اختصاصی آبیاری

620 میلیارد تومان در بخش كشاورزی استان بوشهر سرمایه گذاری شد

620 میلیارد تومان در بخش كشاورزی استان بوشهر سرمایه گذاری شد

به گزارش آبیاری ایرنا- رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان بوشهر اظهار داشت: در ۲ سال قبل ۵۳۰ میلیارد تومان تسهیلات به بخش كشاورزی تزریق شده كه با احتساب ۲۰ درصد سهم آورده میزان سرمایه گذاری در این بخش به ۶۲۰ میلیارد تومان می رسد.


محمد تقی منوچهری روز پنجشنبه در گفتگو با ایرنا اضافه کرد: تزریق این میزان اعتبار در بخش کشاورزی با وجود همه مشکلات و تنگناهای اعتباری همچون مهمترین دستاوردهای دولت تدبیر و امید به حساب می آید.
وی بیان نمود: حوزه کشاورزی همواره با حلقه مفقوده سرمایه گذاری نکردن در این بخش روبرو بود که با همت دولت تدبیر وامید با سرمایه گذاری و اجرای طرح های پرارزش اتفاق های مهمی در بخش های مختلف زراعت، باغبانی، شیلات، دام و طیور استان بوشهر رخ داده است.


منوچهری افزود: با سرمایه گذاری انجام شده به هدف های پیشبینی شده در حوزه ایجاد زنجیره های تولید، ارزش و حرکت از کشاورزی تولید محور به سمت کشاورزی بازار محور و آغاز و رواج کشاورزی قراردادی به موفقیت هایی دست یافته ایم.
اجرای ۳۴۰ هکتار گلخانه از دستاوردهای دولت تدبیر و امید در استان بوشهر
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر اظهار داشت: تبدیل کشت های غالب استان از فضای باز به کنترل شده و گلخانه ای از رویکردهای وزارت جهادی کشاورزی است که در این راستا سطح گلخانه های استان از ۹۰ هکتار در سال ۱۳۹۲ به ۴۳۰ هکتار گلخانه فعال در بخش سبزی، صیفی و تولید نشا تابحال افزایش یافته است.منوچهری افزود: توسعه فضای گلخانه ای استان بوشهر نوید بخش جهش در کمیت و کیفیت تولیدات کشاورزی برمبنای دانش بنیانی با منابع و هزینه های کمتر است.
وی یادآورشد: ۲۷۷ هکتار از سطح گلخانه های استان بوشهر در سه سال قبل اجرا شده است و سال جاری هم تابحال ۱۴۱ پرونده در این خصوص درکارگروه استانی مصوب و برای راه اندازی و توسعه گلخانه های جدید معرفی شده است.
منوچهری بیان نمود: گلخانه های استان بوشهر ۸۶ هزار تن محصول و ۱.۲ میلیارد قطعه نشا تولید و به خارج از استان و کشور صادر می شود.
تولید ۱.۲میلیارد قطعه نشا سبزی و صیفی در استان بوشهر
به گفته منوچهری در زمان حاضر بیشترین تولید نشا سبزی و صیفی کشور در گلخانه های استان بوشهر تولید می شود.
وی یادآورشد: با ورود اولین دستگاه اتوماتیک تولید نشا سبزی و صیفی در استان بوشهر و توسعه آن امروز حدود ۱.۲ میلیارد قطعه نشا سبزی و صیفی در استان تولید می شود.
وی افزود: از این میزان نشا تولیدی در استان بوشهر ۵۰۰ میلیون قطعه نشا سبزی و صیفی برای مصرف داخلی و مابقی آن در زمان های مختلف به استان های دیگر کشور ارسال می شود.
آغاز کشاورزی قراردادی با تولید نشا سبزی و صیفی
منوچهری با اشاره به آغاز کشاورزی قراردادی در استان بوشهر اظهار داشت: براین اساس کشاورزان از سراسر کشور سفارش تولید نشا مورد نظر را به گلخانه داران این استان می دهند و مطابق با همان خواسته نشا تولید می شود.


وی تصریح کرد: به این صورت همزمان با کشت نشا فروش آن تضمین می شود.
خرما از محصولات مزیت دار استان بوشهر
به گفته منوچهری، مهمترین محصول استان بوشهر در حوزه باغبانی خرماست و به عنوان یک محصول مهم و اقتصادی به حساب می آید.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر افزود: از ۴۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی این استان ۱۴ هزار بهره بردار در حوزه خرما فعالیت می نمایند و سالانه از سطح ۳۴ هزار هکتار نخیلات استان بیشتر از ۱۶۵ هزار تن محصول تولید می کنند.
نشان ملی خرمای کبکاب و زاهدی بوشهر
منوچهری اظهار نمود: در گذشته واریته کبکاب در فهرست خریدهای تضمینی به عنوان خرمای سایر معرفی می شد اما امروز با تلاش صورت گرفته برای ارتقای کیفیت محصول، خرمای کبکاب در فهرست خرماهای شناسنامه دار قرار گرفته و جایگاه و طرفداران خویش را پیدا کرده است.


وی تصریح کرد: تلاش می شود با انجام اصلاح ژنتیک بر واریته کبکاب آنرا به یک برند تبدیل کرد.
منوچهری افزود: در زمان حاضر نشان ملی خرمای کبکاب مربوط به شهرستان های دشتستان و تنگستان و نشان ملی زاهدی دشتستان به نام استان بوشهر است.
طرح نخلستان راهی برای تغییر شیوه آبیاری نخیلات
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر اظهار داشت: مهمترین رهاورد طرحهای اقتصاد مقاومتی در دولت تدبیر و امید در بخش کشاورزی این استان اجرای طرح نخلستان است که در کارگروه ماده ۱۱ و ستاد اقتصاد مقاومتی استان مصوب و به ستاد اقتصاد مقاومتی کشور عرضه شد.
منوچهری اضافه کرد: طرح نخلستان با هدف توسعه زیرساخت و اجرای شبکه های آبیاری، اصلاح، احیا و نوسازی باغ ها با نگاه دراز مدت اقتصادی دراستان بوشهر در سطح ۳۷هزار و ۲۰۰ هکتار از مزارع و باغات مناطق آبپخش، سعدآباد، دالکی و شبانکاره از توابع شهرستان دشتستان در حال اجراست.


وی افزود: طرح نخلستان ازمهمترین دستاورد دولت تدبیر و امید در این استان برای تغییر شیوه آبیاری نخیلات از سنتی به تحت فشار است که به این وسیله مهمترین مشکل اساسی و تاریخی آبیاری نخیلات زیر پوشش شبکه آبیاری که به صورت سطحی انجام می شود برطرف می شود.
منوچهری افزود: برپایه برنامه ریزی انجام شده مقرر است ۱۸هزار و ۵۰۰ هکتار از نخیلات در دستور کار است که شامل اصلاح و احیاء ۱۱ هزار هکتار از نخیلات درجه ۲ و نوسازی و بازسازی ۷هزار و ۵۰۰ هکتار از نخیلات درجه سه است.
وی تصریح کرد: با اجرای این طرح ریشه همه این مشکلات مربوط به آبیاری سطحی برطرف و سطح وسیعی از نخیلاتی که عمر اقتصادی آنها به پایان رسیده اصلاح و نوسازی می شوند.
منوچهری افزود: براین اساس شبکه های سطحی مربوط به نخیلات استان که بیشتر از ۱۰۰ سال عمر دارند نوسازی می شوند.
وی خاطرنشان کرد: طرح نخلستان با وجود برخی مقاومت ها اما با همت دولت در حال انجام می باشد و سال جاری آبیاری تحت فشار را وارد بخشی از باغ های سعدآباد کرده و این نقطه عطفی در توسعه آبیاری نوین در نخیلات دشتستان است.
منوچهری اظهار نمود: همینطور در هفته دولت سال جاری طرح نخلستان در سه هزار و ۱۶۰ هکتار از باغات آبپخش شروع شده است.
تولید نهال کشت بافت در دانشگاه خلیج فارس
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر اظهار داشت: در جهت بازسازی نخیلات فرسوده در استان تولید نهال کشت بافت در دانشگاه خلیج فارس در حال انجام می باشد که تابحال توفیق خوبی هم داشته اند.
وی خاطرنشان کرد: در زمان حاضر هفت هزارو ۵۰۰ اصله نخل در استان بوشهر احتیاج به جایگزینی دارند بنابراین کشت بافت یک سری از ارقام در استان با رویکرد توجه به ارقام تجاری و بازار پسند در حال انجام می باشد.
افزایش ۶۱ هزار تنی ظرفیت سردخانه ای استان بوشهر
وی اظهار داشت: تا سال ۹۲، ظرفیت سردخانه ای استان بوشهر برای نگهداری میگو، ماهی و خرما ۵۳هزار تن بود اما از سال ۹۲ تابحال با سرمایه گذاری ۱۱۰ میلیارد تومانی ۶۱ هزار تن به این ظرفیت افزوده شده و ۲۴۵ اشتغال در این عرصه بوجود آمده است.


منوچهری افزود: امروز استان بوشهر ظرفیت مناسبی در حوزه نگهداری، کیفیت محصول، تنظیم بازار، صنایع تبدیلی، بسته بندی و فرآوری بوجود آمده است.
وی افزود: بیشترین صنایع فرآوری و تبدیلی در حوزه خرما در حوزه استان بوشهر بوجود آمده است و در زمان حاضر بیشتر از ۸۷ هزار تن ظرفیت فعال در حوزه صنایع بسته بندی در استان وجود دارد و تا آخر سال این ظرفیت به ۱۰۰ هزار تن افزایش می یابد.
تهیه اطلس سرمایه گذاری در حوزه شیلات استان بوشهر
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر اظهار داشت: در زمان حاضر بیشتر از ۵۰ درصد میگوی پرورشی کشور در این استان تولید و ۹۰ درصد آن به خارج از کشور صادر می شود.
وی تصریح کرد: با عنایت به قابلیت های موجود در استان بوشهر تلاش می شود اطلس سرمایه گذاری در حوزه شیلات تهیه شود.
منوچهری افزود: تابحال ۳۴ هزار هکتار زمین مستعد برای صنعت پرورش میگو در استان بوشهر شناسایی شده است.


به گفته منوچهری، در زمان حاضر یک شهرک شیلاتی به وسعت سه هزار و۶۱۱ هکتار در گناوه به نام رود شور با ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی با همت بخش خصوصی در حال اجراست و به این وسیله زنجیره کامل آبزیان در این شهرک ایجاد می شود.
وی با اشاره به پیشرفت ۶۰ درصدی سایت ۷۰۰ هکتاری صبح (شیف جدید) اظهار داشت: بهره برداری از ۵۰۰ هکتار اراضی مستعد برای پرورش میگو در هفته دولت انجام شده است.
منوچهری اضافه کرد: د رراستای توسعه صنایع شیلاتی افزون بر طرح های در دست اجرا فراخوان هایی شامل ۸۰۰ هکتار دردیلم، ۸۰۰ هکتار درغرب شیف و ۹۵ هکتار در زیارت در چارچوب شهرک شیلاتی متراکم داده است.
وی خاطرنشان کرد: پژوهشکده ملی میگوی و مرکز تشخیص بیماری های میگوی کشور و تولید میگوی عاری از بیماری در استان بوشهر است.
صدور ۵۹ موافقت اصولی تولید ماهی در دریا
منوچهری اضافه کرد: تمرکز ما بر توسعه تولید ماهی در دریا است در همین ارتباط ۵۹ موافقت اصولی صادر و سرمایه گذاران این بخش به دنبال گرفتن پروانه تاسیس و بهره برداری هستند.
وی افزود: در هفته دولت یک واحد ۱۰۰ تنی تولید ماهی در دریا با چهار قفس در شهرستان دیر افتتاح شده است.


رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر اظهار داشت: ۶۰ هزار تن مواقفت اصولی در استان بوشهر صادر شده و تابحال حدود ۲ هزار تن تولید ماهی انجام شده و سال جاری هم یک سری از موافقتنامه ها مورد بهره بردرای قرار می گیرد.
منوچهری افزود: مشکل اصلی پرورش ماهی در قفس مسائل و مشکلات اجتماعی است و در مناطقی که مقرر است قفس در آنها مستقر شود صیادان محلی از انجام این کار ممانعت می کنند.
۱۸ بندر صیادی در استان بوشهر فعال است
به گفته منوچهری با وجود ۱۸ بندر صیادی، ۳۲ تعاونی صیادی، بزرگترین بندر صیادی کشور در استان بوشهر، ۱۲ هزار صیاد در چارچوب یک هزار و ۶۲۱ قایق، ۲۲ کشتی و ۵۷۱ لنج، ۶ مرکز آموزش صیادی مبادرت به صید ۶۵ هزار تن انواع آبزی می کنند.
وی افزود: با وجود همه این ظرفیت ها اما با عنایت به ضعف ذخایر دریایی بیشترین رویکرد استان به سمت آبزی پروری است.
افزایش پنج برابری تولید عسل در بوشهر
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر اظهار داشت: در سال ۹۲، ۲۰ هزار کلونی زنبور عسل در استان با ۲۰۰ تن تولید وجود داشت اما امروز با سرمایه گذاری انجام شده شمار کلونی های زنبور عسل در استان به ۹۰ هزار کلونی و تولید عسل هم با پنج برابر افزایش به یک هزار تن افزایش یافته است.


وی افزود: از این میزان کلونی فعال ۷۰ کلونی مربوط به هفت سال قبل است.
اختصاص نشان ملی عسل کنار به بوشهر
منوچهری یادآورشد: باتوجه به اینکه عسل تولیدی استان بوشهر از گرده کنار وحشی تغذیه می کند مرغوب و پرطرفدار است و نشان ملی عسل کنار به نام استان بوشهر ثبت شده است
تولید هشت هزار تن گوشت قرمز
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر افزود: در زمان حاضر یک میلیون راس دام و ۲۷۲ واحد پرواربندی فعال در استان بوشهر وجود دارد و سالانه هشت هزار تن گوشت قرمز در این استان تولید می شود.
به گفته منوچهری ۲۱۷ واحد پرورش مرغ با امکان تولید ۳۹هزار تن گوشت و ۶ میلیون و ۶۹۰ هزار تن جوجه ریزی در استان بوشهر فعال است.
وی بیان نمود: تا سال ۹۶ استان بوشهر تنها در بخش پرورش مرغ فعال بود و مابقی نیاز خویش را از استان های دیگر تأمین می کرد اما امروز یک واحد ۲۰ هزار قطعه ای که تولید سالانه ۶ میلیون تخم مرغ نطفه دار و یک واحد جوجه کشی بسیار مدرن با ظرفیت تولید ۱۷ میلیون قطعه جوجه یک روزه در سال قسمت مهمی از نیاز استان را تأمین می کند.
منوچهریگفت: راه اندازی یک واحد مرغ مادر گوشتی در منطقه پشت بر دشتستان همچون برنامه های این استان در جهت تکمیل زنجیره تولید است.
وی یادآورشد: همینطور کارخانه تولید دان و خوراک طیور در استان بوشهر هم تاسیس و در زمان حاضر در مورد تولید خوراک در استان در این بخش مشکلی وجود ندارد هرچند در بخش ذرت و سویا به عنوان ماده اولیه مشکلاتی در کشور وجود دارد.
وی با اشاره به تاسیس یک واحد مدرن و به روز کشتارگاه مرغ در گناوه تا آذرماه سال جاری اظهار داشت: با راه اندازی این واحد کشتارگاه امکان بسته بندی و قطعه بندی گوشت مرغ و صادرات آن در استان فراهم می شود.
وی افزود: از سال ۹۲، ۳۵ واحد پرواربندی با ۶هزار و ۲۰۰ راس بوجود آمده و با فعالیت این واحدها حدود هشت هزار تن گوشت قرمز تولید می شود.
منوچهری با اشاره به فعالیت بزرگترین واحد پروار بندی جنوب کشور در دشتستان راه اندازی شد اظهار داشت: حلقه مفقوده استان بوشهر در گوشت قرمز کشتارگاه است و تلاش می شود با ایجاد این مهم این مشکل برطرف شود.
تولید بیشتر از نیاز گندم در سالهای ۹۷و ۹۸
رئیس سازمان جهاد کشاورزی اظهار داشت: در سال زراعی ۹۷-۹۸ مقدار ۱۶۳هزار تن و در سال ۹۸-۹۹ هم ۱۰۴ هزار تن گندم در استان بوشهر تولید شده است.
وی خاطرنشان کرد: تولید این میزان گندم بیشتر از نیاز استان بوشهر و به این وسیله در تأمین گندم مورد احتیاج به خودکفایی رسیده ایم.
منوچهری اظهار داشت: گندم، جو، کلزا، گوشت قرمز و سفید همچون محصولات راهبردی استان و ماهی، میگو، نخیلات، سبزی و صیفی هم همچون محصولات مزیت دار استان بوشهر به شمار می روند که به دنبال افزایش تولید آنها هستیم.


وی یادآورشد: سالانه در صورت شرایط مناسب بارندگی ۱۲۰ هزار تن گندم، ۶۰۰ هزار تن محصول گوجه فرنگی، ۱۶۵ هزارتن خرما و ۲۱ هزار تن میگوی پرورشی در استان تولید می شود.
هزینه ۱۲ میلیارد تومانی برای مبارزه با ملخ صحرایی دراستان بوشهر
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر اظهار داشت: در ۲ سال قبل ۱۲ میلیارد تومان از محل اعتبارات استانی، ملی و کمک مردمی در بحث ملخ هزینه شده است.
وی با اشاره به هجوم ملخ های صحرایی به ۹ استان کشور امسال اظهار داشت: در این زمان ۱۴۷ هزار هکتار مبارزه با ملخ صحرایی در سطح دشت ها و مناطق کوهستانی استان بوشهر با همت ۳۰۰ نفر از کارشناسان و نیروهای مردمی انجام و کمترین خسارتی به مزارع و باغ های استان بوشهر وارد نشد.
به گفته منوچهری برپایه اعلام سازمان خواربار وکشاورزی ملل متحد (فائو) سال جاری پدیده ملخ صحرایی زودتر از هر سال به کشور حمله می کند برهمین اساس استان بوشهر برای تأمین سم و آمادگی ناوگان مقابله با این آفت آمادگی لازم را دارد.


وی یادآورشد: ملخ جزء آفت های عمومی است و دولت وظیفه مقابله با این آفت را برعهده دارد که برپایه پیشبینی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) ورود ملخ از شرق هند و پاکستان از آبان اما ورود آن به استان بوشهر از سمت عربستان در بهمن و اسفند پیشبینی می شود.
وی بازار محصولات کشاورزی و آب را به عنوان مهمترین چالش بخش کشاورزی در استان بوشهر عنوان نمود.
منوچهری در مورد کاداستر (حد نگار) زمین های کشاورزی اظهار داشت: در زمان حاضر ۴۲۰ هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان بوشهر حدنگاری شده که از این میزان ۲۹۰ هزار هکتار تهیه نقشه صورت گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: برپایه توافق بین استانداری بوشهر و سازمان امور اراضی مقرر است با تخصیص ۴۰ درصد اعتبار از جانب استان و ۶۰ درصد از جانب امور اراضی طرح کاداستر سال جاری در استان به صورت کامل انجام و پرونده آن بسته شود.
منبع:

1399/06/13
17:51:42
5.0 / 5
1756
تگها: آب , باغ , دستگاه , سایت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد