با دستور رییس جمهوری؛

طرح آبرسانی به ۴۰ محله عشایری خراسان جنوبی

طرح آبرسانی به ۴۰ محله عشایری خراسان جنوبی

به گزارش آبیاری طرح آبرسانی پایدار به ۴۰ محله عشایری بمرود شهرستان زیركوه به نمایندگی از طرح های حوزه عشایری سراسر كشور با ارتباط تصویری رئیس جمهوری و حضور وزیر جهاد كشاورزی در این شهرستان مرزی به بهره برداری رسید.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا این طرح عمرانی عصر دوشنبه همزمان با بهره برداری از طرح های ملی روستایی و عشایری در ۱۳ استان کشور و در آستانه ۱۵ مهر «روز ملی روستا و عشایر» با دستور رئیس جمهوری و در آیینی با حضور استاندار خراسان جنوبی، نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی و تعدادی از مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی راه اندازی شد.
مجتمع آبرسانی منطقه بمرود شهرستان زیرکوه به نمایندگی از ۶۲۵ پروژه آبرسانی به محلات عشایری کشور و ۸۶۶ طرح روستایی به بهره برداری رسید.
با افتتاح این طرح ۴۰ محله عشایری، ۶۲۰ خانوار در چارچوب حدود چهار هزار نفر از آب پایدار و سالم بهره مند شدند همینطور آب مورد نیاز ۶۵ هزار راس دام هم در این منطقه تأمین می شود.
اعتبار هزینه شده برای اجرا و تکمیل طرح آبرسانی به محلات عشایری زیرکوه ۱۵ میلیارد تومان است که باعث ایجاد اشتغال شده و از مهاجرت عشایر به روستاها و شهرها هم جلوگیری می کند.
۸۰ کیلومتر شبکه انتقال آب، بیشتر از ۱۱ کیلومتر پست برق، ۲ ایستگاه پمپاژ آب و در مجموع ۹۲۰ متر مکعب منبع بتنی ذخیره آب برای اجرای این طرح راه اندازی شده است. همینطور حفر چاه به عمق ۱۸۰ متر و تأمین آب با (۷۵۰EC) و بسیار شیرین از دیگر مشخصات فنی این طرح آبرسانی به عشایر است.
فاز اول این طرح به طول ۲۱ کیلومتر خط انتقال دهه فجر سال ۱۳۹۷ به بهره برداری رسید که ۵۰ خانوار در ۲ محله عشایری از مزایای آب سالم و بهداشتی بهره مند شدند.
همچنین فاز دوم آن در دهه فجر سال قبل راه اندازی شد و در این مرحله هم ۳۱۰ خانوار عشایری از آب بهداشتی برخوردار شدند.
خراسان جنوبی با ۱۱ شهرستان و جمعیت کمتر از ۸۰۰ هزار نفر، چهارمین استان عشایری کشور است.
یک هزار و ۷۰۰ روستای خراسان جنوبی دارای سکنه است که ۴۱ درصد جمعیت استان را شامل می شود.
وزیر جهاد کشاورزی عصر روز گذشته (یکشنبه) به همراه تعدادی از معاونان و مدیران این وزارتخانه برای بازدید و افتتاح چند طرح بخش کشاورزی وارد مرکز استان (بیرجند) شد و افتتاح پروژه آبرسانی به محلات عشایری بمرود شهرستان زیرکوه به نمایندگی از پروژه های وزارت جهاد کشاورزی در سطح کشور، با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهوری مهمترین برنامه این سفر است.
زیرکوه یکی از چهار شهرستان مرزی خراسان جنوبی در مجاورت کشور افغانستان است و در فاصله ۱۶۰ کیلومتری مرکز استان (بیرجند) قرار دارد.
سال گذشته و اولین بار همایش روز ملی روستا و عشایر - ۱۵ مهر ۹۸ - خارج از تهران و در خراسان جنوبی برگزار گردید.
معاون اول رئیس جمهوری، ۸ وزیر و ۴۰ نفر از معاونان وزرا و رؤسای سازمان های کشوری برای حضور در این همایش و مشارکت در بعضی برنامه های افتتاحیه، کلنگ زنی پروژه و انعقاد تفاهم نامه همکاری با استانداری و دستگاه های اجرایی استان، به خراسان جنوبی آمدند.
آغاز عملیات اجرایی طرح راه آهن بیرجند، شروع پروژه راه اندازی هزار هکتار گلخانه و انعقاد چهار تفاهم نامه محرومیت زدایی از شهرستان های مرزی استان شامل نهبندان، سربیشه، درمیان و زیرکوه با همکاری چهار دستگاه معین کمیته امداد امام خمینی (ره)، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، بسیج سازندگی و بنیاد مستضعفان از مهمترین برنامه های جانبی این همایش بود.
اختصاص اعتبار برای تکمیل مجتمع های آبرسانی استان از دیگر دستاوردهای برگزاری همایش روز ملی روستا و عشایر سال ۹۸ در خراسان جنوبی است.


1399/07/15
23:19:19
5.0 / 5
1492
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد