رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

دولت برای مقابله با گرد و غبار عزم جدی دارد

دولت برای مقابله با گرد و غبار عزم جدی دارد

آبیاری: به گزارش آبیاری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: تیم کارشناسی ایران در کشور عراق در مورد منشاء گرد و غبار آغاز به تحقیق کرده است و در کشورهای سوریه و مصر هم درحال شروع اقدامات کارشناسی هستیم. نشستی هم در شهریورماه در تهران در این خصوص خواهیم داشت که نشان دهنده آن است که ایران منزوی نیست و در بحث گرد و غبار جدی و فعالانه عمل می کند.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا علی سلاجقه همزمان با گرامیداشت هفته دولت و در جهت تحقق منویات مقام معظم رهبری به منظور تبیین، روشنگری و تحقق ابعاد جهاد تبیین در مورد اقدامات و دستاوردهای ملی، شب گذشته با حضور در بین نمازگزاران مسجد ولی الله الاعظم محله جنت آباد تهران و شرکت در میز ارتباطات مردمی به بیان مهم ترین دستاوردهای دولت مردمی در دو سال قبل پرداخت و با آنان گفتگو کرد.

وی در این نشست ضمن اشاره به این که در هفته دولت بحث خدمت به مردم مطرح می شود و سال جاری این مناسبت با اربعین حسینی تقارن دارد، اظهار داشت: دشمن دو مساله اصلی را هدف قرار داده است و خوشبختانه حضور مردم مومن، متعهد و با عفت سبب شده که مکر دشمنان به سنگ بخورد و در مردم ستیزی، اسلام هراسی و ایجاد نفاق در جامعه و برهم زدن همدلی و عزم ملی ناکام بمانند.

سلاجقه با اشاره به اینکه در روزهایی هستیم که رسالت حضرت زینب (س) در واقعه عظیم کربلا را بازتعریف و ابعاد آنرا تبیین می نماییم، اظهارکرد: به اذعان علما و بزرگان شیعه و روایات دینی، زنده ماندن واقعی واقعه کربلا به واسطه ایفای نقش و مسئولیت این بانوی بزرگ و رشید رقم خورده و اینجاست که قدر و منزلت زن در نظام اسلامی مشخص و آشکار می شود.

معاون رئیس جمهوری افزود: زنان مومن حیات و خط مشی سعادتمندی را با عنایت به جایگاه واقعی خود تبیین می کنند و دشمن در یکی از اهداف اصلی خود، هدف قرار دادن و خدشه وارد کردن به عفاف، دینداری، عزت و رسالت زن مسلمان را در برنامه های خود قرار داده است.

سلاجقه با اشاره به اینکه هدف مهم دیگر دشمن، گرفتن و کمرنگ کردن ایمان و اعتقاد ما با انواع و اقسام فتنه ها و نقشه هاست، اضافه کرد: در این حوزه برنامه و خواسته دشمن به نحوی است که حتی متدینان و خواص هم در برخورد با مسائل مهم و حساس روز با مشکل و رفوزگی مواجه شوند و دشمن روی این موضوعات سرمایه گذاری و تبلیغات وسیعی کرده است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست و نماینده دولت با تاکید بر این که خوشبختانه با هوشیاری مردم و نظام، هسته اصلی که همان خانواده است بیدار و آگاه است و در میدان حضور دارد، خاطرنشان کرد: هدف دشمن در گام بعدی نابود کردن کانون و بنیان خانواده ایرانی اسلامی است ولی حضور مردم شریف و سنگربانان ایثار و شهادت به پشتوانه خانواده معظم شهدا و ایثارگران در صحنه دفاع از ارزش ها و تمامیت ارضی و منافع ملی بارها نشان داده که در این حوزه هم دشمن اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی ناکام اصلی و رسوای بزرگ بوده است.

سلاجقه در قسمت دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به این که یکی دیگر از موضوعات مطرح اساسی در جامعه بحث خدمت به مردم است و خدمت واقعی با داشتن مسئولیت و ریاست صرف کاملا متفاوت و مغایر است، اظهار داشت: خدمت در نظام اسلامی در واقع مترادف ایثارگری و گذشتن از خود و ذوب شدن در آن چه خدا می خواهد و جلب رضایت اوست.

وی مفهوم واقعی خدمت مسئولانه و عاشقانه را مشارکت دادن و سهیم دانستن مردم در حکمرانی و امور اجتماعی، تصمیم گیری ها و دخالت در بیان مسائل، مشکلات، بیان نقاط قوت و ضعف دانست و اظهارکرد: مسئولیت واقعی یعنی در معرض پرسش، آزمون و چالش قرار گرفتن است و در واقع باید این امر به حل گره ذهنی و مشکلات مردم و جامعه منجر شود و این تدبیری است که دولت مردمی و انقلابی به آن اذعان و ادعا دارد و رئیس جمهور مردمی بعنوان سکاندار این دولت، خدمت به مردم شریف را در پشت سر ولایت و اقتدا به معظم له می بیند و به آن اعتقاد دارد و در این راه دلگرمی دولت به اعتماد مردم به دولتمردان است.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به اینکه دولت مردمی و انقلابی که از جانب مردم انتخاب شده، دوسال از عمر خدمتی خویش را با فراز و نشیب های بسیار به پایان رسانده است، تصریح کرد: این گذر، نویدبخش ایام خوب و رو به جلو و سپری شدن روزهای سختی است که مردم فشارهای آنرا تحمل کرده اند و در این مدت دولت هم در کنار مردم خیلی از توطئه های داخلی و خارجی از سمت دوست و دشمن را با پوست و گوشت خود لمس کرده ولی به حول و قوه الهی و اراده مردم و روحیه جهادی و انقلابی بسیاری از مسائل و مشکلات را مرتفع کرده است.

وی ضمن اشاره به این که وقتی از روحیه مردمی و انقلابی صحبت می نماییم، منظور مردم را در حاکمیت به مشارکت پذیرفتن و با قوه تعقل و روحیه ایمان عمل کردن است، اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب بحث اقتصاد را درشعارهای سالهای اخیر مطرح فرموده اند و اولویت اول شعار سال جاری را هم مبحث اقتصاد قرار داده اند. بر همین مبنا دولت در مسائل اقتصادی محکم ایستاد و امروز اتفاقات خوبی در این عرصه همچون در بحث آزادسازی پول ها و دارایی های بلوکه شده و تولید و عرضه روزانه بیشتر از ۳.۵ میلیون بشکه نفت رقم خورده است.

سلاجقه در ادامه به عضویت ایران در بریکس اشاره نمود و اظهار داشت: امروز پنج اقتصاد بزرگ دنیا - که در حدود ۵۰ درصد کل جمعیت جهان را شامل می شوند - متعجب هستند که جمهوری اسلامی ایران بدون هیچ پیش شرطی و بدون این که وارد بحث برجام شود و منتظر سیاست های دنیا باشد، عضو بریکس شده که بر مبنای آن ایران باید وارد مبادلات تجاری شود و در اینجا دیگر تحریم معنا و مفهومی ندارد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه دولت مقتدرانه و با توکل به خدا و پشتوانه مردم و خونبهای شهدا این اتفاقات مبارک را رقم زده است، اظهارکرد: همه این دستاوردها بدون هیچ گونه تملق و چاپلوسی است و تنها با توکل بر خدا و بر مبنای اصول اصلی که این نظام روی آن بنا گذاشته شده به دست آمده است اما متاسفانه برخی در قطار حرکت این دولت سنگ پرانی می کنند ولی مطمئن باشید این قطار قطاری بسیار هوشمند، مستحکم و خستگی ناپذیر است.

وی ضمن اشاره به این که مردم تا وقتی کنار مسؤلان خود هستند که احساس کنند مسؤلان به همه اصول پایبند هستند و خدمت می کنند، خاطرنشان کرد: این مردم ثابت کرده اند که در بزنگاه ها همواره در کنار نظام خود هستند و در حکومت جمهوری اسلامی که عصاره همه حکومت های الهی است این مورد تجربه شده است.

سلاجقه در قسمتی دیگر از سخنان خود در مورد مسائل محیط زیستی کشور با اشاره به اینکه این دولت از ابتدا شعار محیط زیستی نداشت و از این الفاظ روشنفکرانه برای جمع کردن رای استفاده نکرد، اظهار داشت: ولی این دولت بعد از انتخاب از جانب مردم به میدان آمد و اتفاقات خوبی در این عرصه رقم خورد و شما مردم باید در مورد آن قضاوت کنید.

معاون رئیس جمهوری ضمن اشاره به این که با طبیعتمان عالمانه برخورد نکردیم و قوانین طبیعت را بر هم زدیم، اضافه کرد: باید به طبیعت بیندیشیم چون تمام دانش و علم ما از طبیعت و علم ما تنها اینست که ارتباطات بین اجزای طبیعت را آشکار نماییم.

وی با اشاره به اینکه در کشورمان با همین شرایط تحریمی، جوان های انقلابی کارهای بزرگ انجام می دهند و فرزندان این سرزمین آخرین مرزهای علم را در می نوردند، خاطرنشان کرد: بر ما تکلیف است که ظرفیت و شرایط لازم را برای رشد و پیشرفت جوانان در کشور مهیا نماییم تا این نظام و انقلاب را بسازند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در بحث استفاده از منابع ضمن اشاره به این که باید خودمان به داد خودمان برسیم و با مصرف بهینه و درست منابع از آن حفاظت نماییم، اظهار داشت: کلیدواژه هایی که امروز غرب و شرق به ما نشان داده است شاید به شکلی روشنفکرانه باشد اما همه این موضوعات از ۱۴۰۰ سال قبل در قرآن و احادیث و روایات به نحو مطلوب آمده است و در سیره عملی ائمه و انبیا مسائل محیط زیستی رعایت شده است.

وی با اشاره به اینکه در حوزه دیپلماسی محیط زیست در سطوح بین المللی مرواداتی انجام شده است و در مبحث گرد و غبار برای نخستین بار در کشور به نتیجه رسیده ایم که با کشورهای همسایه به صورت عملیاتی اقدام نماییم، خاطرنشان کرد: تیم کارشناسی ایران در کشور عراق در مورد منشاء گرد و غبار آغاز به تحقیق کرده است و در کشور های سوریه و مصر هم درحال شروع اقدامات کارشناسی هستیم و نشستی هم در شهریورماه در تهران در این خصوص خواهیم داشت و این نشان دهنده آن است که ایران منزوی نیست و در بحث گرد و غبار جدی و فعالانه عمل می کند.

معاون رئیس جمهوری تصریح کرد: در حوزه محیط زیست بخصوص مدیریت پسماندها، آلودگی هوا و اقدامات انجام شده در حوزه سوخت و انرژی در چارچوب ساخت مجتمع های پالایشگاهی در دولت سیزدهم دستاوردهای رو به جلویی داشتیم که همه اینها به دلیل مشارکت مردم در حکمرانی و مدیریت امور است.

مدیریت آب و انرژی و پیشگیری از آلودگی های محیط زیستی در تولید تجهیزات پزشکی

سلاجقه همزمان با هفته دولت و سومین روز از برگزاری نمایشگاه «روایت خدمت؛ وعده، وفا» به بازدید از بخش های مختلف این نمایشگاه پرداخت. وی در این بازدید با حضور در غرفه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن تاکید بر ضرورت مدیریت صحیح پسماندهای بیمارستانی، از تلاشهای متخصصان ایرانی برای بومی سازی بعضی از تجهیزات پزشکی قدردانی نمود.

وی ضمن بازدید از یونیت های دندانپزشکی یکی از تولیدکنندگان داخلی در این غرفه، بر لزوم مدیریت آب و انرژی و پیشگیری از آلودگی های محیط زیستی در تولید تجهیزات پزشکی و درمانی تاکید نمود.

استفاده از ظرفیتهای شرکتهای دانش بنیان و فناور برای مدیریت چالش های محیط زیستی در کشور

سلاجقه همینطور با حضور در غرفه معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری با تکیه بر ضرورت پشتیبانی از محصولات تولید داخل اظهار داشت: پشتیبانی از محصولات تولید داخل علاوه بر منافع اقتصادی که برای کشور دارد باعث دلگرمی و امید جوانان نخبه برای کار و فعالیت می شود.

وی ضمن اشاره به برگزاری جلسه با شرکتهای دانش بنیان و فناور، از برنامه سازمان حفاظت محیط زیست برای بهره گیری از ظرفیتهای این شرکت ها برای مدیریت چالش های محیط زیستی در کشور اطلاع داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، نمایشگاه «روایت خدمت؛ وعده، وفا» از ۴ تا ۷ شهریورماه جاری در نمایشگاه های بین المللی تهران میزبان بازدیدکنندگان است.

منبع:

1402/06/08
08:06:00
5.0 / 5
290
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد