10 میلیون و 322 هزار تن گندم خریداری شد

10 میلیون و 322 هزار تن گندم خریداری شد

به گزارش آبیاری، پارسال زراعی، ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده بود که این رقم تا امروز به بیشتر از ۱۰ میلیون و ۳۲۲ هزار تن با بیشتر از ۴۴ درصد رشد نسبت به سال قبل رسیده است.به گزارش آبیاری به نقل از مهر، گندم در نیمه نخست سال ۱۴۰۲ یکی از خبرسازترین محصولات در قسمت کشاورزی بود. قیمت خرید تضمینی، پرداخت مطالبات گندم کاران، کیفیت گندم ها، تعیین نرخ جدید همگی سبب شده بود تا اخبار در ارتباط با این محصول استراتژیک در صدر خبرها باشد. افزایش خدمات در ارتباط با بخش کشاورزی و افزایش قیمت تمام شده کشت گندم، نرخ خرید تضمینی را با چالش هایی همراه کرد. مقرر است در هفته جاری قیمت ۳۲ قلم کالای اساسی همچون گندم در سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۳ از جانب وزیر جهاد کشاورزی ابلاغ شود. در جهت گندم خریداری شده از گندم کاران سید سعید راد، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران اظهار داشت: پارسال زراعی، ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده بود که این رقم تا امروز به بیشتر از ۱۰ میلیون و ۳۲۲ هزار تن رسیده و بیشتر از ۴۴ درصد نسبت به سال قبل و ۱۲۸ درصد نسبت به سال ۱۴۰۰ رشد داشته است؛ علاوه بر این، سال قبل ۵ میلیون و ۸۸۲ هزار تن گندم وارداتی، ۸۰۸ هزار تن روغن خام، ۳۴۹ هزار تن برنج، ۳۳۷ هزار تن شکر خام و ۱۴۰ هزار تن دانه های روغنی هم تأمین شد.
به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، وی با بیان این که قسمتهایی از برنامه های کلیدی این شرکت برای سال ۱۴۰۲ تحقق یافته و بخش های دیگر هم در راه محقق شدن است، اظهار داشت: مدیریت اثربخش تأمین کالاهای اساسی، حفظ سطوح مناسب و مطمئن ذخایر کالاهای اساسی، مدیریت زنجیره نگهداری (ذخیره سازی) و شبکه توزیع، ایجاد شبکه یکپارچه اطلاعات با هدف توسعه بانکهای اطلاعاتی و تقویت و توسعه نظام جامع مدیریت کیفیت و استاندارد ملی در حوزه تأمین کالاهای اساسی همچون این برنامه هاست.
وی، اهم اقدامات و برنامه های این شرکت مبتنی بر شعار سال را شامل خرید تضمینی کالاهای اساسی همچون گندم، برنج و دانه های روغنی از کشاورزان داخل و اجرای طرح کشت قراردادی گندم و برنج در جهت رشد تولید برشمرد و اضافه کرد: تأمین و تدارک کالاهای اساسی وارداتی، تأمین و حفظ ذخایر راهبردی کالاهای اساسی و توزیع و فروش کالاهای اساسی همچون گندم، شکر، روغن، برنج و دانه های روغنی از اقدامات و برنامه هایی است که در جهت مهار تورم اجرا شده اند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر این که سال گذشته، شاهد مدیریت ۳ میلیون و ۳۵۰ هزار تن ذخایر راهبردی کالاهای اساسی بودیم و حجم عملیات شرکت بازرگانی دولتی ایران هم به ۶۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن رسید، تصریح کرد: پارسال زراعی، حدود ۱۰۰ هزار تن دانه های روغنی از کشاورزان خریداری شده بود که این رقم تا امروز به حدود ۱۱۰ هزار تن رسیده و حدود ۱۰ درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است.


منبع:

1402/06/29
09:00:58
5.0 / 5
294
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد