در گزارش آبیاری عنوان شد؛

سمنان دومین استان کم بارش کشور شد

سمنان دومین استان کم بارش کشور شد

به گزارش آبیاری، رییس جهاد کشاورزی استان سمنان اظهار داشت: در سال زراعی فعلی که به انتهای آن نزدیک می شویم، سمنان به عنوان دومین استان کم بارش کشور، معرفی گردید.محمد رضا قاسمی در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به کمبود آب برای باغات و مزارع دهستان طرود و جنوب شهرستان های شاهرود و دامغان بیان کرد: وضعیت کم آبی فعلی نشان دهنده وضعیت نامناسب بارش ها در سنوات اخیر به ویژه سال آبی جاری است.
وی اضافه کرد: در سال زراعی جاری که به انتهای آن نزدیک می شویم، سمنان دومین استان کم بارش کل کشورمان شمرده می شود و این نشان از وضعیت بارندگی و شرایط دشوار تامین آب دارد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اظهار داشت: وضعیت کم آبی بهره برداران بخش کشاورزی استان را با چالش جدی روبرو کرده است.
قاسمی درباره ی اقدامات انجام شده از طرف جهاد کشاورزی به ویژه در حوزه قنوات، اشاره کرد: اقدامی که ما در حوزه کاهش مشکلات آبی بهره برداران به ویژه در دهستان طرود صورت دادیم اختصاص اعتبارات مرمت و بازسازی و احیای قنوات برای تقویت آبدهی است.
وی با اعلان اینکه برخی منابع پیش بینی شده برای این مساله از سفر رییس جمهور به استان سمنان اختصاص خواهد یافت، ابراز کرد: امسال و سال آتی این مساله تامین اعتبار خواهد شد.
رئیس جهاد کشاورزی استان سمنان با اعلان اینکه در موارد خاص نیز بهره بردارانی که با مشکل روبرو هستند می توانند به مراکز جهاد در استان مراجعه کنند تا همکاران ما پیگیری های لازم را درباب تامین اعتبار مورد نیاز قنوات تامین شود، اظهار داشت: در کنار تمام این موارد باید اصرار کرد که چالش اصلی ما در استان سمنان کمبود آب و عدم بارش مناسب و استقرار پدیده خشکسالی است.
قاسمی با اعلان اینکه با محدودیت های منابع آبی یکی دیگر از اقدامات جهاد افزایش راندمان کشاورزی و بهینه سازی الگو مصرف با بهره گیری از سامانه های آبیاری مدرن است، اظهار داشت: توسعه سامانه های آبیاری مزارع و باغات به مثابه یک اولویت دنبال می شود و سهم دولت در این طرح ها نیز پیش بینی شده است.
وی با اشاره به کمک های دولتی در اجرای طرح های آبیاری، اظهار داشت: از باغداران و مزرعه داران می خواهیم اقبال بیشتری دراین زمینه نشان دهند چونکه این سامانه ها برمبنای سن درخت، شرایط آب و هوایی منطقه، اقلیم و … در نظر گرفته و اجرا می شود و ضرری به باغات نمی رساند و حتی راندمان را بالا هم می برد.


منبع:

1402/06/20
12:05:13
5.0 / 5
353
تگها: آب , اقلیم , باغ , درخت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد