اختصاصی آبیاری

عشایر كشور سالانه ۶ میلیون تن انواع محصولات تولید می كنند

عشایر كشور سالانه ۶ میلیون تن انواع محصولات تولید می كنند

به گزارش آبیاری ایرنا- رئیس سازمان امور عشایری كشور اظهار داشت: عشایر جامعه ای مولد، كم توقع و خوداتكا هستند و سالانه 6 میلیون تُن انواع محصولات دامی، زراعی، باغی و صنایع دستی تولید می كنند.


"کرمعلی قندالی" روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: طبق آخرین سرشماری که ۱۱ سال قبل صورت گرفته، جمعیت عشایر کشور یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در چارچوب ۲۱۳ هزار خانوار عشایری ثبت شده که ۳۵ درصد صنایع دستی و ۲۵ درصد گوشت قرمز (معادل ۱۹۵ هزار تُن) کشور را تولید می کنند.
وی افزود: طبق سرشماری جدید جمعیت عشایر کشور که به زودی نتایج آن بوسیله مرکز آمار ایران اعلام خواهد شد، حالا جمعیت عشایر کشور به یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر بالا رفته و در بعد خانواری نیز از ۲۱۳ هزار خانوار به ۲۳۴ هزار خانوار افزایش یافته است.
رییس سازمان امور عشایری کشور اظهار داشت: استان فارس با ۱۵۰ هزار نفر جمعیت عشایری رتبه نخست کشوری را از لحاظ جمعیت عشایری به خود اختصاص داده و بعد از آن، استان های خوزستان، آذربایجان غربی، چهارمحال بختیاری و لرستان در رتبه های بعدی قرار دارند.
وی گفت: ۷۰ درصد اقتصاد عشایر کشور متکی به دام بوده و کوچ رو بودن (زندگی در مناطق قشلاقی و ییلاقی)، تولید محصولات پروتئینی، لبنی، گیاهان دارویی و صنایع دستی از شاخصه های جامعه عشایری است.
۶۶ هزار کیلومتر ایل راه در کشور راه اندازی شده است
رییس سازمان امور عشایری کشور اظهار داشت: یکی از راهکارها برای توانمندسازی عشایر ایجاد زیرساخت های مورد نیاز در زمینه راه دسترسی سهل به مناطق ییلاقی و قشلاقی بوده و تابحال ۶۶ هزار کیلومتر ایل راه در کشور راه اندازی شده است.
"کرمعلی قندالی" اضافه کرد: ایل راه های راه اندازی شده در طول این مدت به صورت کامل نقشه برداری شده و به زودی اطلس این راه ها تهیه و در اختیار عشایر قرار داده می شود.
وی گفت: یکی دیگر از راهکارهای توانمندسازی عشایر کشور تامین آب سالم و بهداشتی برای جمعیت عشایری و دام های آنان است که امسال بهمین منظور، یک هزار و ۷۵۰ میلیارد ریال از بودجه سالانه برای اجرای ۱۶۰ پروژه آبرسانی در سامانه های عشایری کشور اختصاص یافته است.
وی با اشاره به اینکه تامین آب سالم برای تداوم حضور عشایر در مناطق ییلاقی و قشلاقی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، افزود: سال قبل نیز ۴۰۰ میلیارد ریال برای اجرای ۴۵۰ پروژه آبرسانی عشایر جذب شده بود.
۳۳ هزار خانوارهای عشایری از پنل خورشیدی استفاده می کنند

رییس سازمان امور عشایری کشور اظهار داشت: بمنظور تامین و دسترسی عشایر به انرژی و جلوگیری از تخریب محیط زیست، الان ۳۳ هزار خانوارهای عشایری از پنل خورشیدی استفاده می نمایند.
"کرمعلی قندالی" اضافه کرد: طبق برنامه ریزی های انجام شده امسال ۱۲ هزار و ۳۰۰ خانوار عشایری دیگر با نصب پنل خورشید از انرژی پاک بهره مند می شوند و سال آینده نیز برنامه ریزی برای نصب پنل خورشیدی برای ۱۰ هزار خانوار عشایری است.
وی با اشاره به اینکه انرژی خورشیدی منبعی قابل دسترس، رایگان و تجدیدپذیر است که استفاده از آن میزان قابل توجهی از وابستگی عشایر به سوخت های فسیلی و چوب درختان را می کاهد، افزود: طبق برنامه ریزی سازمان امور عشایر باید تا ۲ سال آینده ۵۰ هزار خانوار عشایری برق مورد نیاز خودرا بوسیله پنل های خورشیدی دریافت نمایند.
اختصاص ۹ هزار میلیارد ریال اعتبار به زنجیره تولید گوشت قرمز
رییس سازمان امور عشایری کشور اظهار داشت: بمنظور توانمندسازی عشایر و افزایش میزان تولید گوشت قرمز در ۲ سال اخیر در مجموع ۹ هزار میلیارد ریال اعتبار به زنجیره تولید گوشت قرمز این جمعیت اختصاص پیدا کرده است.
"کرمعلی قندالی" اضافه کرد: سال قبل در مجموع بیش از چهار هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی برای کمک به زنجیره تولید گوشت قرمز به عشایر کشور اختصاص داده شده بود و در نیمه نخست امسال نیز ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به عشایر داده شده است.
وی افزود: طبق برنامه ریزی صورت گرفته در نیمه دوم سال نیز ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی به عشایر اختصاص پیدا می کند و بدین سان مجموع تسهیلات بانکی سال ۱۳۹۹ به پنج هزار میلیارد ریال افزایش می یابد.
رییس سازمان امور عشایری کشور اظهار داشت: تعاونی های عشایری باید به فکر زنجیره تولید باشند و تنها به تولید فرآورده خام دامی بسنده نکنند بلکه هم در مقوله تولید علوفه و نهاده دامی و هم در تولید گوشت و فرآوری آن و حتی بازار فروش وارد عمل شوند.
وی گفت: تعاونی های عشایر با همکاری با صندوق های توسعه کشاورزی و دام، با تامین ضمانت لازم می توانند از این تسهیلات بانکی ۲۰ تا ۵۰ میلیارد ریالی با سود چهار درصد بهره مند شوند.
عضویت ۱۵ هزار نفر از عشایر در صندوق خرد زنان
رییس سازمان امور عشایری کشور اظهار داشت: الان ۴۵۰ صندوق خرد زنان عشایری در کشور راه اندازی شده و بیش از ۱۵ هزار نفر از زنان عشایر در این صندوق ها عضویت دارند.
"کرمعلی قندالی" اضافه کرد: اعضای این صندوق های خرد زنان عشایری در زمینه صنایع دستی، تولید و فرآوری مواد لبنی، تولید گیاهان داروی فعالیت می نمایند و به هر صندوق ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی پرداخت می شود.
وی با اشاره اهمیت گردشگری نیز گفت: مناطق ییلاقی و قشلاقی و صنایع دستی عشایر که اصالت خاصی دارند، همچون جاذبه های گردشگری بسیار خوبی هستند که می تواند زمینه را برای اشتغال جانبی برای عشایر فراهم آورد.
"قندالی" اضافه کرد: الان در بیش از ۱۰ هزار هکتار از اراضی عشایر کشور به گیاهان دارویی اختصاص یافته و این سازمان برای راندمان بیشتر از منابع آب و خاک از کشت نهال در اراضی عشایری شیب دار حمایت می کند.
بازدید از واحد دامپروری روستای "شیرن آب" و صندوق خرد روستای "گل سلیمان آباد" میاندوآب، بازدید از منطقه عشایری نقده، بازدید از فروشگاه عشایری و پروژه های آبرسانی به مناطق ییلاقی سرسیل پیرانشهر، شرکت در جلسه شورای اداری، دیدار با استاندار آذربایجان غربی و رئیس سازمان جهادکشاورزی از برنامه های سفر ۲ روزه "کرمعلی قندالی" رئیس سازمان امور عشایری کشور در آذربایجان غربی است.
آذربایجان غربی پس از استان های فارس و خوزستان سومین استان عشایرنشین کشور محسوب می شود؛ عشایر این استان ۱۲ ایل و ۲۱ طایفه مستقل هستند و ۳۳۶ روستای آذربایجان غربی نیز ویژه عشایر است.


1399/06/26
14:19:17
5.0 / 5
1607
تگها: آب , باغ , بهداشت , درخت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد