دلیل افزایش چندباره قیمت تن ماهی

دلیل افزایش چندباره قیمت تن ماهی

به گزارش آبیاری، ایلنا نوشت: رییس سندیکای صنایع کنسرو ایران اظهار داشت: هم اکنون قیمت ماهی تن وارداتی که کیفیت بهتری هم نسبت به ماهی صید داخل دارد، ارزان تر از ماهی صید داخل برای تولیدکنندگان کنسرو ماهی تن تمام می شود.


قیمت کنسرو ماهی تن که از سال قبل سیر صعودی گرفته است، در هفته های اخیر بار دیگر گران گردید و نرخ آن بسته به این که با چه برندی ارائه شود تا ۱۰۰ هزار تومان در هر قوطی نیز پیش رفته است.
محمد مختاریانی، نایب رییس سندیکای صنایع کنسروسازی ایران آن چه سبب ساز این گرانی مستمر شده است را توضیح داد و اظهار داشت: چیزی که بیش از هر عامل دیگری بر قیمت کنسرو ماهی تن تاثیر می گذارد، قیمت خود ماهی است. سال قبل در همین فصل هر کیلو ماهی صید داخل ۵۲ هزار تومان قیمت داشت، در صورتیکه الان قیمت آن به حدود ۱۵۴ هزار تومان رسیده و حدود سه برابر شده است.
مختاریانی اظهار داشت: در سال قبل به واردات ماهی ارز ۲۸۵۰۰ تومانی اختصاص پیدا می کرد که این امتیاز هم در ماه های آخر سال پیش حذف شد، حتی واردات قوطی کنسرو هم مشمول دریافت ارز ۲۸۵۰۰ تومانی بود اما الان واردات قوطی با ارز تالار دوم که حدود ۴۲۰۰۰ تومان قیمت دارد صورت می گیرد. مجموع این عوامل به افزایش پلکانی قیمت کنسرو ماهی تن انجامیده و در همین حال مکاتبات سندیکا با شیلات و تعزیرات نیز در توقف این جریان صعودی تاثیر نداشته است. در این بین، بازنده اصلی این داستان تولیدکنندگان هستند.
مسعود بختیاری رییس سندیکای صنایع کنسرو ایران نیز افزایش بیش از سه برابری قیمت ماهی تن صید داخل را تایید نمود و اضافه کرد: ماهی تن صید داخل ۸۰ درصد قیمت تمام شده کنسرو ماهی تن را تشکیل می دهد و بدین سبب گرانی آن به جهش قیمت کنسرو انجامیده است.
وی ادامه داد: جهش قیمت ماهی تن در یک سال قبل در حالی اتفاق افتاده که شناورهای صید ماهی سوخت یارانه ای دریافت می کنند، البته به یقین جامعه صیادی هم مشکلات خودرا دارد اما به هر حال این که قیمت ماهی تن صید داخل بیش از ۱۵۰ هزار تومان شده از وجود مشکلی حکایت می کند؛ قیمت این ماهی باید زیر ۱۰۰ هزار تومان باشد.
بختیاری اشاره کرد: وقتی به صیادان سوخت یارانه ای داده می شود، باید بر عملکرد آنها نظارت شود. علاوه بر این جامعه صیادی بوسیله محدودسازی واردات ماهی تن هم حمایت می شود.
رییس سندیکای صنایع کنسرو ایران در ادامه بر لزوم کاهش قیمت ماهی تن اصرار کرد و اظهار داشت: باید بررسی شود قیمت واقعی هر کیلو ماهی تن صید داخل چقدر است و این کار بر عهده سازمان هایی است که وظیفه ذاتی آنها احصای قیمت تمام شده است، بطور مثال سازمان پشتیبانی از مصرف کننده این وظیفه را بر عهده دارد.
وی همین طور اظهار داشت: سندیکای صنایع کنسرو ایران به دفعات بوسیله سازمان شیلات ایران خصوصاً معاونت صید این سازمان و همین طور سازمان پشتیبانی از مصرف کنندگان پیگیر شده که قیمت تمام شده هر کیلوگرم از ماهی صید داخل تعیین و تعریف شود تا روشن شود ماهی تن صید داخل چقدر گران تر از ارزش واقعی آن به کارخانه های تولید کنسرو ماهی عرضه می شود. در همین حال هیچ نهادی در کشور آمار دقیق و مطمئنی از میزان صید ماهی تن صید داخل اعلام نمی کند.
بختیاری اشاره کرد: هم اکنون قیمت ماهی تن وارداتی که کیفیت بهتری هم نسبت به ماهی صید داخل دارد، ارزان تر از ماهی صید داخل برای تولیدکنندگان کنسرو ماهی تن تمام می شود.
رییس سندیکای صنایع کنسرو ایران در پاسخ به این پرسش که افزایش چشم گیر قیمت ماهی چند کسب وکار فعال در تولید کنسرو ماهی را متضرر کرده است، اظهار داشت: بیش از ۱۰۰ مجوز راه اندازی کارخانه تولید کنسرو ماهی تن در کشور اعطا شده که البته نیمی از تعداد مجوزها، واحد تولیدی در کشور فعال است. با اینحال در پی گرانی قیمت ماهی این ۵۰ واحد هم با کمتر از ظرفیت واقعی کار می کنند و حتی شماری از برندها از بازار حذف شده اند.
وی همین طور خبر داد: صید ماهی از ۲۰ روز گذشته با توجه به این که فصل صید شروع شده رونق گرفته البته امسال فصل صید هم با یک ماه تاخیر شروع شد و امیدواریم این اتفاق جانی باردیگر به صنعت تولید کنسرو ماهی تن بدهد.
بختیاری اضافه کرد: موضوع دیگری که امید به بهبود اوضاع این صنعت را بیشتر می کند این است که وزارت بهداشت در مکاتبه با وزارت اقتصاد و امور دارایی خواهان معافیت صنعت کنسرو ماهی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده است، در صورتیکه وزارت اقتصاد به این درخواست پاسخ مثبت دهد قیمت کنسرو ماهی تن ۱۰ هزار تومان کاهش می یابد.
۲۲۳۲۲۳


1402/10/03
08:13:29
5.0 / 5
284
تگها: بهداشت , كیفیت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد