آخرین اخبار از قیمت خرید گندم از کشاورزان

آخرین اخبار از قیمت خرید گندم از کشاورزان

به گزارش آبیاری، تجارت نیوز نوشت: کشاورزان وارد آخرین ماه تابستان شده اند و فصل برداشت محصول گندم در خیلی از استانها به انتها رسیده، اما دولت هنوز قیمت جدید گندم را اعلام نکرده است. آیا قیمت خرید گندم از کشاورزان تغییر می کند؟از اردیبهشت ماه تا حالا مساله تغییر قیمت گندم مطرح است اما بعد از شش ماه از شروع سال، کشاورزان هنوز نمی دانند که دولت مقرر است گندم را به چه قیمتی از آنها بخرد و آیا نرخ ۱۵ هزار تومانی خرید گندم بیشتر می شود یا نه.

آخرین جلسه شورای قیمت گذاری گندم چهارشنبه هفته گذشته بدون هیچ نتیجه خاصی به انتها رسید و همچنان نرخ خرید گندم از کشاورزان همان ۱۵ هزار تومان است. رقمی که کشاورزان عنوان می کنند به هیچ وجه پاسخگوی هزینه های بالای تولید گندم نیست.
قیمت خرید گندم از کشاورزان چقدر است؟ خیلی از کشاورزان می گویند دولت گندم امسال آنها را فعلا با نرخ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان سال قبل از آنها خریداری نموده و وعده داده که مابه التفاوت آن با قیمت ۱۵ هزار تومان را به آنها پرداخت کند.

اما این نرخ ۱۵ هزار تومانی مورد انتقاد همه کشاورزان است و آنها می گویند با چنین قیمتی حاضر نیستند سال زراعی آینده گندم بکارند. برای همین تعدادی از مقامات دولتی قیمت ۱۷ هزار تومان را پیشنهاد داده اند. بااینکه کشاورزان این رقم را هم قبول ندارند و می گویند دولت باید گندم آنها را حداقل با نرخ ۲۰ هزار تومان تهیه نماید. اما دولت هنوز با قیمت ۱۷ هزار تومان هم موافقت نکرده است.
البته هفته گذشته رییس مجمع هماهنگی تشکل های بخش کشاورزی به باشگاه خبرنگاران جوان گفته باتوجه به هزینه های تولید، قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی جدید نباید کمتر از ۲۵ هزار تومان اعلام گردد. بگفته مسعود اسدی، دولت برمبنای قانون مکلف بوده که تا پایان تیر این نرخ را قطعی کند اما این اتفاق هنور رخ نداده است.
مطالعه بیشتر: رقم جدید خرید تضمینی گندم اعلام شد

رئیس بنیاد ملی گندمکاران هم گفته بر طبق برآوردهای انجام شده در جلسات کمیسیون تخصصی برمبنای هزینه های تولید۳۲ استان، نرخ منطقی خرید تضمینی هر کیلو گندم با احتساب هزینه های تولید و سود متعارف ۲۳ هزار تومان است.

از اردیبهشت تا حالا هم بارها مقامات دولتی دستور اصلاح قیمت گندم را داده اند اما تا کنون هیچ تغییری در نرخ جدید گندم رخ نداده است و کشاورزان نه قیمت خرید گندم امسال را می دانند و نه چشم اندازی از قیمت گندم سال آینده دارند.

این مساله زمانی اهمیت دو چندان خودرا نشان میدهد که بدانیم کشاورزان درحال آماده سازی زمینهای خود برای کشت سال آینده هستند و خیلی از آنها می گویند با قیمت امسال، گرفتار ضرر شده اند و حاضر نیستند برای سال آینده باردیگر گندم بکارند. مگر این که دولت امسال چراغ سبزی به افزایش قیمت گندم نشان دهد و قیمت خرید تضمینی را منطقی اعلام نماید.

قاسم پیشه ور رییس اتاق اصناف کشاورزی هم در همین مورد گفته زمان زیادی تا شروع فصل کشت باقی نمانده، اما هنوز نرخ مصوب محصولات کشاورزی همچون گندم تعیین نشده که به همین خاطر کشاورز برای تصمیم گیری درباره ی کاشت محصول گرفتار سردرگمی شده است. بر طبق قانون خرید تضمینی، نرخ خرید محصولات کشاورزی تا پایان تیرماه باید اعلام گردد تا کشاورزان برای کشت سال آینده برنامه ریزی کنند که متاسفانه با گذشت یک ماه از زمان مهلت قانونی این امر صورت نگرفت تا کشاورزان بتوانند برای کشت سال آینده برنامه ریزی کنند.
بااینکه چند ماه از زمان تحویل گندم به دولت می گذرد اما خیلی از کشاورزان هنوز مطالبات خودرا از دولت دریافت نکرده اند و همچنان در انتظار واریز مطالبات خود هستند. وزیر جهاد کشاورزی وعده داده که تا پایان شهریور همه مطالبات گندم کاران پرداخت گردد. اما مشکلی که وجود دارد این است که دولت اعتبار لازم برای پرداخت طلب گندم کاران را ندارد.
مطالعه بیشتر: قیمت گوشی موبایل امروز ۵ شهریور ۱۴۰۲

دولتی ها می گویند بالا بودن خرید تضمینی گندم آنها را غافلگیر کرده است. چونکه میزان اعتباری که برای خرید تضمینی در نظر گرفته بودند بسیار پایین تر بوده و حالا مجبورند به فکر تامین اعتبار دو میلیون تنی که پیش بینی نکرده بودند، باشند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور هم گفته: تعهد دولت ۱۴۰ الی ۱۴۵ هزار میلیارد تومان است که منابع به اندازه کافی در بودجه تعیین نشده بود اما از سایر منابع در اختیار دولت جابجایی انجام دادیم و تا چند روز آینده ۵۰ هزار میلیارد تومان پرداخت می نماییم.

سوالی که وجود دارد این است که دولت در چند ماه گذشته مشغول چه کاری بوده که نه قیمت خرید تضمینی گندم را تعیین کرده و نه برآورد درستی از حجم گندم کاشته شده داشته است که حالا در آخرین ماه تابستان و در آستانه کاشت محصولات زراعی جدید، غافلگیر شود؟۲۲۰منبع:

1402/06/24
22:23:31
5.0 / 5
347
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد