تولید گردوی استان سمنان سال جاری پنج هزارتن برآورد شد

تولید گردوی استان سمنان سال جاری پنج هزارتن برآورد شد

به گزارش آبیاری ایرنا- مدیر باغبانی سازمان جهاد كشاورزی استان سمنان اظهار داشت: طبق برآوردها سال جاری پنج هزار تن گردو از سه هزارهكتار باغ های استان برداشت شود.


به گزارش آبیاری به نقل از ایرنا، مهدی قرائیان روز شنبه به رسانه ها اضافه کرد: سه هزار و ۳۵۰ هکتار از اراضی مناطق شمالی و سرد سیری استان سمنان به کشت و پرورش گردو اختصاص دارد.
وی با اشاره به اینکه مناطقی مانند شهمیرزاد بعنوان یکی از خاستگاه ها و موطن اصلی گردو در منابع علمی معرفی شده است اضافه کرد: ارقام بسیار متنوع و باکیفیت در سالیان متمادی به دست طبیعت انتخاب و به دست باغداران پرورش یافته است.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اظهار داشت: مجموعه بزرگ باغ گردوی کشت و صنعت شهمیرزاد با همت و مشارکت بی نظیر ۱۶ هزار نفر از اهالی منطقه به وجود آمده است.
قرائیان اظهار داشت: مجموعه بزرگ باغ گردوی کشت و صنعت شهمیرزاد دارای ارقام بومی مرغوب با خصوصیت هایی مانند پوست نازک، سفیدی مغز و روغن و طعم مطلوب است که منحصر به فرد است.
وی اظهار داشت: عرضه گردو های خارجی و کم کیفیت مربوط به سایر مناطق در سال های اخیر دیده می شود که این امر مبادرت به برندسازی و بسته بندی و عرضه محصولات شناخته شده را ضروری کرده است.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اضافه کرد: با هدف افزایش بهره وری باغات گردو علاوه بر برنامه ریزی های تغذیه ای و هرس مناسب درختان، مدیریت آفات، آبیاری مناسب و همینطور پشتیبانی از توسعه کشت ارقام پیوندی دیرگل و اصلاح رقم باغ های موجود از راه پیوند در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی و مدیریت باغبانی استان قرار دارد.
استان سمنان ۱۹۸ هزار هکتار باغ و اراضی کشاورزی دارد.منبع:

1399/07/20
14:39:26
5.0 / 5
1434
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
آبیاری
persianwet.ir - مالکیت معنوی سایت آبیاری متعلق به مالکین آن می باشد