محصول نیمی از شالیزارهای مازندران برداشت شد

محصول نیمی از شالیزارهای مازندران برداشت شد

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد كشاورزی اظهار داشت كه تابحال برداشت شالی در ۱۰۷ هزار و ۴۶۴ هكتار از شالیزارهای استان انجام شده كه از این میزان ۱۰۴ هزار و ۶۲۸ هكتار آن به روش مكانیزه بوده است.


به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی جهاد کشاورزی مازندران مجید بهادری اضافه کرد: سال جاری ۲۱۴ هزار و ۳۲۶ هکتار از شالیزارهای استان زیر کشت نخست برنج رفت که در ۱۶۷ هزار و ۶۲۴ هکتار آن ارقام محلی و ۴۶ هزار و ۷۰۲ هکتار هم ارقام پرمحصول کشت شد.
وی به ورود ۷۵۰ دستگاه کمباین جدید به ناوگان ماشین آلات کشاورزی استان امسال اشاره نمود و اظهار داشت: با فعالیت بیشتر از پنج هزار و ۴۰۰ دستگاه کمباین، ظرفیت برداشت صد در صدی شالیزارها به صورت مکانیزه وجود دارد.
بهادری با بیان این که عمده برداشت شالی در منطقه حوزه آبریز هراز در شهرستان های آمل، بابل، محمود آباد، فریدونکنار و بابلسر به اتمام رسیده است و کشاورزان این مناطق مشغول کشت باردیگر برنج هستند، افزود که طبق برسی صورت گرفته تا کنون در ۷۱ هزار و ۱۵۸ هکتار اراضی شالیزاری مازندران کشت دوم انجام شد که ۴۳ هزار و ۹۳ هکتار به صورت نشای مجدد و ۲۸ هزار و ۶۵ هکتار هم پرورش ساقه یا دونوچ است.
معاون جهاد کشاورزی مازندران وضعیت جریان آب در رودخانه های استان را برای آبیاری شالیزارها جهت کشت دوم مطلوب ارزیابی کرد و اظهار داشت که شرایط برای کشت دوم به روش پرورش ساقه هم سال جاری مساعدتر از سال قبل است.
سازمان جهاد کشاورزی مازندران پیش بینی نمود که سال جاری از حدود ۲۱۵ هزار هکتار شالیزار زیر کشت استان یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن شلتوک برداشت شود که ۸۰ هزار تن بیشتر از سال قبل است.
برنجکاری یکی از مهم ترین فعالیت کشاورزی در مازندران و منبع مهم درآمد شالیکاران استان است. مازندران با تولید بیشتر از یک میلیون تن برنج سفید، ۴۲ درصد نیاز کشور را تأمین می کند.
منبع:

1399/05/27
10:33:29
5.0 / 5
1635
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد