وزیر جهاد كشاورزی:

كشور هیچ مشكلی در تولید گندم ندارد

كشور هیچ مشكلی در تولید گندم ندارد

وزیر جهاد كشاورزی اظهار داشت: در داخل كشور هیچ مشكلی برای تولید گندم نداریم و تولید در حال انجام می باشد.


«کاظم خاوازی» روز چهارشنبه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به نمایندگان مجلس درباره طرح خودکفایی و خوداتکایی گندم، اضافه کرد: باتوجه به تولیدات صورت گرفته تولید گندم مورد نیاز کشور در پنج سال قبل تثبیت شده است.
وزیر جهاد کشاورزی افزود: این مساله مربوط به سال های ۹۳ و ۹۴ است و من از اردیبهشت ماه وارد وزارت جهاد کشاورزی شدم و تلاش کردم همه اسناد را عادلانه مورد بررسی قرار دهم.
وی اظهارداشت: بر طبق ماده ۷ قانون تنظیم مقررات مالی دولت، طرح تملک های دارایی های سرمایه ای در یک زمان مشخص شروع شده و خاتمه می یابد، یعنی این طرح خودکفایی گندم در فاصله سال های ۸۲ تا ۹۳ اجرا شده است و سازمان برنامه و بودجه این طرح را خاتمه یافته می داند.
وزیر جهاد کشاورزی اشاره کرد: دراین طرح، رسیدن به هدف تجمعی تولید ۱۱۷.۳ میلیون تن گندم پیش بینی شده که در نهایت این عدد به ۱۴۱ میلیون تن رسیده است. طرح خودکفایی گندم به پایان رسیده است و طرح دیگری تحت عنوان ضریب خوداتکایی در تولید محصولات راهبردی کشاورزی توسط سازمان برنامه و بودجه به تصویب رسید.
خاوازی افزود: در فاصله پنج سال بعد و پنج سال قبل این طرح را مورد بررسی قرار دادم که برمبنای آن، به صورت تجمعی در مدت پنج سال ۴۹.۵ میلیون تن گندم با میانگین سالانه ۹.۹ میلیون تن تولید شد. اما در مدت یاد شده، ردیف ارتقای ضریب خود اتکایی در محصولات راهبردی ۶۵.۲ میلیون تن با میانگین تولید ۱۳ میلیون تن در سال بوده است.
وی اضافه کرد: میزان واردات در پنج سال منتهی به انتها طرح، ۱۹ میلیون تن با متوسط ۳.۸ میلیون تن بوده است.
وزیر جهاد کشاورزی با اعلان اینکه طرح خودکفایی و خود اتکایی مورد حمایت است، افزود: در طرح خودکفایی گندم مربوط به سال های ۸۲ تا ۹۳ بطور متوسط ۵۵ درصد اعتبار، صرف ناظرین گندم شد بطوریکه در دو و سه سال آخر طرح، همه ناظرین با تصویب مجلس جذب وزارت جهاد کشاورزی شدند.
وی اظهارداشت: در عمل، طرح ضریب خوداتکایی و خودکفایی گندم برای بحث پرسنلی صرف شده است.
واردات ۳ تا ۵ میلیون گندم برای حفظ ذخایر
خاوازی افزود: هر کشوری باید ذخایر راهبردی خودرا داشته باشد که بر این اساس، بین سه تا پنج میلیون تن گندم توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران وارد می شود.
وی اظهارداشت: البته این مساله از مردادماه سال ۹۸ رخ داده است.
به گفته وزیر جهاد کشاورزی، مدیریت واردات با وزارت جهاد کشاورزی نیست، اما این واردات برای تامین ذخایر راهبردی کشور است و باید کشور ذخایر راهبردی داشته باشد.
وی افزود: تولید گندم به اندازه نیاز و مصرف داخل وجود دارد.
ضایعات ۷ درصدی در گندم
خاوازی با اعلان اینکه هیچ کشاورزی الزامی برای فروش گندم به دولت ندارد، اضافه کرد: آنچه خرید را تضمین می نماید قیمت های محصولات دیگر در بازار است، بعنوان مثال اگر قیمت ذرت و جو بالا باشد بطور قطع گندمکار، محصول خودرا نمی فروشد.
وزیر جهاد کشاورزی با اعلان اینکه گندم هفت درصد ضایعات دارد، اضافه کرد: حالا حدود ۱۷هزار کمباین در این بخش داریم اما به ۱۴هزار کمباین دیگر نیاز است برای اینکه در پنج ماه تا کمباین ها به استان های مختلف منتقل شوند باد سبب ریزش گندم می شود که این مهم نیازمند کمک دولت و مجلس شورای اسلامی است.
وی گفت: بدین سبب ۶۷ درصد گندم خرید تضمینی، ۸.۵ درصد بذر مصرفی، ۷ درصد ضایعات از مزرعه تا کارخانه آرد، ۱۰ درصد خوراک دام و طیور، دو درصد خود مصرفی، نیم درصد صادرات و مابقی برای تولید ماکارونی و مشتقات استفاده می شود.
وزیر جهاد کشاورزی با اعلان اینکه کارخانجات آرد ۵۰۰ هزارتن معادل پنج درصد گندم را جدا از سهمیه خود از کشاورزان خرید کرده اند افزود: بدین سبب به اندازه نیاز کشور گندم تولید می شود و این مهم در پنج سال قبل تثبیت شده است.
خاوازی اظهار داشت: با وجود محدودیت منابع آبی ۷۰ درصد گندم مورد نیاز کشور از کشت آبی تامین می شود بدین سبب انتظار می رود دولت و مجلس کمک کنند برای اینکه با سرمایه گذاری در این بخش می تواند بیش از ۱۵ تا ۱۶ میلیون تن تولید گندم داشته باشیم که می توان ذخایر راهبردی را از این محل تامین کرد.
وی با اعلان اینکه وضعیت مکانیزاسیون بخش کشاورزی باید ارتقا یابد اضافه کرد: در مکانیزاسیون خیلی عقب هستیم برای اینکه حالا حدود ۵۳ هزار کارنده غلات داریم که باید به ۸۰ هزار کارنده افزایش یابد و همین طور در تراکتور و سمپاش کمبود داریم.
خاوازی افزود: این درحالی است که در این چند سال مکانیزاسیون بخش کشاورزی ارتقا یافته اما تا ایده آل فاصله داریم.
وزیر جهاد کشاورزی درباره انتقال تکنولوژی های نوین اظهار داشت: شرایط ما در کشور از لحاظ مواد آلی و تبخیر شکننده است و انچه امروز می تواند به ما کمک نماید بحث قیمت و قیمت گذاری است بدین سبب تلاش داریم که امسال دولت قیمتی را تعیین کند که همه کشاورزان برای کشت گندم ترغیب شوند.
وی درباره نفوذ ارقام جدید گندم همچون پیشگام، مهرگان و رخشان اضافه کرد: حالا نفوذ ارقام پرمحصول گندم آبی بین ۴۵ تا ۵۰ درصد است که رقم پایینی است و باید حداقل در گندم آبی به ۶۵ درصد و دیم ۴۵ درصد برسد.
خاوازی اظهارداشت: همین طور آبیاری میکرو و تیپ را در بحث آب پیشنهاد داده ایم برای اینکه کشاورزانی داریم که به ازای هر مترمکعب ۱.۷ کیلوگرم ماده خشک گندم برداشت می کنند یعنی برای ۱۰ تن گندم ۶ هزارو ۲۰۰ متر مکعب آب مصرف می کنند.
وی درباره طرح یاوران تولید اظهار داشت: بدین سبب تلاش داریم که بوسیله یاوران تولید دانش را به کشاورزان منتقل نماییم.
پیگیری متعادل سازی قیمت کود هستیم
وی دربحث قیمت گذاری کود اظهارداشت: بحث کود را با جدیت پیگیری می نماییم برای اینکه کودهای نیتروژنی که ۲.۴ میلیون تن و بخش قابل توجه کود مصرفی کشور است، ریالی افزایش قیمت نخواهیم داشت.
وی با اعلان اینکه در کودهای فسفاته و پتاسه وابسته هستیم، اضافه کرد: ۴۰۰ هزارتن کود فسفاته و ۲۰۰ هزارتن کود پتاسه وارد می شود که حالا قراردادهایی در داخل کشور بسته ایم و خاک فسفات وارد می نماییم.
به گفته وی، حالا کودهای ترکیبی را طراحی می نماییم که کودهای ام تی کی است که پیگیر هستیم که به اندازه کافی یارانه دریافت نماییم تا قیمت ها به حد تعادل برسد.
وزیر جهاد کشاورزی از نمایندگان مجلس و دولت خواست تا در بودجه سال ۱۴۰۰ بخش کشاورزی در بحث تسهیلات، اعتبارات و سرمایه در گردش کمک کنند.
خاوازی همین طور از بانک مرکزی خواست تا در هر شرایطی منابعی را برای نهاده های بخش کشاورزی قرار دهند تا کشاورزان با مشکل روبرو نشوند.


1399/06/20
11:44:04
5.0 / 5
1804
تگها: آب , پرسنل , شركت , فروش
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد