اختصاصی آبیاری

محصولات كشاورزی آذربایجان شرقی به 54 كشور صادر شد

محصولات كشاورزی آذربایجان شرقی به 54 كشور صادر شد

به گزارش آبیاری ایرنا- رئیس سازمان جهادكشاورزی آذربایجان شرقی اظهار داشت: محصولات كشاورزی استان امسال به ۵۴ كشور صادر گردیده است.


اکبر فتحی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار نمود: در چهار ماهه نخست سال جاری ۶۰ هزار تن محصولات کشاورزی آذربایجان شرقی صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱ درصد به لحاظ وزنی افزایش یافته است.
وی با اشاره به اینکه ارزش دلاری محصولات صادر شده هنوز جمع بندی نشده است، اضافه کرد: خشکبار، صیفی جات، محصولات فرآوری شده مثل کشمش و رب همچون محصولاتی هستند که به ۵۴ کشور صادر شده و روسیه، ارمنستان، عراق و افغانستان به ترتیب بیشترین سهم را دارند.
وی افزود: ارزش صادرات محصولات کشاورزی از آذربایجان شرقی پارسال ۴۱۷ میلیون دلار بود که نسبت به سال پیش از آن ۴۳ درصد افزایش داشته است.
وی همینطور با تاکید بر عدم کمبود محصولات کشاورزی در بخش های مختلف به رغم مشکلات دوران انتشار کرونا اظهار داشت: به رغم تمام تحریم ها و مشکلات، رشد منفی سایر بخش ها با رشد مثبت کشاورزی جبران شد.
فتحی افزود: بر این اساس نه تنها با کاهش تولید انواع محصولات کشاورزی شامل دامی، باغی، زراعی و شیلاتی در آذربایجان شرقی روبرو نشده ایم، بلکه افزایش محصولات کشاورزی را هم شاهد می باشیم که منجر به صادرات محصولات کشاورزی شده که حاصل تلاش کشاورزان است.
رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی همینطور با اشاره به شیوع کرونا بیان نمود: شیوع این ویروس شرایط را برای تمامی بخش ها سخت کرد، اما این مشکل در بخش کشاورزی و در جهت تأمین امنیت غذایی و غذای مورد نیاز جامعه خیلی سخت تر بود اما با تمام این وجود، باید به فعالیت خود ادامه می دهیم.
فتحی همینطور با اشاره به اینکه فعالیتهای کشاورزی در هیچ دوره ای تعطیل بردار نیست، اضافه کرد: به صورت نمونه واحد مرغداری نمی تواند تلاش خویش را متوقف نماید چون که این واحد، یک واحد دارای موجود زنده است و قطع حیات آن امکان پذیر نیست و اینکه این تولیدات باید بر سر سفره ها نمود پیدا کرده و غذای مورد نیاز افراد را تأمین کند؛ پس ازاین رو امکان تعطیل بخش کشاورزی در هیچ شرایطی وجود ندارد.
وی بیان نمود: کارشناسان برای افزایش عملکرد در واحد ثبت و انتقال دانش جدید به واحدهای دیگر، مجبور به حضور در کنار کشاورزان هستند و تفکیک این دو مورد از همدیگر، امکان پذیر نیست؛ کشاورزان از تجربه دانش بومی برخوردار می باشند و انتقال تجربه و دانش جدید بر عهده کارشناسان این سازمان است.
وی افزود: در دوران شیوع کرونا، کارشناسان هم در کنار کشاورزان بوده اند و از طرفی کشاورزان هم از تجربه ظرفیت های رسانه ای بهره برده اند؛ خبرنگاران با انتشار مطالبی در مورد مسائل مربوط به کشاورزی در دوران شیوع کرونا شریکی در تأمین امنیت غذایی کشور بوده اند.
فتحی همینطور با اشاره به مشکلاتی که در حریم شهرها وجود دارد، اظهار داشت: در حریم شهرها، شهرداری و سازمان جهاد کشاورزی با مشکلاتی روبرو هستند بر این اساس برای رفع این مشکلات قرار شده شهرداری بدون استعلام از جهاد کشاورزی مجوز ماده ۱۰۰ صادر نکند.
رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به خانه باغ هایی که بدون مجوز ساخته می شوند، اخطار داد: همکاران ما در حوزه اراضی و یگان حفاظت اراضی کشاورزی قلع و قمع ها را در برنامه خود دارند که به طور معمول روزانه یک مورد قلع و قمع در جهت اجرای تبصره ۲ ماده ۱۰ را اعمال می نماییم.منبع:

1399/06/01
14:19:05
5.0 / 5
1712
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد