نارنگی زودرس مازندران وارد بازار شد

نارنگی زودرس مازندران وارد بازار شد

آبیاری: مركبات مازندران با نارنگی زودرس در حالی این روزها به مرحله برداشت و عرضه به بازار رسیده است كه سازمان جهاد كشاورزی نسبت به خطر سبززدایی این میوه پائیزی به شهروندان هشدار داد.


نارنگی و پرتقال مهم ترین میوه باغ های مازندران هستند و بسته به گونه درخت به صورت زودرس و یا دیررس برداشت شده و روانه بازار می شود. در بین نارنگی ها ارقام ایواساکی، میاگاوا، اکتیو و هوشیموتو در باغ های مرکبات مازندران زودرس محسوب می شوند و بطور معمول برداشت آنها از دهه دوم شهریور شروع می شود.
طبق آمار رسمی سازمان جهاد کشاورزی مازندران از ۱۱۰ هزار هکتار باغ مرکبات استان، ۲۵هزار هکتار نارنگی است که پنج هزار هکتار آنرا ارقام مختلف زودرس تشکیل می دهد. نارنگی های زودرس دارای رنگ کاملا سبز هستند و مزه ترش دارند.
کارشناسان باغبانی مازندران معتقدند اگر نارنگی های عرضه شده در بازار به رنگ سبز نباشد، نشانه انجام عملیات سبز زدایی با هدف فریب دادن شهروندان است و نباید از این میوه بهره برد.
آنان از باغداران خواستند از چیدن نارنگی های غیر زودرس که قند آن کامل نشده است، اجتناب کنند. "انشو "، "پیج"، "کلمانتین "، "یافا" و "یونسی" از انواغ نارنگی هایی دیررس باغ های مازندران هستند که و برداشت آنها با گونه های مختلف پرتقال مانند " تامسون " از نیمه آبان آغاز می شود.
پیش بینی افزایش ۲۵۰هزار تنی برداشت مرکبات
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان این که مرکبات بعد از برنج دومین محصول برای رونق اقتصادی و درآمد کشاورزان استان است، اظهار داشت: باتوجه به وضعیت مناسب آب و هوایی و گسترش، احیاء و بازسازی باغ ها، پیش بینی می شود که امسال حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن انواع مرکبات از باغ های استان برداشت شود که ۲۵۰ هزار تن بیشتر از سال قبل است.
عزیزالله شهیدی فر روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا همین طور به نقش مشارکت و توجه باغداران در مقابله و کنترل آفت مگس میوه اشاره نمود و اضافه کرد: یکی از دلیلهای افزایش تولید محصول مرکبات مبارزه با این آفت است.
وی از مدیریت مگس میوه در سال ۹۸ بعنوان یک اقدام جهادی نام برد و اظهار داشت که این کار به تولید سالم ۹۹.۵ درصدی محصولات باغی استان کمک کرده است.
شهیدی فر از ورود چهار رقم جدید صادراتی مرکبات به حوزه باغبانی استان آگاهی داد و گفت: سال قبل ۴۲۰ هزار تن محصول کشاورزی به ارزش ۲۵۰ میلیون دلار از مازندران به ۱۳ کشور دنیا صادر شد.
وی ممنوعیت واردات محصولات باغی را از خواسته های اصلی کشاورزان استان مازندران دانست و توضیح داد: وجود ظرفیت ۱.۵ میلیون تنی سردخانه ها، سورتینگ و انبارهای فنی استان نیز نشانه توانایی استان در ذخیره سازی و نگهداری محصولات کشاورزی برای تنظیم بازار و قیمت محصولات است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران به پایانه صادراتی محصولات کشاورزی در جویبار اشاره نمود و اظهار داشت: این پایانه ظرفیت ذخیره سازی ۱۴۰ هزار تن محصولات کشاورزی را دارد که سهم چشمگیری در توسعه صادرات محصولات کشاورزی استان دارد.
وی تامین لجستیک لازم برای توسعه صادرات نظیر کامیون های یخچال دار ار از خواسته های مهم صادرکنندگان و سازمان جهاد کشاورزی استان برشمرد.
منبع:

1399/06/18
10:26:58
5.0 / 5
1642
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد