گنج زرخیز چابهار ارزآور و اشتغالزا

گنج زرخیز چابهار ارزآور و اشتغالزا

به گزارش آبیاری ایرنا- كشت و استحصال میگو بعنوان یكی از گنج های زرخیز چابهار پس از گذشت حدود ۲۰ سال رفته رفته جایگاه خویش را در ارزآوری و اشتغال پیدا كرده بطوریكه هم اینك سرمایه گذاران بومی هم وارد این عرصه پرمصرف و پرسود شده اند.


آب و هوای سواحل مکران در جنوب سیستان و بلوچستان به جهت نزدیکی به خط استوا نسبتا گرم و مرطوب و بر اثر بادهای موسمی مونسون متعادل است و همین وضعیت زمینه لازم را برای آبزی پروری فراهم نموده است.
چابهار، دشتیاری و کنارک با ۵۴۱ کیلومتر نوار ساحلی و شناسایی ۲۰ سایت با ۴۲ هزار هکتار اراضی مستعد و حاصلخیز ظرفیت کشت و برداشت سالانه ۲ نوبت پرورش میگو را دارند.
سابقه پرورش میگو در جنوب استان سیستان و بلوچستان به دهه ۱۳۷۰ بر می گردد که به صورت پایدار توسط شیلات در منطقه بریس انجام شد، مطالعات برای اولین مجتمع صنعتی پرورش میگو انجام شد و فاز اجرایی آن از اواسط دهه ۷۰ آغاز و سال ۷۸ به صورت رسمی به بهره برداری رسید.
مجتمع پرورش میگو گواتر دشتیاری با چهار هزار هکتار گستره در منتهی الیه جنوب شرق کشور و در فاصله تقریباً ۱۱۰ کیلومتری شهر چابهار در نزدیکی مرز پاکستان قرار گرفته است.
این سایت پرورش میگو دارای ۲ هزار و ۸۵۰ هکتار اراضی مفید و قابل کشت است و هم اینک ۶۶۰ هکتار تاسیسات زیربنایی دارد که به ۲ فاز شمالی و جنوبی تقسیم بندی شده است.
فاز شمالی ۱۰۷ مزرعه با تیپ ۲۰ هکتاری طراحی شده که تابحال ۹۲ مزرعه با سطح مفید حدود یکهزار و ۴۱۰ هکتار به بهره برداری رسیده است.
۶ مزرعه ۲۰۰ هکتاری در فاز جنوبی هم طراحی شده که هم اینک سه مزرعه کامل و یک مزرعه تا ۵۰ درصد با سطح مفید ۴۳۰ هکتار بهره برداری شده است.
میگوی کشت شده در گواتر چابهار از نوع وانامی پاسفیدغربی است و این نوع در مقابل بیماری ها مقاوم است.
برای اجاره هر مزرعه ۲۰ هکتاری در یک دوره سه ماهه ۷۰ تا بیشتر از ۱۰۰ میلیون تومان باید به صاحب ملک پرداخت گردد و برای تهیه خوراک بچه میگو(پست لارو) هم می توان به صورت قرض و یا مبادله پایاپا با میگو اقدام نمود.
۸۰ درصد میگوی تولیدی این منطقه به کشورهای مختلف دنیا صادر می شود و برای کشور ارزآوری خوبی دارد به همین سبب پرورش آن به صرفه است بطوریکه در مزرعه پیش فروش می شود.
به صورت متوسط از هر هکتار با سیستم هوادهی بیشتر از ۲ تا چهار تن و برخی مواقع کمتر از یک تن در هکتار هم برداشت می شود.
سرمایه گذاری در حوزه پرورش میگو چابهار حمایت و همراهی می شود
مدیرکل شیلات سیستان وبلوچستان اظهار داشت: چابهار، کنارک و دشتیاری توانمندیهای زیادی در حوزه شیلات شامل ماهی و میگو و سایر آبزیان دریایی دارند به همین دلیل اداره کل شیلات استان آمادگی کامل خویش را برای همکاری با سرمایه گذاران در حوزه شیلاتی اعلام می کند و جهت تسهیل و تسریع در فعالیتهای شیلاتی سرمایه گذاران تمام تلاش خویش را بکار خواهد گرفت.
محمد شهلی بر اضافه کرد: استقبال از حضور سرمایه گذاران حوزه شیلاتی در منطقه از ایده های نوین سرمایه گذاری در جهت ارتقا سطح توانمندی ها و ظرفیت های استان است که سبب ایجاد اشتغال و رونق کسب کار و معیشت مردم منطقه و همینطور تحقق اهداف شیلاتی بخصوص در حوزه آبزی پروری می شود و به همین سبب مورد حمایت کامل قرار می گیرد.
وی اظهار داشت: این منطقه پتانسیل های طبیعی و بی نظیری در حوزه پرورش آبزیان همچون انواع جلبک های دریایی، خیار دریایی، لابستر، آرتمیا، ماهیان زینتی و سایر آبزیان از این قبیل با عنایت به اقلیم منطقه و شرایط آب و هوایی جنوب استان و نوار ساحلی مکران دارد و مکانی بکر و بی نظیر برای سرمایه گذاری در این بخش شیلاتی بوجود آورده است.
وی افزود: با برنامه ریزی های دقیق درزمینه آغاز فعالیت مزارع بعد از باران های سیل آسا و تخریب برخی زیرساخت ها و همینطور شرایط بحرانی شیوع بیماری کرونا در کشور همچون شهرستان چابهار اقدامات لازم برای فعالیت مجدد این مجموعه و ترمیم، آماده سازی و لایروبی کانال ها و زهکش ها در دستور کار قرار گرفته و هم اینک در حال انجام می باشد و اداره کل شیلات هم آمادگی دارد در هر نقطه ای که از جانب بهره بردار به عنوان لزوم اعلام گردد اقدامات خویش را در همان نقطه متمرکز کند.
مدیرکل شیلات سیستان وبلوچستان خاطرنشان کرد: همینطور علاوه بر گواتر روند پیشرفت پروژه پرورش میگو در رودیک هم خوب است و با موافقت استاندار و تایید سازمان برنامه وبودجه سیستان و بلوچستان و تزریق بودجه موردنیاز برای تکمیل پروژه های شیلاتی بتوانیم شاهد فعالیت مجتمع پرورش میگوی رودیک و رونق بیشتر از پیش مجتمع پرورش میگوی شهید صنعتی گواتر و ایجاد اشتغال جدید و جهش تولید باشیم.
چابهار، دشتیاری و کنارک سالانه ۲ بار ظرفیت پرورش میگو را دارند
مدیرکل شیلات سیستان وبلوچستان با اشاره به اینکه آب و هوای گرم و مرطوب و متعادل سواحل مکران در جنوب سیستان و بلوچستان زمینه را برای آبزی پروری فراهم نموده و به شکلی می توان گفت چابهار و کنارک بهشت آبزی پروری ایران هستند و ظرفیت کشت و برداشت سالانه ۲ نوبت پرورش میگو را دارند.
شهلی بر با اعلان اینکه در هر هکتار پرورش میگو یک اشتغال مستقیم و ۲ اشتغال غیرمستقیم ایجاد می شود، اشاره کرد: میگو ارزش صادراتی، ارز آوری، برگشت سریع سرمایه و بازار پسندی بالایی نسبت به سایر آبزیان دارد و طول هر دوره پرورش میگو در چابهار ۸۵ تا ۱۲۰ روز است.
وی اظهار داشت: مناطق ساحلی چابهار، دشتیاری و کنارک ۳۱ درصد صید کل کشور، ۳۶ درصد صید آب های جنوب کشور، ۲۰ درصد کل تولید آبزیان کشور (صید و آبزی پروری)، رتبه دوم صید در اقیانوس هند پس از اندونزی و رتبه نخست صید در غرب اقیانوس هند را داراست.
۶۰ تن میگو در چابهار فرآوری و صادر شد
معاون مدیرکل و رئیس اداره دامپزشکی چابهار هم اظهار داشت: سال قبل بعد از برداشت محصول از استخرهای پرورشی این شهرستان حدود ۶۰ تن میگو فرآوری و صادر گردیده است.
اولیاء میرلاشاری اضافه کرد: سایت پرورشی میگو گواتر چابهار در سال قبل با ظرفیت ۱۳۰ میلیون قطعه پست لارو در گستره ۷۰۶ هکتار در چارچوب ۵۰ مزرعه با ۶۴۳ استخر به زیر کشت رفته بود.
رییس دامپزشکی چابهار اضافه کرد: نظارت بهداشتی و بازدید از محل کارگاه فرآوری میگو و روند کار انجام و بعد از آزمایش های لازم در آزمایشگاه دامپزشکی شامل مالاشیت گرین، فلزات سنگین، بامانده های دارویی و آزمایش های میکروبی برای صادرات آن اقدام می شود.
معاون مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: بازدیدهای گوناگونی از سایت پرورش میگو و دیدارهایی با مدیران مزرعه و دبیر انجمن صنفی پرورش دهندگان انجام شده است و حساسیت کارشناسان دامپزشکی در اجرای ضوابط بهداشتی قرنطینه ای در سایت گواتر و نظارت های مستمر بیشتر شده و خوشبختانه شاهد آغاز برداشت از مزارع بدون وقوع هرگونه بیماری هستیم.
میرلاشاری ابراز امیدواری کرد که ادامه این روند بدون رخداد بیماری در سایت انجام و سودآوری سرمایه گذاران در این منطقه روز به روز بیشتر شود تا شاهد استقبال چند برابری در سالهای آینده باشیم که این خود به افزایش تولید و اشتغال کمک می نماید.
رئیس دامپزشکی چابهار با ابراز خرسندی از فعال شدن کارگاه های فرآوری که نقش مهمی در اشتغال و توسعه پایدار منطقه دارد، ابراز امیدواری کرد که با راه اندازی آزمایشگاه تخصصی آبزیان در آینده نزدیک، شاهد خدمت رسانی هرچه بهتر به فعالان این حوزه باشیم.
پرورش میگو در چابهار بومی سازی می شود
جاوید برازپور یکی از پرورش دهندگان میگو در سایت گواتر که خود از افراد بومی و ساکن روستای شهرک مسکونی گواتر است اظهار داشت: از سال ۱۳۸۲ که در دبیرستان در رشته تکثیر و پرورش مشغول به تحصیل شدم به عنوان کارآموز به یکی از شرکت های پرورش میگو معرفی و یک دوره کامل به عنوان کارگر مزرعه فعالیت داشتم تا توانستم دیپلم پرورش میگو را دریافت کنم.
وی در گفتگو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: پس از گذراندن خدمت سربازی باردیگر در مزرعه شیلات به عنوان دستیار یا کمک کارشناس، کارشناس خارجی (دکتر سیتهی از هند) مشغول به فعالیت شده و در مدتی که در شیلات فعالیت داشتم الفبای پرورش میگو را آموختم.
برازپور گفت: علاقه به کار پرورش میگو سبب شد تا در رشته تکثیر و پرورش در دانشگاه علمی و کاربردی چابهار ادامه تحصیل دهم و در زمان دانشجویی برای اولین بار در سال ۱۳۸۶ به عنوان کارشناس مزرعه در بخش خصوصی فعالیتم را آغاز کنم.
وی می گوید در سالهای گذشته در شرکت های مختلف سایت پرورش میگو فعالیت داشتم تا اینکه سال ۱۳۹۶ یک مزرعه که به سبب بیماری لکه سفید میگو از کار افتاده بود را پس از چند سال باردیگر آماده سازی و برای یک سال اجاره کردم.
این پرورش دهنده میگو افزود: سال بعد مزرعه را خریدم و تا کنون ۲ دوره پرورش میگو را انجام داده و ۱۶ نفر هم از اعضای نزدیک خانواده ام در این مزرعه مشغول بکار هستند.
وی به جوانان سفارش کرد که به جای روی آوردن به شغل های کاذب در صنعت پرورش میگو که سودآوری بسیار بالایی دارد مشغول بکار شوند.
برازپور اضافه کرد: هم اینک ۲ مزرعه ۲۰ هکتاری پرورش میگو دارم که در هر مزرعه ۱۰ نفر مشغول به فعالیت هستند.
وی بیان نمود: حدود ۳۷ تن میگو از ۲ مزرعه ۲۰ هکتاری در سال قبل (۱۳۹۸) برداشت کرده ام و به ۱۶ نفر کارگر ماهانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان حقوق پرداخت می کنم.
چابهار و کنارک از توابع استان سیستان و بلوچستان در فاصله ۶۴۵ کیلومتری جنوب زاهدان مرکز این استان و در ساحل دریای عمان قرار دارند.


1399/03/19
23:39:22
5.0 / 5
2379
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد