دستور مخبر برای مدیریت منابع آب و الگوی کشت در راستای احیای دریاچه ارومیه

دستور مخبر برای مدیریت منابع آب و الگوی کشت در راستای احیای دریاچه ارومیه

به گزارش آبیاری، جلسه ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار و گزارشی از آخرین وضعیت دریاچه و برنامه های در دست اقدام برای احیای آن عرضه شد.


به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا، محمد مخبر در این نشست با اشاره به اقدامات سخت افزاری برای احیای دریاچه ارومیه نظیر اجرای طرح های آبرسانی، راه اندازی تصفیه خانه و خطوط انتقال آب اظهار داشت: با اهمیت تر از اقدامات سخت افزاری برنامه های نرم افزاری و غیرسازه ای است که باید در قالب مدیریت منابع آب و کنترل برداشت های بدون مجوز دنبال شود.
معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: یکی از لطمه های جدی به دریاچه ارومیه ناشی از برداشت های بدون مجوز و گسترش چاه های غیرمجاز می باشد که باید برای مدیریت این مساله تدابیر لازم اندیشیده شود.
مخبر باتوجه به گزارش های ارائه شده درباب مصرف ۴، ۷ میلیارد متر مکعب آب برای محصولات کشاورزی، مدیریت منابع آب حوضه دریاچه ارومیه و تعیین الگوی کشت را گامی ضروری برای احیای این دریاچه دانست و وزرای نیرو، جهاد کشاورزی و استاندار آذربایجان غربی به عنوان دبیر ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه را مکلف کرد در اسرع وقت و تا جلسه آتی ستاد، برنامه ای دقیق برای مدیریت منایع آب تدوین کنند به نحوی که در این برنامه موضوع معیشت کشاورزان و کشت جایگزین را نیز مدنظر قرار دهند تا کشاورزان متحمل لطمه نشوند.
معاون اول رییس جمهور اشاره کرد: باید با اقدامات سخت افزاری و نرم افزاری و بوسیله مدیریت منابع آب شرایطی را فراهم نماییم تا حقابه دریاچه ارومیه تا حد امکان تامین و از لطمه به این دریاچه جلوگیری شود.
در این نشست وزیر نیرو نیز گزارشی از آخرین وضعیت دریاچه ارومیه و اقدامات انجام شده برای احیای این دریاچه ارائه کرد و اظهار داشت: طرح ها و پروژه های در دست اقدام شامل طرح های آبرسانی و خطوط انتقال تا دهه فجر به پایان می رسد و تلاش خواهیم کرد برنامه ای جامع برای مدیریت منابع آب تدوین و اجرائی نماییم.
وی با اشاره به وجود ۷۳ هزار حلقه چاه بدون مجوز در حوضه دریاچه ارومیه، اضافه کرد: متاسفانه در دهه اخیر رشد تعداد چاه های بدون مجوز در حوضه دریاچه ارومیه از سایر حوضه ها بیشتر بوده و همین برداشت های بدون مجوز یکی از عوامل لطمه به دریاچه است.
در این نشست که وزرای کشور، جهاد کشاورزی، معاون اجرائی رییس جمهور، رییس سازمان حفاظت محیط زیست و سخنگوی دولت نیز حضور داشتند، استاندار آذربایجان غربی و دبیر ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه گزارشی از اقدامات دبیرخانه در امتداد تکمیل پروژه های نیمه تمام ارائه کرد و اضافه کرد: پروژه های در دست اقدام با محوریت وزارت نیرو درحال اجرا هستند به نحوی که هر دو ماه یکبار یک طرح افتتاح و بهره برداری می شود.
در ادامه این جلسه قرار شد وزرای نیرو، جهاد کشاورزی و استاندار آذربایجان غربی جلساتی را برگزار کنند و ضمن جمع بندی موضوع الگوی کشت و مدیریت منابع آب، نتایج حاصله را جهت تصمیم گیری نهایی در جلسه آتی ستاد عرضه کنند.
منبع:

1402/06/07
08:11:20
5.0 / 5
315
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد