رصد دقیق آمار تولید با صدور شناسنامه ممکن می شود

رصد دقیق آمار تولید با صدور شناسنامه ممکن می شود

آبیاری: طرح شناسنامه دار کردن اراضی کشاورزی درحال پیگیری است و هم اکنون 200 هزار هکتار از باغات کشور دارای شناسنامه هستند.به گزارش آبیاری به نقل از مهر، حدنگاری و مشخص کردن حدود اراضی کشاورزی و باغی یکی از اولویت های وزارت جهاد کشاورزی در دولت سیزدهم است. این مساله از دولت های قبل مطرح بود اما بطور کامل اجرا نشد. شناسنامه دار کردن باغات و سنددار شدن اراضی کشاورزی از بسیاری اختلافات جلوگیری کرده و به تعدادی از مناقشات پایان می دهد.
حدنگاری و سنددار شدن زمینهای کشاورزی موافقان و مخالفانی دارد. موافقان از پایان اختلافات می گویند و این که در ادامه مشخص خواهد بود هر محصول در کجا و از طرف کدام کشاورز کشت شده است اما مخالفان معتقدند سنددار کردن اراضی کشاورزی زمینه تغییر کاربری این زمین ها را به وجود می آورد و مالکان با داشتن سند به آسانی می توانند این زمین ها برای ساخت و ساز واگذار کرده یا خود اقدام به تغییر کاربری کنند. به هر روی شناسنامه دار شدن زمینهای کشاورزی و البته محصولات آن از ضروریات برای رصد آمار تولید است ولی در این قانون باید تمهیداتی اندیشیده شود که خطر تغییر کاربری به حداقل برسد.
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: یکی از پیش نیازهای تولید و تجاری سازی محصولات، داشتن آمار و ارقام دقیق خصوصاً در بخش باغبانی است و شناسنامه دار کردن باغات کشور در امتداد تولید تجاری، تولید محصول سالم و مدیریت باغات در حال اجراست. به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، محمدمهدی برومندی با اشاره به اینکه اجرای طرح شناسنامه دار کردن باغات کشور به اتاق اصناف کشاورزی ایران سپرده شده است، گفت: معاونت امور باغبانی، نظارت بر صدور شناسنامه باغات را انجام می دهد.
برومندی سطح باغات کشور را سه میلیون هکتار عنوان و با اظهار امیدواری از سرعت گرفتن شناسنامه دار کردن باغات، اشاره کرد: صدور شناسنامه برای باغات کمک می نماید که محصولات را در بازارهای داخلی و خارجی رصد نماییم و سازمان های نظارتی مانند سازمان غذا و دارو اگر برحسب انجام وظایف خود، در لابراتوار های مرجع در مورد میوه ای با مشکلی روبرو شوند، مشخص می شود آن محصول در کدام باغ تولید شده است.
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در همین حال ابراز کرد: برای هر برنامه ریزی علمی، دقیق، دانش محور و دانش بنیان در عرصه باغبانی نیاز به تهیه شناسنامه می باشد.
وی در ادامه از توسعه کشت ۵۰ هزار هکتاری گیاهان دارویی آگاهی داد و اظهار داشت: با شروع سال زراعی جدید، متعهد شده ایم که ۵۰ هزار هکتار توسعه گیاهان دارویی را در دیمزارها با همکاری ستاد اجرائی فرمان امام (ره) داشته باشیم.
برومندی افزود: در تمام استانهای کشور، برش استانی توسعه کشت ۵۰ هزار هکتار گیاهان دارویی را مشخص کرده ایم و در هر استان گونه های مزیت و مناسب با اقلیم برای کشت تعیین شده است.


منبع:

1402/07/05
22:58:14
5.0 / 5
318
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد