احیای تالاب هامون با تغییر نحوه معیشت جوامع محلی پیرامون آن

احیای تالاب هامون با تغییر نحوه معیشت جوامع محلی پیرامون آن

معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان محیط زیست آغاز پروژه بین المللی احیای تالاب هامون را یكی از مهم ترین دستاوردهای این حوزه در سال گذشته ارزیابی كرد.به گزارش آبیاری به نقل از ایسنا احمدرضا لاهیجان زاده به مناسبت هفته دولت در تشریح دستاوردهای حوزه فعالیتش اظهار داشت: یکی از مهم ترین دستاوردهای این حوزه شروع به کار پروژه احیای تالاب هامون است. حمایت مالی این پروژه بر عهده اتحادیه اروپا و اجرای آن بر عهده ایران است. برنامه عمران ملل (UNDP) هم وظیفه نظارت را بر عهده دارد.

معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست ضمن بیان اینکه عملیات اجرایی این پروژه از دو ماه پیش شروع شده است، درباره اهمیت این پروژه اظهار داشت: هدف ما این است که بتوانیم با تغییر نحوه معیشت جوامع محلی پیرامون هامون این تالاب را احیا نماییم از طرفی امیدواریم با این پروژه کشور افغانستان هم احیای هامون ترغیب شود.

وی انجام پروژه های مطالعاتی در مورد حق آبه تالاب ها را از دیگرکارهای مهم انجام شده در حوزه معاونت محیط زیست دریایی و تالاب ها ذکر و اظهارکرد: تابحال کار مطالعاتی ۳۴ مجموعه تالابی و رودخانه ای به اتمام رسیده است و در مورد ۲۸ مورد دیگر هم در دست اجراست که تا آخر سال به نتیجه می رسد. وزارت نیرو بر طبق این مطالعات، حق آبه تالاب ها را تخصیص خواهد داد.

لاهیجان زاده از تصویب طرح های جامع مدیرت تالاب های انزلی، گمیشان و میانکاله و خلیج گرگان بعنوان یکی دیگر از اقدامات این معاونت پارسال نام برد.

معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست از همکاری این معاونت با شرکت های دانش بنیان اطلاع داد و اظهار داشت: با کمک شرکت های دانش بنیان، تلاش داریم تا در پایش تالاب ها از تکنولوژی های جدید استفاده نماییم. بدین منظور عکس برداری هوایی از تالاب ها در دستور کار قرار گرفته که بعضی از آنها به اتمام رسیده و تعدادی دیگر در دست اقدام است. اتصال این عکس ها به تصاویر ماهواره ای اطلاعات مفید و ارزشمندی را در اختیار محققان و علاقمندان قرار خواهد داد.

لاهیجان زاده با اشاره به تصویب مقرراتی برای اوراق کردن شناورهای از کار افتاده اظهارکرد: علاوه بر تدوین مقررات، هشت محل را برای این منظور مشخص کرده ایم تا شناورهای از کار افتاده در این محل ها اوراق شوند.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود درباره دریاچه ارومیه اظهار داشت: یکی از مهم ترین کارهایی که زیر نظر این معاونت انجام شده، نظارت بر پروژه های احیای دریاچه ارومیه است. خوشبختانه این پروژه ها به خوبی پیش می رود و در دی و بهمن ماه خبرهای خوشی در این حوزه خواهیم داشت.

معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست تهیه سامانه جامع ژئوپورتال تالاب ها، تهیه اطلس زیستگاه های حساس دریایی خلیج فارس و دریای عمان به دو زبان انگلیسی و فارسی که مجموعه کاملی از اکوسیستم های خلیج فارس و دریای عمان است، تدوین اقدام ملی حفاظت از لاک پشت ها، برنامه مقابله با آلودگی های نفتی خلیج فارس و دریای عمان، نظارت بر بنادر و در نهایت تفاهم سه جانبه میان سازمان حفاظت محیط زیست، منطقه ی آزاد کیش و دانشگاه علم و صنعت جهت راه اندازی مرکز پایش مرجان ها از دیگر اقدامات معاونت محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست برشمرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، لاهیجان زاده در انتها ضمن تشکر از قوه قضائیه درباره ابلاغ ممنوعیت صید ترال به دادستانی های شهرهای ساحلی و ضرورت برخورد با متخلفان اظهار داشت: با پیگیری هایی که توسط سازمان محیط زیست انجام شد، صید ترال ممنوع گردید. قوه قضائیه هم به این مورد ورود کرد و از حدود یک ماه پیش با ابلاغ به دادستانی های شهرهای ساحلی با متخلفان در این حوزه برخورد قانونی می شود.
منبع:

1399/06/08
21:55:23
5.0 / 5
1552
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد