت وزیران در سال ۱۴۰۱ بوده است.1402/06/02
22:03:21
5.0 / 5
278
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد