رئیس سازمان صنعت گیلان :

گردش مالی صنعت چای ایران 2 تا 3 هزار میلیارد تومان است

گردش مالی صنعت چای ایران 2 تا 3 هزار میلیارد تومان است

آبیاری: رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت گیلان با اشاره به اینكه لاهیجان پایتخت صنعت چای كشور است، اظهار داشت: الان گردش مالی صنعت چای در كشور بین 2 تا 3 هزار میلیارد تومان است اما سهم صنعت چای داخلی از این مقدار رقم قابل قبولی نیست.


فرهاد دلق پوش روز پنجشنبه در جریان برگزاری میز ملی چای در تالار حزین لاهیجی دانشگاه آزاد واحد لاهیجان، هدف از تشکیل میز ملی چای را هم اندیشی، کمک، استفاده از خرد جمعی و بررسی نحوه بهره مندی بهینه از همه ظرفیت های موجود در زمینه تولید و صادرات محصول عنوان نمود و اظهار داشت: ۲۰ درصد نیاز کشور را چای داخلی تامین می کند.
دلق پوش سطح زیر کشت چای در کشور را ۲۸ هزار هکتار اعلام نمود و اضافه کرد: ۵۰ هزار نفر به صورت مستقیم در این صنعت فعالیت دارند.
وی با اشاره به اینکه ۱۸۲ کارخانه چای در سطح کشور فعال است، اذعان داشت: باید از این فرصت برای اشتغالزایی، تحول اقتصادی و پویایی صنعت بهره مند شویم.
وی با تاکید بر اینکه اقتصاد کشور نیازمند تحول در حوزه صنعت چای داخلی است، تصریح کرد: این صنعت قابلیت تبدیل شدن به یک فرصت برای دستیابی به بازارهای داخلی و خارجی را داراست.
دلق پوش تحقق پاسداشت فرهنگ چای را با اتفاق نظر، حرکت جمعی و همدلی، عملی دانست و اظهار داشت: صنعت چای با اقلیم و آمایش سرزمینی گیلان سازگار است.
وی به ضرورت تفکر راهبردی در شرایط تحریمی برای صیانت از داشته ها اشاره نمود و افزود: صنعت چای متکی به عوامل خارجی نیست و با حمایت و برنامه ریزی می توانیم به یک صنعت پایدار بومی دست پیدا نماییم و پیشبرد اهداف، سیاست ها و تلاشهای بخش خصوصی این صنعت، یکی از اهداف تشکیل این میز است.
وی با اشاره به اینکه اهمیت صنعت چای بر کسی پوشیده نیست، تصریح کرد: در کشور ما، چای پر مصرف ترین نوشیدنی بعد از آب می باشد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان، چای را یکی از محصولات مهم و کالایی راهبردی در بخش کشاورزی عنوان نمود و اظهار داشت: چای یک صنعت ماندگار، باارزش و سازگار با محیط زیست است که حدودا در سبد کالای هر خانوار ایرانی وجود دارد.
دلق پوش به قدمت ۱۲۰ ساله کشت چای در ایران و ضرورت پشتیبانی از کالای ایرانی اشاره نمود و اظهار داشت: صادرات چای ایرانی، صادرات قدرت و توان ایران اسلامی در خوداتکایی خواهد بود.
وی پشتیبانی از صادرات کالای غیر نفتی را از برنامه های وزارت صمت دانست و اظهار داشت: میز بادام در آستانه اشرفیه و میز زیتون هم در رودبار تشکیل خواهد شد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان افزود: برند ها و کالاهای ایرانی نیازمند حمایت و هدایت به سمت نیاز کشور است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان اظهار داشت: فعالان اقتصادی سرمایه های کشور در طرح تحول اقتصادی هستند.



منبع:

1399/07/11
16:45:10
5.0 / 5
1191
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد