معاون سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج كشاورزی خبر داد؛

تولید حدود یک هزار و 350 تن محصولات شیلاتی در کشور

تولید حدود یک هزار و 350 تن محصولات شیلاتی در کشور

به گزارش آبیاری، معاون پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی از تولید حدود یک هزار و ۳۵۰ تن محصولات شیلاتی در کشور اطلاع داد.به گزارش آبیاری به نقل از مهر، حسین جعفری بامداد یکشنبه در آئین افتتاح هفتمین کنگره بین المللی تحقیقات شیلات و آبزیان که در مرکز آموزش عالی امام خمینی (ره) در کرج برگزار شد، اظهار داشت: هم افزایی بیشتر و مبادله اطلاعات میان محققان و دانشمندان و ایجاد ارتباطات بین المللی به منظور افزایش نفوذ دانش در حوزه شیلات و آبزی پروری همچون اهداف برگزاری این کنگره است.
وی اظهار داشت: آبزی پروری و شیلات یکی از موضوعات مهم در کشور است و ظرفیتهای بسیاری هم در این حوزه وجود دارد، البته نمی توان منکر موانع بر سر راه توسعه هم شد. سیاست سازمان اینست که در کنار همایش ها رویدادهای فناوری هم برگزار گردد که چون مرکز عالی امام خمینی (ره) در رویدادهای فناوری و کارآفرینی پیشرو است، میزبانی این کنگره را عهده دار شد.
معاون پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، ورود فناوری و تکنولوژی به بخش های مختلف حوزه کشاورزی را یکی از لزوم ها دانست و افزود: حتما یکی از محورهای اصلی فعالیت ما باید در حوزه نفوذ فناوری و نوآوری در قسمت های مختلف کشاورزی و شیلات باشد.
جعفری ضمن اشاره به مشکلات موجود در زمینه امنیت غذایی و موانع موجود بر سر راه تحقق امنیت غذایی در کشور بیان نمود: مواردی همچون تغییرات اقلیمی، افزایش جمعیت، کمبود آب و از بین رفتن منابع پایه سبب شده تولید با چالش هایی مواجه شود. در صورت افزایش تقاضای غذا و کیفیت و کمیت آن در دنیا و کشور این مشکلات افزایش می یابند.
وی افزود: چالش های پیش روی تأمین امنیت غذایی، وظیفه محققان و دانشمندان حوزه های مختلف را صدچندان می کند، ازاین رو نیاز است همه آنها به این مورد ورود و چاره ای پیدا کنند. وضعیت منابع طبیعی و آب و محدودیت های موجود کمی ناامیدکننده است اما ما می توانیم با استفاده از دانش و فناوری بر مشکلات غلبه نماییم و این دوران را هم پشت سر بگذاریم.
معاون پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با تکیه بر لزوم توجه ویژه به حوزه پژوهش بیان نمود: باید باور نماییم که با استفاده از علم می توانیم مشکلات پیش رو را حل نماییم، اگر به این باور برسیم و تمام تلاش خویش را هم به کار گیریم، مقابله با مشکلات دشوار نخواهد بود.
افزایش میزان تولید محصولات شیلات به ۱۸۰۰ تن در افق برنامه هفتم
جعفری حوزه شیلات را یکی از بخش های مهم اقتصادی کشور دانست و اذعان کرد: تولید محصولات شیلاتی در کشور حدود یک هزار و ۳۵۰ تن است که در تأمین غذا و سلامتی بسیار پرارزش است و چون این محصولات در کنار تغذیه نقش مهمی در حوزه سلامت هم دارند، در سبد سلامت خیلی از کشورها محاسبه می شوند.
وی با اشاره به اینکه بیشتر از ۶۰۰ هزار تن از این محصولات از آبزی پروری و بقیه از صید و صیادی حاصل می شوند، اظهار نمود: در افق برنامه هفتم دیده شده که میزان تولید محصولات شیلات به یک هزار و ۸۰۰ تن برسد اما با وجود محدودیت هایی همچون کمبود سرمایه گذاری در قسمت کشاورزی، رسیدن به این عدد کمی دشوار است.
معاون پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی اظهار داشت: در سال ۱۹۹۰ حدود ۲۷ هزار تن محصول شیلاتی در قسمت آبزی پروری تولید می شد که در سال ۲۰۱۴ این آمار به ۳۲۰ هزار تن و در سالهای اخیر به بیشتر از ۶۰۰ هزار تن رسیده است. استفاده از ظرفیت دریاها و صیادی و آبزی پروری مورد تاکید ویژه قرار دارد.
جعفری اظهار نمود: رسیدن به یک هزار و ۸۰۰ تن تولید با وصف ثابت ماندن میزان آورده ما از صید و صیادی می تواند نویدبخش این مورد باشد که با انتقال دانش و تکنولوژی میتوان این مسیر را طی کرد. توجه به وارد کردن گون های جدید هم می تواند باعث ارتقای عملکرد در این حوزه شود که با عنایت به تجارب موفق این حوزه، در می یابیم که این هدف قابل تحقق است.
وی اضافه کرد: با عنایت به غنی بودن کشور از گون های آبزی، منابع ژنتیکی پشتوانه خوبی برای تولید هستند. وجود ۲ هزار و ۴۴۰ کیلومتر ساحل در جنوب و حدود ۷۴۰ کیلومتر ساحل در شمال کشور و منابع آب های داخلی ظرفیتهای بزرگی هستند که در اختیار ما قرار دارند و می توانیم در جهت تحقق برنامه های این حوزه از آنها استفاده نماییم.


منبع:

1402/10/04
08:17:29
5.0 / 5
256
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد