جنگل های هیركانی مازندران در تیررس آتش

جنگل های هیركانی مازندران در تیررس آتش

به گزارش آبیاری گرم شدن یكباره هوا در استان مازندران همانند اغلب استان های كشور آن هم در اواخر فصل بهار در سالی كه به علت شرایط خوب آب وهوایی رویش خوبی در جنگل ها و مراتع به وجود آمد، خطر آتش سوزی را بیشتر از گذشته به جنگل های هیركانی این استان شمالی كشور نزدیك كرد.


به گزارش خبرنگارایرنا، بررسی آماری نشان داده است که در دو سال گذشته حدود ۵۰۰ هکتار از اراضی جنگلی و مراتع در حوزه مدیریت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری و مناطق حفاظتی تحت مدیریت محیطزیست استان مازندران ( میانکاله ) براثر آتش سوزی که اغلب آنها به شکلی عمدی و یا ناشی از خطای انسانی اعلام شده است، خاکستر شد و همچنان با رو به گرمی نهادن دمای هوا در واپسین روزهای بهاری شروع این آتش سوزی با هر بی دقتی وجود دارد.
باآنکه از چند سال قبل تابحال بحث اجرای طرح اطفاء حریق برای جنگل های شمال از جانب وزارت جهاد کشاورزی با نیت تجهیز امکانات و نیروی انسانی برای حفاظت از جنگل های شمال در مقابل آتش سوزی در دستور کار قرار گرفت، ولی به علت عدم تأمین بودجه دو هزار میلیارد ریالی پیشبینی، این طرح تابحال ابتر ماند تا همچنان دست استان های شمالی همچون مازندران از امکانات و تجهیزات اطفاء حریق در مقابل شعله های بی رحم آتش خالی باشد.
فقر امکانات و نیروی انسانی چاشنی آتش سوزی
با وجود تکلیف قانونی دولت برای تخصیص سالیانه اعتبار برای تجهیز امکانات اطفاء حریق در مناطق حفاظتی و منابع طبیعی گزارشات دستگاههای مرتبط حاکیست که در حداقل یک دهه اخیر امکانات و تجهیزات چندانی به استان مازندران که بیشترین مساحت جنگل های هیرکانی و مناطق حفاظتی را در میان استان های شمالی کشور در اختیار دارد، قرار نگرفت و اغلب تجهیزات و ماشین آلات در اختیار این دستگاهها فرسوده اند که حداقل در آتش سوزی های دو ساله اخیر نتوانستند آن گونه که شاید و باید برای اطفاء حریق مراتع و جنگل ها به کار آیند.
علاوه بر آن در چند سال گذشته نبود تجهیزات و ماشین آلات مدرن از قبیل بالگرد مستقر در منطقه و راه اندازی ایستگاههای آتش نشانی در مناطق در معرض خطر به خصوص مناطق حفاظتی ( میانکاله ) با وجود صراحت قانونی و وعده مسئولان ملی از یک سو و کمبود نیروی انسانی آموزش دیده در اختیار دو اداره کل منابع طبیعی و محیطزیست سبب شده تا در نبود تجهیزات مدرن و کمبود نیروی انسانی، نیروهای بومی بعنوان عامل کمک کار در اطفاء حریق باشند.
کمبود امکانات و تجهیزات در کنار محدودیت نیروی انسانی به خصوص نیروهای آموزش دیده در حاشیه جنگل ها و مراتع و مناطق حفاظتی استان مازندران که در مجموع بیشتر از دو میلیون هکتار از اراضی استان مازندران را می سازند، سبب شده تا با گرم شدن هوا و افزایش دما به علت تردد افراد بومی و غیر بومی بخصوص دامداران در جنگل های استان، مسووولان و مردم نگران آتش سوزی سهوی و یا عمدی ناشی از برافروختن آتش از جانب این گروهها باشند.
فرسودگی تجهیزات اطفاء حریق
مدیرکل محیط زیست مازندران اظهار داشت: این استان با وجود داشتن حدود ۵۳۰ هزار هکتار از اراضی حفاظتی نه تنها از کمبود نیروی انسانی که از فرسودگی تجهیزات در اختیار برای مهار آتش سوزی هم رنج می برد و این کمبودها سبب شده تا در مواقع آتش سوزی میزان خسارت های وارده گونه های گیاهی و جانوری ما از افزایش قابل ملاحظه ای برخوردار باشد.
حسینعلی ابراهیمی کارنامی در گفت و گو با ایرنا اضافه کرد: در شرایط فعلی امکانات در اختیار محیط زیست استان برای اطفاء حریق، تجهیزات سنتی شامل لودر و یا تراکتور دارای بیل مکانیکی است که کمتر در مواقع آتش سوزی پرحجم این دستگاهها به کار می آیند و ما به ناچار با استفاده از نیروهای یگان حفاظت و نیروهای بومی منطقه با بیل و کلنگ باید به جنگ آتش برویم.
وی افزود: این در حالیست که ما در شرایط فعلی احتیاج به راه اندازی پایگاههای آتش نشانی با خودرو های مدرن و بالگرد دارای قابلیت حمل آب داریم که با وجود وعده چندین ساله تابحال اعتباری از جانب سازمان مدیریت و برنامه ریزی ملی و استانی برای خرید این تجهیزات در اختیار ما قرار داده نشد.
ابراهیمی محدودیت قانونی را دلیل عدم تخصیص اعتبار برای این بخش از جانب سازمان مدیریت بیان کرد و اظهارداشت: استان های شمالی کشور حدود ۲.۵ میلیون هکتار از اراضی جنگلی کشور را در اختیار دارند، ولی یک پایگاه آتش نشانی با بالگرد مستقر ندارند که بتوانند در صورت آتش سوزی در کمترین زمان ممکن برای مهار آتش وارد منطقه شوند و گاها هم این امکانات با تاخیر در سایر ارگان ها تأمین می شود.
وی از عدم قرارگیری نام محیط زیست استان مازندران بعنوان عضو اصلی شورای مدیریت بحران استانی هم انتقاد نمود و اضافه کرد: بی اعتنایی قانون به عضویت محیطزیست بعنوان یکی از اعضای شورای مدیریت بحران نشان داده است که محیط زیست اهمیت چندانی ندارد و در چنین شرایطی مدیریت مناطق حفاظتی دشوار است.
ابراهیمی علاوه بر عضویت در شورای مدیریت بحران استانی، راه اندازی پایگاه آتش نشانی در مناطق حفاظتی و جنگل های استان های شمالی به خصوص مازندران را از مطالبات مردم این خطه شمال کشور بیان کرد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران هم از کمبود امکانات و تجهیزات برای اطفاء حریق در این خطه شمال کشور ابراز گله مندی کرد و اظهار داشت: این استان در مجموع یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار اراضی جنگلی را در دو مدیریت منطقه ساری و نوشهر اداره می کند که کمترین امکانات و تجهیزات برای اطفاء حریق را در اختیار دارد.
سید محسن موسوی تاکامی به ایرنا اضافه کرد: تجربه آتش سوزی های سنوات گذشته نشان داده که ما در استان های شمالی کشور همچون مازندران که بیشترین جنگل های هیرکانی شمال کشور را در اختیار دارد، احتیاج به استقرار پایگاه اطفاء حریق و اختصاص یک فروند بالگرد با قابلیت حمل آب داریم.
وی بخشی از خسارت های ناشی از آتش سوزی و تاخیر در مهار آنرا ناشی از نبود تجهیزات مدرن دانست و اظهارداشت: به نظر می آید باید سازمان مدیریت بحران وزارت کشور نسبت به تجهیز امکانات اطفاء حریق در استان مازندران مساعدت بیشتری داشته باشد.
برپایه آمار در یک دهه اخیر حدود ۱۵۰ هزار هکتار جنگل های کشور براثر آتش سوزی که ۹۵ درصد آنها ناشی از خطای سهوی نیروی انسانی است از بین رفت که بیشترین خسارت های این آتش سوزی مربوط به استان های شمالی کشور بود.
استان مازندران ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار مساحت دارد و حدود ۲ میلیون هکتار از این مساحت استانی را اراضی جنگلی، مرتع و مناطق حفاظتی تشکیل می دهد.منبع:

1399/03/20
21:08:29
5.0 / 5
2222
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد