اختصاصی آبیاری

تولید ۳۰۰ هزار تن سیب صنعتی در آذربایجان غربی

تولید ۳۰۰ هزار تن سیب صنعتی در آذربایجان غربی

ایرنا- رئیس سازمان جهادكشاورزی آذربایجان غربی اظهار داشت: امسال یك میلیون و 100 هزار تن سیب درختی در استان تولید می شود كه از این مقدار 300 هزار تن، صنعتی است.


رسول جلیلی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: در ۲۰ روز آینده، تولید و عرضه سیب در استان شروع می شود که برای نظم دهی و رعایت بهداشت در جمع آوری سیب صنعتی، ۵۱ مرکز و جایگاه فعال گردیده است.
وی با اعلان اینکه مراکز خرید و فروش محصول درجه ۳ یا همان سیب صنعتی در ۳۰ سال قبل کنار جاده ها بوده و مشکل دارد، افزود: در این راستا ۳۷ غرفه خرید سیب صنعتی توسط سازمان تعاون روستایی برپا می شود و همین طور ۱۴ متقاضی بخش خصوصی و برخی از سردخانه های استان هم به این امر می پردازند.
رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی با اعلان اینکه این استان قطب اول تولید سیب در کشور محسوب می شود، افزود: جمع آوری غیربهداشتی امسال با هماهنگی دستگاه های مختلف ممنوعست و با هماهنگی دستگاه ها از خرید و فروش به این شکل جلوگیری می شود.
جلیلی افزود: از کارخانه داران تقاضا می شود که در این راه همراه مسئولان باشند و به پیمانکاران و جایگاه داران بسپارند که در مراکز مجاز نسبت به خرید محصولات اقدام نموده و از خرید غیربهداشتی و کنار جاده ای اجتناب کنند.
وی با اعلان اینکه سال قبل ۷۵۰ هزار تن سیب درختی از کشور به کشورهای همسایه و اتحادیه اوراسیا صادر شد، اضافه کرد: از این مقدار، ۵۰۴ هزار تن مربوط به آذربایجان غربی بود.
وی با اشاره به تولید ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی اظهار داشت: تسهیل بازاررسانی و صادرات محصولات کشاورزی، با تقویت تشکل های صادراتی و بروزرسانی روش های سورت و بسته بندی امکان پذیر بوده و این مساله از مهمترین اولویت های سازمان جهاد کشاورزی استان است.
وی افزود: در نیمه اول امسال صادرات محصولاتی از قبیل گیلاس، زردآلو و آلبالو به کشورهای همسایه مطلوب بود و به این طریق از افت شدید قیمت ها در زمان پیک عرضه محصول جلوگیری و درآمد خوبی از این طریق عاید کشاورزان شد.
آذربایجان غربی دارای ۸۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی است که سالانه ۶ تا ۶.۵ میلیون تن محصول از این اراضی برداشت و روانه بازار مصرف می شود.
۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار هکتار از مجموع یک میلیون هکتاری اراضی قابل کشت استان زیر کشت انواع محصولات زراعی و باغی قرار می گیرد.
سیب، چغندر قند، گندم، جو، کلزا، انگور، انواع میوه های هسته دار و سبزی و صیفی جات جزو تولیدات کشاورزان این استان است.


1399/06/03
13:46:48
5.0 / 5
1719
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد