آشفتگی در قیمت گذاری نان

آشفتگی در قیمت گذاری نان

به گزارش آبیاری، حالا یک سال و اندی از زمانیکه وزیر امور اقتصادی و دارایی ادعا کرد که دولت می داند چه کسی از کدام نانوایی نان خریده است می گذرد اما همچنان فسادهای گسترده ای در حوزه آرد و نان شناسایی می شود.زهرا علی اکبری - در دو روز گذشته انتشار اخباری در مورد دستگیری سلطان نان حاشیه های فراوانی را در برداشت. براساس اعلام صورت گرفته در شیروان کسی که ماهانه ۱۰ هزار قرص نان خریداری می کرد شناسایی و دستگیر شده است. همینطور در بجنورد هم فردی که هر ماه نسبت به خرید پنج هزار قرص نان اقدام می کرد، دستگیر شد.

بر اساس اعلام صورت گرفته این افراد نان را خشک کرده و به دامداری ها می فروختند.

نکته مهم اینجاست که قیمت خرید هر کیلو نان خشک توسط مراکز پسماند شهرداری ۲۴۰۰ تومان تعیین شده اما برآوردها نشان داده است مصرف کنندگان اصلی نان خشک قیمت بالاتری برای خرید نان می پردازند به صورتی که قیمت نان خشک از نان جدیدی که از نانوایی ها خریداری می شود در بعضی موارد بیشتر است.

فاصله ی قیمت گندم و آرد نانوایی با قیمت این دو کالا در بازار آزاد همواره زمینه ساز بروز سو استفاده و فساد بوده است. این در شرایطی است که دولت سیزدهم با ورود به تجهیز نانوایی ها به کارتخوان و رصد میزان خرید نان و ثبت مشخصات خریداران در سامانه، این ادعا را داشت که بحران موجود درحال رفع شدن است.

بر این اساس حتی این طرح به صورت پایلوت در بعضی استان ها اجرا و سپس سراسری شد. در زمان اجرای این طرح به صورت پایلوت در استان قزوین فرماندار شهرستان قزوین افزود: با استفاده از این طرح جلوی قاچاق گسترده و فروش خارج از شبکه آرد گرفته می شود؛ چون که آرد به صورت آزاد به نانوا تحویل داده می شود و بعد از آنکه به نان تبدیل گشته و فروخته شد به ازای هر تراکنش و بدون محدودیت یارانه آن به حساب نانوا واریز خواهد شد.

بیستم آبان ماه سال قبل هم مدیرکل هماهنگی و نظارت بر امور آرد و نان بازرگانی دولتی اعلام نمود: ۹۹ درصد واحدهای نانوایی به کارتخوان مجهز شده اند که با اجرای فاز دیگر این طرح، هدررفت حوزه آرد و گندم به حداقل می رسد.
بیشتر بخوانید:
نه خبری از سهمیه بندی نان است نه آزادسازی قیمت/ نان فانتزی ها در فاز دوم طرح وارد کار خواهند شد

توضیحات یک مسئول درباره ی قیمت نان/ سهمیه نان تغییر می کند؟
این خبرها را ببینید

با این حال آن چه لیست می شود مشتی است نمونه خروار از آن چه در این عرصه می گذرد.

۱۳ آبان ۱۴۰۲: مدیر جهادکشاورزی شیروان اظهار داشت: طی بررسی تراکنش های نانوایی های سطح شهر تخلف شخصی که مبادرت به خرید ماهانه ۱۰ هزار نان می کرد کشف شد.

۱۱ آبان ۱۴۰۲: دادستان بجنورد از کشف پنج هزار قرص نان احتکار شده در یکی از منازل حاشیه این شهر اطلاع داد.

۲۴ فروردین ۱۴۰۱: سرپرست اداره صمت شفت ضمن اشاره به کشف ۳۳۸ کیسه آراد یارانه ای خارج از شبکه در این شهرستان، اظهار داشت: آردها با کسب مجوز از دادستانی به نانوانی ها تحویل داده شد.

۱۹ تیر ۱۴۰۲: فرمانده انتظامی میاندوآب اظهار داشت: با هوشیاری ماموران انتظامی شهرستان، ۱۶ تُن آرد یارانه ای توزیع خارج از شبکه در محور میاندوآب به تبریز کشف شد.

۱۸ شهریور ۱۴۰۱: فرمانده انتظامی استان مازندران از کشف ۴۹ تن آرد یارانه ای خارج از شبکه توزیع در شهرستان بابلسر، اطلاع داد.

۱۸ شهریور ۱۴۰۲: فرمانده انتظامی غرب استان تهران اظهار داشت: بیشتر از ۱۰ تن آرد قاچاق به ارزش ۱۵ میلیاردریال در اسلامشهر کشف و ضبط شد.

۵ مهر ۱۴۰۲: جانشین فرمانده انتظامی شهرستان قدس اظهار داشت: ۶۰۰ کیسه آرد قاچاق به ارزش پنج میلیاردریال توسط ماموران کلانتری ۱۳ ابریشم این شهرستان کشف شد.

۱۲ مهر ۱۴۰۲: سرپرست مدیریت بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین اظهار داشت: ۴۰۰ کیلو آرد قاچاق در روز گذشته توسط بازرسان این سازمان کشف و ضبط شد.

طرح های بی نتیجه و تکراری

معاون اسبق وزیر جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرگزاری آبیاری در پاسخ به این سوال که چرا اجرای طرح جدید هوشمند سازی نان نتوانست مقابل فساد بایستد؟ اظهار داشت: ما پیش از این هم اخطار دادیم و اعلام کردیم که چنین طرح هایی نمی تواند مانع از بروز فساد شود.

علی قنبری اظهار داشت: مهم ترین دلیل شکل گیری این فساد تورم بالایی است که اقتصاد ایران تجربه می کند و از دست رفتن ارزش پول ملی. این اتفاقات سبب گشته است مداوم قدرت نظارتی دولت آب برود و در نتیجه تنها به معلول فکر کند و برخورد با معلول را در دستور کار قرار دهد در حالیکه باید علت بروز چنین فسادهایی را بررسی کرد.

وی اضافه کرد: متاسفانه این دولت استثنائی است و دلش می خواهد خودش چرخ را اختراع کند. درست است که مصرف بنزین با کارت سوخت کنترل شد اما ایا این ابزار توانست مقابل قاچاق این فرآورده بایستد؟ طبیعی بود که دولت برای حل مشکل خیز بردارد نه این که با کارهای پلیسی و تکرار تجربیاتی که ضریب خطایشان روشن بود بار دیگر مسئله را پیچیده تر کند.

این استاد دانشگاه ضمن اشاره به هدررفت بالای آرد و نان در ایران اظهار داشت: به جای چنین اقداماتی بهتر است دولت آمار دقیقی عرضه نماید تا روشن شود چقدر از نان کشور صرف خوراک دام و موارد غیرانسانی می شود. برخی برآوردها نشان داده است تا سی درصد نان کشور در این بخش توزیع می شود و البته قاچاق آرد و توزیع خارج از شبکه هم موضوعیت دارد و حتی با این مشکل هم با اجرای چنین طرحی برطرف نشده است.

وی به آشفتگی شدید در قیمت گذاری نان اشاره نمود و اظهار داشت: گفتند هیچ طرحی برای افزایش قیمت نان نیست در حالیکه کار به جایی رسیده هر نانوایی هر قیمتی دلش می خواهد برای نان تعیین می کند و با ریختن دو پر کنجد و کمی سبزی و... تلاش می کند بگوید که هزینه اش بالار فته است.

قنبری به اهمیت نان در سفره ی ایرانی اشاره نمود و اظهار داشت: رشد قیمت مواد غذایی نان را به مسئله مهمی تبدیل نموده است. دولت هم باید این را درک کند که نخستین گام برای برون رفت از مشکل مهار تورم و دومین اقدام تقویت نظارت است. در این صورت میتوان راهکارهایی برای حل مشکل اندیشید اما متاسفانه مشکلات در ایران مشمول مرور زمان می شوند و این خطرناک ترین اتفاق است.

این صاجب نظر اقتصادی تصریح کرد: سال هاست در رابطه با یارانه پنهان حرف می زنند اما می بینیم که مشکلات حل که نمی شود هیچ پیچیده تر از قبل هم می شود و همین مسئله بحران اصلی اقتصاد و سیاست ماست.۲۲۳۲۲۳


1402/09/07
12:19:57
5.0 / 5
216
تگها: آب , تجربه , سفر , فروش
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد