گزارش نگران كننده صندوق جهانی حیات وحش؛

۸۵ درصد تالاب های جهان از بین رفته اند

۸۵ درصد تالاب های جهان از بین رفته اند

كارشناس تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به نتایج گزارش اخیر صندوق حیات وحش اظهار داشت: بر طبق این گزارش ۸۵ درصد تالاب های جهان طی ۵۰ سال گذشته از بین رفته اند همینطور یك پنجم گونه های وحشی به شدت در معرض خطر انقراض هستند.اصغر مبارکی در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به آخرین وضعیت تنوع زیستی جهان بر طبق گزارش های بین المللی اظهارکرد: صندوق جهانی حیات وحش هر دو سال یک دفعه گزارشی را تحت عنوان «گزارش کره حیات» منتشر می کند. این گزارش تاکید می کند که اگر مقرر است حیات انسان روی کره زمین ادامه یابد، لازم است که تنوع زیستی حفظ شود. تعداد زیادی از افراد تصور می کنند که تنوع زیستی فقط در حوزه مسائل مربوط به محیط زیست مطرح است درحالی که خیلی از کارهای بشر همچون فعالیت اقتصادی و توسعه جوامع، امنیت غذایی و... بدون حفظ تنوع زیستی امکان پذیر نیست.

وی با اعلان اینکه گزارش اخیر صندوق جهانی حیات وحش تغییر و تحولات حوزه تنوع زیستی در بازه زمانی ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۶ را مورد بررسی قرار داده است، اشاره کرد: مهمترین شاخص مورد بررسی در گزارش حیات کره، «شاخص کره حیات» است که انواع گونه ها را به لحاظ فراوانی رصد می کند. در آخرین گزارش صندوق جهانی حیات وحش که بتازگی انتشار یافته است بیش از ۲۱ هزار جمعیت از گونه های مختلف پستانداران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان مورد پایش قرار گرفته اند.
کاهش ۶۸ درصدی شاخص کره حیات
این کارشناس تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه از این ۲۱ هزار جمعیت ۴۰۰ گونه با جمعیت ۵۰۰۰ نفر جدید بوده اند و در گزارش سال های قبل حضور نداشتند، اظهار داشت: بررسی این ۲۱ هزار جمعیت، کاهش ۶۸ درصدی گونه های پایش شده از سال ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۶ را نشان میدهد. این یعنی شاخص کره حیات ۶۸ درصد کاهش یافته است که نشانگر وضعیت نزولی جمعیت گونه های گیاهی و جانوری جهان است.

به گفته مبارکی طبق گزارش صندوق جهانی حیات وحش ۷۵ درصد از زمین های عاری از یخ کره زمین تغییر و تحول یافته اند همین طور عمده اقیانوس های ما روی کره زمین آلوده هستند و ۸۵ درصد تالاب ها از بین رفته اند. صید بیش از اندازه، آلودگی، فاضلاب های صنعتی و امسانی و توسعه مناطق ساحلی عمده فشارهای بشر بر اقیانوس ها است.

وی در ادامه اشاره کرد: مهمترین علت از بین رفتن تنوع زیستی در کشورهای مختلف جهان تغییر کاربری اراضی است یعنی جنگل ها و مراتع روی سطح کره زمین از بین رفته و به زمین های کشاورزی تبدیل گشته اند همین طور بر طبق این گزارش زیستگاه های آب شیرین (رودخانه ها، تالاب ها، دریاچه ها و... ) بیشترین لطمه را از نابودی تنوع زیستی طی ۵۰ سال اخیر دیده اند. برمبنای اطلاعات این صندوق جهانی از سال ۱۷۰۰ تابحال ۹۰ درصد تالاب ها از بین رفته اند و این مسئله تاثیر زیادی بر از بین رفتن تنوع زیستی محیط های آبی داشته است.

این کارشناس تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: اکوسیستم های آب شیرین بعنوان یکی از مهمترین زیستگاه های هر سرزمین هستند و نابودی آنها لطمه زیادی به گونه های جانوری درشت جثه مانند ماهیان خاویاری، کروکودیل ها و اسب های دریایی و... وارد کرده است.
کاهش ۸۴ درصدی آب های شیرین جهان
مبارکی با اعلان اینکه برمبنای شاخص کره حیات آب های شیرین در سطح زمین بطور متوسط ۸۴ درصد کاهش یافته اند، اظهار داشت: برمبنای شاخص تنوع زیستی، آستانه تنوع زیستی ۹۰ درصد برآورد شده است. یعنی ما باید ۹۰ درصد از تنوع زیستی سطح کره زمین را تابحال حفظ می کردیم اما این شاخص در گزارش صندوق جهانی حیات وحش ۷۰ درصد برآورد شده است.

وی در ادامه اظهار داشت: گروه های بسیار تاثیرگذاری که به آنها توجهی نمی گردد - مانند حشرات - به صورت عمده از بین رفته اند.

مبارکی با اشاره به اینکه در این گزارش به عوامل از بین رفتن تنوع زیستی اشاره شده است، اظهار نمود: علاوه بر تخریب زیستگاه ها عواملی مانند برداشت بیش از اندازه از اکوسیستم خصوصاً در محیط های آبی، ورود گونه های مهاجم و انواع آلودگی ها و تغییر اقلیم در از بین رفتن تنوع زیستی نقش دارند.
یک پنجم گونه های وحشی در معرض خطر انقراض
این کارشناس تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در آخر با اعلان اینکه یک پنجم گونه های وحشی به سبب مسائل در رابطه با تغییرات اقلیم در معرض خطر انقراض هستند، اشاره کرد: حتی پیش بینی می شود که با وضعیت موجود نتوانیم این گونه ها را از انقراض نجات دهیم.
1399/06/25
13:04:31
5.0 / 5
1470
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد